Lawenda na bolące stawy, bezsenność i lepsze trawienie

Po kuszącą aromatem lawendę sięgamy najczęściej, gdy chcemy pozbyć się przykrych zapachów albo niechcianych gości, między innymi moli i zapominamy, że może nam też pomóc pokonać wiele uporczywych dolegliwości. Sporządzony na jej bazie olejek zniweluje dotkliwe bóle stawów, herbatka skutecznie usprawni trawienie i przyspieszy procesy metaboliczne, inhalacja wesprze szwankujące zatoki, a poduszka sprawi, że pokonamy stres i wyśpimy się jak nigdy. Poniżej znajdziesz wszystkie praktyczne wskazówki.

article cover
©123RF/PICSEL
Domowa biała czekolada z lawendąInteria Kulinaria

Jak przygotować herbatkę lawendową usprawniającą trawienie?

©123RF/PICSEL

Zmagasz się z uporczywym stresem i masz problemy z trawieniem? Sięgnij po leczniczą lawendę, która działa jak melisa. Zastosowana wewnętrznie wykazuje właściwości uspokajające i stymuluje układ pokarmowy czy trawienny. Najlepiej przyrządzić na jej bazie leczniczą herbatkę.

Potrzebne składniki:

2 łyżki suszu lawendowego

2 szklanki wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Lawendowy susz zalej wrzącą wodą. Trzymaj pod przykryciem przez co najmniej kwadrans. Następnie przecedź.

Napar możesz stosować nawet trzy razy dziennie. Jednak nie jest on zalecany przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz schorzeniach wątroby i nerek.

Lawendowa inhalacja

Ziołowa inhalacja na bazie lawendy jest szczególnie polecana osobom chorym na zapalenie oskrzeli oraz nałogowym palaczom papierosów.

Potrzebne składniki:

2–3 krople olejku lawendowego

Miska ciepłej wody

Sposób przygotowania:

2–3 krople olejku lawendowego dodaj do miski z ciepłą wodą lub 10–15 kropli – do kąpieli. Przez dziesięć minut wdychaj opary ustami, a wydychaj nosem. Inhalacji nie rób tuż po posiłku, ani gdy jesteś głodna. Dwie godziny przed zabiegiem i tyle samo po nim staraj się nie palić.

Olejek na uporczywe bóle stawów

©123RF/PICSEL

Leczniczy lawendowy olejek wypróbuj zwłaszcza wtedy, gdy dokuczają ci bóle stawów (spowodowane reumatyzmem i nie tylko).

Potrzebne składniki:

15–30 kropli olejku lawendowego

50 ml oleju roślinnego (np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów)

Sposób przygotowania:

Olejek lawendowy zmieszaj z olejem roślinnym (np. z pestek winogron, ze słodkich migdałów). Ilość, która mieści się w zagłębieniu dłoni, ostrożnie rozprowadź na umytej i osuszonej skórze, a następnie energicznie wcieraj w bolące kolano lub łokieć, dopóki nie wchłonie się olej. Taki masaż powtarzaj nawet codziennie wieczorem. Potem nie wychodź już na zewnątrz i pozwól stawom odpoczywać w cieple.

Lawendowa kąpiel na problemy skórne

Lawenda - dzięki swoim odkażającym właściwościom - pomoże pozbyć się problemów dermatologicznych - między innymi ułatwi walkę z wypryskami.

Potrzebne składniki:

2 łyżki suszonych kwiatów lawendy

2 łyżki suszonego rumianku

Sposób przygotowania:

Po 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy i rumianku wsyp do płóciennego woreczka i zawieś na kranie pod strumieniem płynącej ciepłej wody. Gdy wanna będzie wypełniona wodą, zanurz się na piętnaście minut.

Lawendowa poduszka na bezsenność

©123RF/PICSEL

Zmagasz się bezsennością? Dzięki lawendzie wieczorem szybciej zapomnisz o wszystkich troskach i łatwiej zapadniesz w sen, a także lepiej prześpisz noc.

Potrzebne składniki:

2–3 garście suszonej lawendy

2–3 garście suszonych kwiatów chmielu

Przygotowanie:

Uszyj małą (np. o wymiarach 10 na 20 cm) bawełnianą poszewkę. Włóż do niej po 2–3 garście suszonej lawendy oraz kwiatów chmielu. Podłóż pod głowę lub trzymaj w jej pobliżu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas