Wędzarnia w ogrodzie powodem sąsiedzkich niesnasek? Co na ten temat mówi prawo?
Oprac.: Joanna Leśniak
Smak wędzonych przysmaków to dla wielu osób prawdziwy rarytas. Właściciele ogrodów często decydują się na samodzielne stworzenie wędzarni na swojej posesji. Zanim przejdziesz do działania, sprawdź, co na ten temat mówią przepisy. Czy na budowę wędzarni potrzebne jest zezwolenie? O jakich zasadach bezpieczeństwa trzeba pamiętać?
Spis treści:
Budowa wędzarni — wygoda to nie wszystko
Zastanawiając się nad umiejscowieniem wędzarni w ogrodzie, trzeba brać pod uwagę nie tylko małą odległość do wejścia do domu i kuchni, by sprawnie przedostać się tam z wędzonymi smakołykami. Kluczowe jest bezpieczeństwo. Przyjmuje się, że wędzarnia nie powinna znajdować się bliżej niż 10 metrów od budynku. Wszystko po to, by dym nie przedostawał się do jego wnętrza, np. przez otwarte okna.
Ważne jest również zminimalizowanie ryzyka pożarowego. Wędzarnia nie może stać ani zbyt blisko domu, ani łatwopalnych materiałów, traw czy krzewów ozdobnych.
Czy na budowę wędzarni trzeba mieć pozwolenie?
Niezależnie od tego, czy zamierzasz konstruować wędzarnię od podstaw, czy kupujesz gotową, w głowie może pojawić się pytanie: czy potrzebne jest zezwolenie? Co na ten temat mówią przepisy? Okazuje się, że w sytuacji, gdy chcesz postawić mały obiekt (np. wędzarnię murowaną, drewnianą albo altanę), której powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, nie potrzebujesz pozwolenia.
Nie zwalnia cię to jednak z dokonania pewnych formalności. Konieczne jest pisemne powiadomienie powiatowego wydziału architektury i budownictwa lub gminnego inspektoratu o chęci postawienia takiej konstrukcji w ogrodzie. By zgłoszenie było kompletne, konieczne jest dołączenie kopii aktu własności działki. Gdy po upływie 30 dni od dostarczenia dokumentów nie pojawi się sprzeciw ze strony urzędu, możesz uznać, że masz zielone światło na budowę wędzarni.
Zadbaj o dobre stosunki z sąsiadami
Mimo że prawo tego nie reguluje, w dobrym tonie jest skonsultować budowę wędzarni ogrodowej i jej lokalizację z sąsiadami. Należy też dołożyć wszelkich starań, by dym w jak najmniejszym stopniu przedostawał się na położone obok posesje.
W tym celu zaleca się umieścić wędzarnię w zacisznym miejscu, oddalonym od zabudowań sąsiadów. Warto zadbać o jej osłonięcie od porywistego wiatru np. wysokim płotem czy krzewami, zachowując jednocześnie zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Interwencja służb mundurowych: Czy za wędzenie można dostać mandat?
Przyjmuje się zasadę, że z własnego terenu można korzystać w dowolny sposób, o ile nie zakłóca to korzystania z nieruchomości sąsiedniej. Co prawda nie mamy wpływu na siłę i kierunek wiatru, ale musimy wziąć pod uwagę, że wydobywający się z wędzarni dym może być traktowany w kategoriach immisji pośredniej. W tym pojęciu mieszczą się takie oddziaływania, które ujawniają się na posesji wyjściowej, a następnie przedostają się na obszar sąsiedniej nieruchomości.
W takich okolicznościach sąsiad może wezwać straż miejską lub policję. Nie jest jednak powiedziane, że od razu skończy się to karą finansową. Służby mają prawo udzielić nam pouczenia, dopiero w następnej kolejności wypisać mandat. Może również dojść do sytuacji, w której funkcjonariusz stwierdzi, że nie jest w stanie ocenić szkodliwości immisji na podstawie zaistniałych okoliczności i zasugeruje rozwiązanie sąsiedzkiego sporu w sądzie.
Polecamy: