Lepiej ją zaniedbać niż przesadzić z pielęgnacją. Dlaczego hoja różowa nie kwitnie?

Jak pielęgnować hoję różową?
Jak pielęgnować hoję różową?123RF/PICSEL

Jak wygląda hoja różowa?

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIYInteria DIY

Podstawy pielęgnacji

  • Stanowisko: Roślina najbardziej lubi światło rozproszone. Na parapecie od strony południowej mogłoby dojść do jej poparzenia, ale jeśli zapewnimy jej osłonę, hoja poradzi sobie także w tym miejscu.
  • Gleba: Ziemia w doniczce nie musi być wyjątkowo żyzna. Ważne jest, by była przepuszczalna - zapobiegnie to niepotrzebnemu kumulowaniu wilgoci. Warto wiedzieć, że nie szkodzi jej nawet przyciasna doniczka!
  • Podlewanie: Lepiej ją nieco przesuszyć niż dostarczać wodę w nadmiarze. Przelana hoja szybko traci swój urok i dobrą kondycję.

Kiedy kwitnie hoja?

Dlaczego hoja różowa nie kwitnie?

  • Zbyt duża doniczka: Jednym z czynników gwarantujących sukces w uprawie hoi różowej jest umieszczenie jej w możliwie jak najmniejszej doniczce. Co to znaczy? Dorosłym okazom wystarczy doniczka o średnicy nie większej niż 20 centymetrów.
  • Przesada w przesadzaniu: Zakłada się, że w tym samym pojemniku hoja różowa powinna rosnąć od pięciu do siedmiu lat. Uprawą rośliny mogą więc z powodzeniem zająć się osoby, które nie narzekają na brak innych zajęć.
  • Za mało światła: Co prawda nie przepada za bardzo mocnymi promieniami słonecznymi, ale dobrym pomysłem jest przestawienie hoi różowej w jaśniejsze miejsce. Brak światła bywa częstą przyczyną marnego kwitnienia.
  • Za dużo wody: Podlewaj ją oszczędnie, dopiero w momencie, kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Zasadę tę stosuj nawet w trakcie upalnych dni.
  • Ostrożnie z nawożeniem: Roślina nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Zbyt duża ilość nawozów będzie skutkować nadmiernym rozwojem liści kosztem upragnionych kwiatostanów. Niewielkie ilości odżywek stosować należy w okresie wiosennym i letnim. 
zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?