Czy spółdzielnia może zakazać parkowania? Są takie przypadki

Spora część Polaków mieszka w blokach mieszkalnych, zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Mają one wiele obowiązków i zadań, ale także uprawnień, które pomagają im zachować porządek i bezpieczeństwo. Choć niewielu z nas ma tego świadomość, to mogą one nawet zakazać parkowania na terenie spółdzielni! W jakich przypadkach posuwają się do takiego kroku?

Gdy spółdzielnia wprowadza zakaz parkowania, musi go dobrze uzasadnić
Gdy spółdzielnia wprowadza zakaz parkowania, musi go dobrze uzasadnić 123RF/PICSEL

Zacznijmy od tego, że spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo do zarządzania terenem, na którym znajduje się budynek mieszkalny. Może ona więc określać wszystkie zasady, dotyczące użytkowania tego terenu, także te dotyczące parkowania.

Spółdzielnia musi jednak przestrzegać prawa, wiec jeśli chce wprowadzić zakaz parkowania, musi to bardzo mocno uzasadnić. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Czy spółdzielnia może zakazać parkowania? Jest to możliwe tylko w kilku przypadkach

Zakaz parkowania może być także wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Jeśli parking jest zbyt mały, zbyt ciasny lub nieprawidłowo zorganizowany i doprowadza do utrudnień w poruszaniu się, to spółdzielnia może skorzystać ze swojego prawa do wprowadzenia zakazu. Może ona również wprowadzić zakaz parkowania w sytuacji, gdy samochody parkowane są na jej terenie w sposób nieuporządkowany i taki, który negatywnie wpływa na wygląd tego terenu.

Spółdzielnia mieszkaniowa może zakazać parkowania na swoim terenie, ale musi zrobić to zgodnie z prawem. Oznacza to, że musi ona zapewnić odpowiednie oznakowanie i informacje dla mieszkańców oraz wyznaczyć miejsca, w których parkowanie jest dozwolone. Muszą oni także znać konsekwencje złamania tego zakazu.

Jeśli mieszkańcy uznają, że zakaz parkowania jest nieuzasadniony lub wprowadzony w zły sposób, to mają prawo odwołać się od tej decyzji.

Zakaz parkowania może być wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom
Zakaz parkowania może być wprowadzony w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcomARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Co w sytuacji, gdy złamiemy zakaz parkowania?

W sytuacji, gdy spółdzielnia mieszkaniowa wprowadziła już zakaz parkowania, a my go naruszymy, musimy mieć świadomość konsekwencji. Spółdzielnia może bowiem:

  • wystawić nam mandat za naruszenie zakazu parkowania,
  • usunąć pojazd ze swojego terenu na koszt właściciela,
  • nałożyć sankcje finansowe na mieszkańców, którzy systematycznie naruszają zakaz parkowania.

WAŻNE: Mieszkańcy zawsze mają prawo komentować decyzje spółdzielni, wypowiadać się na ich temat, zgłaszać uwagi i obawy. Spółdzielnia powinna przed podjęciem każdej decyzji dobrze je przedyskutować i finalnie wziąć pod uwagę.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas