Reklama

Reklama

Letni problem: jak wywabić plamy z owoców?

Gorące dni, wypoczynek, pyszne sezonowe owoce. Niestety wraz z tymi ostatnimi mogą pojawić się także plamy na ubraniach naszych i naszych dzieci. Po jakie naturalne odplamiacze wtedy sięgnąć?

W przypadku plam z owoców warto działać szybko, zanim świeża plama zaschnie. Jeśli jednak stajemy do walki z zaschniętą plamą, warto najpierw wystawić ubranie na kilka godzin na słońce, a później przez dobę moczyć w mleku. Późniejsze pranie przyniesie wtedy o wiele lepsze efekty.

Sposoby na owocowe plamy

Warto wiedzieć: Jak wywabić plamy z podkładu?

Świetne efekty daje polanie świeżej plamy z malin, truskawek, porzeczki czy wiśni, sokiem cytrynowym - zwłaszcza w przypadku wełnianych ubrań. Po godzinie możemy rozpocząć pranie. 

Reklama

Poplamione ubrania z lnu możemy także namoczyć w kwaśnym mleku. Innym uniwersalnym, choć brzydko pachnącym, sposobem jest polanie plamy octem.  

Plamy z owoców można również zasypać solą i potrzeć, aż sól zmieni kolor. Zabieg ten należy powtarzać, aż do momentu, gdy sól przestanie się odbarwiać. Podobnie działa kwasek cytrynowy do spółki z sodą oczyszczoną. 

Czytaj także: Niezawodne sposoby na usunięcie plam z czerwonego wina

Zabrudzenia z czerwonych owoców, takich jak wiśnie czy maliny możemy potraktować wrzątkiem. Pamiętajmy jednak, by nie namaczać całej tkaniny, ale jedynie polewać zagotowaną wodą samą plamę. 

Po wszystkich tych zabiegach należy ubranie wyprać w pralce. 

Jeśli poplamiliśmy owocami jedwab, warto sięgnąć po spirytus i ciepłą wodę. Należy polać plamę spirytusem, a po kwadransie namoczyć w ciepłej wodzie. 

Sprawdź także: Domowe sposoby na pozbycie się plam z trawy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: trudne plamy | plamy z owoców | domowe sposoby na plamy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy