Lampa od sąsiada przeszkadza ci spać? W rozmowie powołaj się na jeden przepis

Nadmierny hałas, przechodzące na naszą stronę drzewa, niekoszona trawa - to tylko kilka z licznych sąsiedzkich przewinień, które są źródłem awantur, a nawet wieloletnich konfliktów. Na liście tej znajdziemy także nadmierne oświetlanie posesji - światło od sąsiada przenika na naszą działkę, przeszkadza nam i utrudnia sen. Jak sobie z tym poradzić?

Światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie
Światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie123RF/PICSEL

Zjawisko immisji zostało uregulowane w prawie polskim w art. 144 Kodeksu Cywilnego, zgodnie z którym "właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Immisje są dopuszczalne, ale nie mogą zakłócać spokoju i przeszkadzać w korzystaniu z nieruchomości znajdujących się w sąsiedztwie. Trudno jednak ocenić, kiedy przekraczają one przyjęte granice i każdy przypadek należałoby badać indywidualnie. Co w przypadku, gdy sąsiad oświetla naszą posesję? 

Sąsiad oświetla moją posesję. Co zrobić?

Jeśli podejrzewamy, że sąsiad przesadza z oświetleniem, które przenika mocno na naszą posesję i w naszym odczuciu zakłóca korzystanie z niej, powinniśmy w pierwszej kolejności ocenić czy faktycznie jest to zakłócanie "ponad przeciętną miarę". To bardzo ogólne określenie - światło, które jednej osobie nie będzie przeszkadzać, drugiej może utrudniać sen, odpoczynek i normalne funkcjonowanie. Jeśli uznamy, że nie jesteśmy w stanie zaakceptować takiego stanu rzeczy, powinniśmy w pierwszej kolejności skierować nasze kroki do sąsiada i spróbować po prostu się dogadać. Może nie ma on świadomości problemu i nie wie, jak sporym obciążeniem jest dla nas jego działanie.

W sytuacji, gdy zgłosiliśmy sąsiadowi problem, a on pozostaje niewzruszony i wciąż mocno oświetla naszą posesję, jesteśmy zmuszeni wnieść powództwo. Oczywiście wcześniej powinniśmy zebrać wszystkie dowody i zgromadzić materiały, które pomogą nam potwierdzić, że sąsiad faktycznie uprzykrza nam życie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas