Lepiej ją zaniedbać niż przesadzić z pielęgnacją. Dlaczego hoja różowa nie kwitnie?

Jak pielęgnować hoję w domu? To bardzo efektowna roślina, która przyniesie miłośnikom okazów doniczkowych dużo satysfakcji, zwłaszcza gdy mowa o odmianie różowej. Jednocześnie nie sprawia kłopotów, lecz trzeba uważać na błędy w jej uprawie, które doprowadzają do tego, że hoja nie kwitnie. Tłumaczymy, na co trzeba uważać i jakich zasad przestrzegać, by cieszyć się widokiem nietuzinkowych kwiatów.

Jak pielęgnować hoję różową?
Jak pielęgnować hoję różową?123RF/PICSEL

Jak wygląda hoja różowa?

Wielbicielom tej rośliny nie trzeba jej przedstawiać. Jeśli jednak jesteś na etapie planowania roślinnej aranżacji w domu, warto wziąć hoję różową pod uwagę. Mimo że pochodzi ze wschodnich terenów Azji, odnajdzie się bardzo dobrze w nadwiślańskich wnętrzach.

To spektakularne pnącze, które charakteryzuje się kilkumetrowymi pędami i skórzastymi, grubymi liśćmi. Na ich powierzchni da się zauważyć delikatne jasne cętki. Prawdziwą ucztą dla zmysłów są jednak intensywnie pachnące kwiaty o gwiazdkowym kształcie, zebrane w efektowne baldachy.

Podstawy pielęgnacji

Hoja różowa, mimo swojego egzotycznego charakteru, jest prosta w uprawie. Co ciekawe, lepiej ją odrobinę zaniedbać niż przesadzić np. z podlewaniem czy przenoszeniem w celu znalezienia dla niej miejsca idealnego. Jak ją wesprzeć, by domowa uprawa hoi różowej poszła gładko?

  • Stanowisko: Roślina najbardziej lubi światło rozproszone. Na parapecie od strony południowej mogłoby dojść do jej poparzenia, ale jeśli zapewnimy jej osłonę, hoja poradzi sobie także w tym miejscu.
  • Gleba: Ziemia w doniczce nie musi być wyjątkowo żyzna. Ważne jest, by była przepuszczalna - zapobiegnie to niepotrzebnemu kumulowaniu wilgoci. Warto wiedzieć, że nie szkodzi jej nawet przyciasna doniczka!
  • Podlewanie: Lepiej ją nieco przesuszyć niż dostarczać wodę w nadmiarze. Przelana hoja szybko traci swój urok i dobrą kondycję.

Kiedy kwitnie hoja?

Kwiatowe baldachy na pnączu zazwyczaj zauważyć można latem i jesienią. Tak naprawdę niewiele trzeba, by cieszyć się widokiem oryginalnych kwiatów, lecz ważne jest, aby nie przedobrzyć! Hoja różowa zimą potrzebuje okresu spoczynku, kiedy nie będziemy pobudzać jej do kwitnienia. Dzięki temu zbierze siły na kolejny sezon i będzie bardziej odporna na choroby.

Ważne: W przypadku hoi różowej kwiaty rozwijają się na pędach, których nie należy usuwać po przekwitnięciu. To właśnie na nich rozwijać się będą kolejne kwiaty.

Dlaczego hoja różowa nie kwitnie?

Kwitnienie hoi to zjawisko sezonowe, więc jego chwilowy brak jest czymś zupełnie normalnym. Może być to wynik odpoczynku rośliny albo jej wieku. Zazwyczaj hoja różowa zaczyna kwitnąć, gdy mamy do czynienia z okazem dwu- lub trzyletnim. Jeśli jednak słabe kwitnienie lub jego całkowite zahamowanie wiąże się z osłabieniem kondycji rośliny, trzeba dobrze przyjrzeć się swoim nawykom pielęgnacyjnym.

  • Zbyt duża doniczka: Jednym z czynników gwarantujących sukces w uprawie hoi różowej jest umieszczenie jej w możliwie jak najmniejszej doniczce. Co to znaczy? Dorosłym okazom wystarczy doniczka o średnicy nie większej niż 20 centymetrów.
  • Przesada w przesadzaniu: Zakłada się, że w tym samym pojemniku hoja różowa powinna rosnąć od pięciu do siedmiu lat. Uprawą rośliny mogą więc z powodzeniem zająć się osoby, które nie narzekają na brak innych zajęć.
  • Za mało światła: Co prawda nie przepada za bardzo mocnymi promieniami słonecznymi, ale dobrym pomysłem jest przestawienie hoi różowej w jaśniejsze miejsce. Brak światła bywa częstą przyczyną marnego kwitnienia.
  • Za dużo wody: Podlewaj ją oszczędnie, dopiero w momencie, kiedy ziemia w doniczce całkowicie przeschnie. Zasadę tę stosuj nawet w trakcie upalnych dni.
  • Ostrożnie z nawożeniem: Roślina nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Zbyt duża ilość nawozów będzie skutkować nadmiernym rozwojem liści kosztem upragnionych kwiatostanów. Niewielkie ilości odżywek stosować należy w okresie wiosennym i letnim. 

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas