Reklama

Reklama

Mikstura za mniej niż 2 zł. Chroni kwiaty i warzywa. Wykonasz ją w kilka minut

Oprysk z drożdży to prosty w przygotowaniu, naturalny i ekologiczny sposób na ochronę kwiatów, roślin i warzyw przed niszczycielską działalnością szkodników. Dodatkowo ma on działanie wzmacniające i stymulujące do wzrostu i jest całkowicie bezpieczny. Jak zrobić oprysk z drożdży i co warto o nim wiedzieć?

Drożdże piekarskie, zaliczane do królestwa grzybów od lat są powszechnie wykorzystywane nie tylko w kuchni, ale także w ogrodnictwie, najczęściej jako nawóz i oprysk. Dzięki swoim cennym właściwościom stymulują rozrost korzeni, chronią i wzmacniają roślinę. Badania wykazały, że mogą wpływać także na „gęstość” liści i kwiatów. To jednak nie wszystkie zalety tych niepozornych grzybów. 

Drożdże są bogatym źródłem węglowodanów, żelaza, potasu, magnezu, wapnia, aminokwasów oraz witamin z grupy B. Stosowane np. jako nawóz zasiedlają korzenie rośliny i wchodzą z nimi w symbiozę -  drożdże mają spokojne miejsce do życia, a w zamian chronią korzenie przed szkodliwymi mikroorganizmami.

Reklama

Na co pomaga oprysk z drożdży?

Jednym ze sposobów na wzmocnienie i ochronę roślin jest stosowanie oprysku z drożdży, czyli naturalnej mikstury, przygotowanej na bazie drożdży i wody i aplikowanej bezpośrednio na rośliny ogródkowe czy uprawne. Oprysk nie tylko wzmacnia je i odżywia, ale dodatkowo chroni przed niszczycielską działalnością takich grzybów jak Botrytis cinerea (powoduje chorobę zwaną "szarą pleśnią") i tych odpowiedzialnych za rizoktoniozę, moniliozę i alternariozę.

Badania wykazały, że oprysk z drożdży pomaga również w utrzymaniu zdrowia przechowywanych po zbiorze warzyw i owoców.

Jak działa oprysk z drożdży?

Oprysk z drożdży aplikuje się bezpośrednio na liście rośliny - mikstura osadza się na nich, wypierając szkodliwe mikroorganizmy, powodujące choroby i infekcje grzybowe. Drożdże to także grzyby, ale całkowicie bezpieczne dla roślin - gdy walczą o miejsce z innymi, bronią dostępu do rośliny, tworząc na niej swoistą tamę. Drożdże stymulują dodatkowo odporność roślin i wzmacniają je tak, by same również mogły chronić się przed pasożytami. 

Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Oprysk z drożdży stosuje się najczęściej na pomidory i ogórki, truskawki oraz winogrona, ale warto stosować go na wszystkie rośliny w ogrodzie. Oprysk z drożdży na mszyce skutecznie chroni przed atakiem tych masowo żerujących na roślinach szkodników, a oprysk z drożdży na mączniaka przed chorobami wywoływanymi przez gatunki grzybów należące do rzędu mączniakowców, pasożytujące na powierzchni roślin. 

W domowym ogrodzie warto zawsze mieć także pod ręką oprysk z drożdży na róże. W tym wypadku warto jednak pamiętać, by nie stosować go po 15 sierpnia. Opryskiwanie róż po tej dacie może ograniczyć zachorowania w następnym sezonie wegetacyjnym, ale nie usunie już istniejących objawów chorobowych. 

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą, Trik nie tylko na storczyki! 

Oprysk z drożdży na pomidory i nie tylko. Prosty przepis

Przepis na naturalny oprysk z drożdży jest bardzo prosty. Aby go przygotować, należy rozpuścić 100 g drożdży piekarskich w 0,5 litra mleka 3,2 proc., a następnie rozcieńczyć powstały roztwór 10 litrami wody. Opcjonalnie można dodać do roztworu łyżkę płynnego szarego mydła - powstała ciecz będzie wtedy lepiej utrzymywać się na liściach. 

Oprysk z drożdży stosujemy, opryskując rośliny od samego wierzchołka, pryskając zarówno górną jak i dolną stronę liści, raz w tygodniu, przez cały okres wegetacyjny. 

Oprysk z drożdży: Jak długo może stać?

Oprysk z drożdży najlepiej jest zużyć jak najszybciej, nawet w dwie, trzy doby. Nie warto więc produkować dużych ilości roztworu "na zapas", ale robić to na bieżąco. 

Kiedy stosować oprysk z drożdży?

Oprysk z drożdży należy stosować profilaktycznie - drożdże są całkowicie bezpieczne dla roślin ozdobnych i uprawnych - wzmacniają je i chronią przed pasożytami. Mikstura ta sprawdzi się jednak także w sytuacji, gdy zauważmy już pierwsze objawy chorób na liściach. 

 Jak stosować drożdże na ogórki? Jakich efektów się spodziewać? 

Oprysk z drożdży: Czego nie pryskać?

Oprysk z drożdży to naturalny, ekologiczny i bezpieczny produkt, który z powodzeniem stosować można na wszystkie rośliny ozdobne i uprawne - nie ma dowodów na to, że powoduje on jakiekolwiek skutki uboczne. 

Drożdże w domowej apteczce: Moc zastosowań! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drożdże piekarskie nawóz | oprysk z drożdzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy