Lawenda: Jakie ma właściwości? Jaką ją zastosować?
Lawenda jest rośliną, która posiada wiele zastosowań oraz właściwości zdrowotnych cenionych od wieków. Pomaga w walce z trądzikiem, ułatwia zasypianie czy łagodzi nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto olejki i świece zapachowe na bazie tej rośliny odstraszą komary, a także ćmy. Lawenda ma również piękne kwiaty, które warto wykorzystać jako dekorację domu czy tarasu. Jakie właściwości ma lawenda? Jak ją zastosować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Spis treści:
Lawenda do zadań specjalnych
Jeśli denerwuje cię ciągła obecność komarów lub ciem w twoim domu, wypróbuj saszetki z suszonymi kwiatami lub świece o zapachu lawendy. Trzeba rozłożyć je po całym pomieszczeniu, aby zapach rozniósł się wszędzie. Owady nie lubią intensywnego aromatu tej rośliny, dzięki czemu będą trzymać się z daleka od twojego domu. Również podczas grilla czy wieczornego relaksu na balkonie, warto mieć pod ręką produkty pachnące lawendą lub posmarować się olejkiem zawierającym ekstrakt tej rośliny. Dzięki temu unikniesz uporczywie swędzących ugryzień i zaczerwienień.
Lawenda w walce z trądzikiem
Jeśli borykasz się z trądzikiem, sięgnij po kosmetyki, które w swoim składzie zawierają lawendę. Roślina ta ma działanie antybakteryjne i łagodzące podrażnienia skóry. Ponadto ekstrakt z lawendy w swoim składzie zawiera garbniki, pomagające w zmniejszeniu blizn po trądziku, a także wydzielania sebum.
Jak zrobić maseczkę z lawendy? Suszoną garść kwiatów lawendy przełóż do małej miseczki, zalej wrzątkiem i pozostaw do wystygnięcia. Dodaj również łyżkę glinki kosmetycznej, dzięki temu konsystencja będzie gęstsza. Nałóż równomiernie maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i przykryj gazą, co zapobiegnie odpadaniu płatków. Połóż się na kwadrans, a po upływie czasu zmyj maseczkę obficie wodą i wklep krem do twarzy.
Lawenda na układ trawienny
Kolejną zaletą lawendy jest jej dobroczynny wpływ na układ trawienny. To wszystko za sprawą kwasów fenolowych, które mają działanie prebiotyczne, dzięki czemu w jelitach wzrasta liczba pożytecznych bakterii. Zawdzięczamy im zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych oraz polipów, a także nowotworu. Dodatkowo kwasy fenolowe niwelują biegunki i przywracają równowagę w układzie trawiennym.
Łagodzenie bólu i napięcia nerwowego
Napary z kwiatów lawendy działają rozluźniająco i rozkurczowo na mięśnie brzucha, na przykład w czasie okresu. Ponadto lawenda sprawdzi się też w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów spowodowanych migreną czy ból głowy związanych ze stresem. Oprócz specyfiku do picia na bazie tej rośliny możesz też wykorzystać olejek, którego niewielką ilość wystarczy wetrzeć w skronie. Jego zapach rozluźni skołatane nerwy i sprawi, że poczujesz się mniej zestresowany, a ból zniknie bez śladu.
Jeśli masz problemy ze spaniem, włóż woreczek z suszoną lawendą pod poduszkę na całą noc. Drzewny i aromatyczny zapach rośliny wyciszy twój organizm i pozwoli ci przespać spokojnie całą noc.
Remedium na przeziębienie
W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i różnego rodzaju infekcje sięgnij po napar z lawendy. Dzięki zawartości kumaryn, czyli związków mających działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, stosowanie tej rośliny w czasie przeziębienia przynosi pożądane efekty. Sprawdzi się w przypadku zapalenia gardła czy oskrzeli. Na katar, kaszel i zatkane zatoki poleca się robienie inhalacji na bazie olejku lawendowego, gdyż doskonale oczyszcza drogi oddechowe.
Przepis na napar lawendowy
Przygotowanie naparu z lawendy nie jest skomplikowane i zajmie ci tylko kilka chwil. Do szklanki wsyp pół łyżeczki suszonej lawendy, którą możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Zalej ją 200 mililitrami wrzątku i odstaw do zaparzenia na 10 minut. Kiedy napar przestygnie, odcedź go przez sitko, aby wyłowić kwiaty. Możesz też dodać kilka kropel soku z cytryny dla smaku: specyfik pij przynajmniej raz dziennie przed snem.
Polecamy: