Lwia paszcza: Bujnie kwitnie przez całe lato i ma małe wymagania

Lwia paszcza, często określana także wyżlinem wielkim (Antirrhinum majus), zdążyła zjednać sobie rzesze miłośników i to nie tylko w gronie wytrawnych ogrodników. Ma niewygórowane wymagania i wysoką odporność na szkodniki, a tym samym jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie. Dzięki absolutnie niebanalnemu wyglądowi lwia paszcza pięknie zdobi rabaty, balkony czy tarasy, ale tutaj nie kończą się jej zastosowania. Fantastycznie prezentuje się również w wazonach (zarówno samodzielne jak i w kompozycjach bukietowych) i - co ważne - w formie ciętej długo zachowuje świeżość. Lwia paszcza kwitnie przez całe lato, ale zdecydowanie najpiękniej w lipcu oraz w sierpniu. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej roślinie? Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła w ogrodzie czy na balkonie? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Lwia paszcza
Lwia paszcza ©123RF/PICSEL

Lwia paszcza: Kilka słów o roślinie

Lwia paszcza mało wymaga
©123RF/PICSEL

Lwia paszcza zaliczana jest do roślin jednorocznych. Naturalnie rośnie w krajach Europy Południowej i Afryki Północnej, ale i nad Bałtykiem jej uprawa sprawdza się doskonale. Nazwę jak i dużą popularność, którą się cieszy, zawdzięcza bezwzględnie niebanalnemu wyglądowi. Ma nieco krzaczasty pokrój i lancetowate liście, ale uwagę przykuwają przede wszystkim jej kwiaty zebrane w grona i przyjmujące urokliwe barwy - od białej, przez żółtą, pomarańczową, łososiową, różową, czerwoną, aż do bordowej. (Nierzadko lwie paszcze są też dwubarwne albo wielobarwne). Co ciekawe, korona lwiej paszczy jest częściowo zrośnięta, a potem dzieli się na charakterystyczne dwie wargi. Gdy kwiat nieco uciśnie się palcami po bokach, otwiera się i kształtem przypomina paszczę lwa. Spośród wielu rodzajów rozróżnia się lwie paszcze niskie (karłowe), średnie oraz wysokie. Te pierwsze i drugie najlepiej sprawdzą się w formie dekoracji ogrodów. Do bukietów warto wybrać lwie paszcze wysokie lub średnie. Lwie paszcze bardzo długo i bujnie kwitną, ale najpiękniej w lipcu i w sierpniu. (Kwiaty zbierają się w grona i rozwijają się stopniowo od dołu).

Lwia paszcza: Jaką wybrać dla niej glebę?

Lwia paszcza najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, żyznej, wzbogaconej gliną i kompostem, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH gleby powinno być zbliżone do siedmiu). Najmniej wymagające pod względem podłoża są zdecydowanie lwie paszcze karłowate. Stanowisko dla rośliny powinny być słoneczne, ale wyrośnie też w półcieniu.

Lwia paszcza nie znosi przesuszenia

Lwia paszcza - odporna na szkodniki
©123RF/PICSEL

Lwiej paszczy bardzo zaszkodzi nadmiar wody jak i jej brak. Najlepiej zatem podlewać ją umiarkowanie i regularnie - zwłaszcza gdy ogród dekorują okazy starsze, z bardziej zdrewniałymi łodygami.

Lwia paszcza: Czym najlepiej ją nawozić?

Do pięknego wzrostu lwia paszcza wymaga nawożenia. Optymalnym wyborem będą w tym przypadku mieszanki wzbogacone fosforem i potasem, które są przeznaczone do roślin kwitnących. (Te z nadmierną ilością azotu wspomogą co prawda wzrost liści i pędów, ale osłabią rozwój kwiatów lwiej paszczy i spowodują, że pojawi się ich finalnie znacznie mniej).

Lwia paszcza: Jak ją rozmnażać?

Lwią paszcze można wysiać w drugiej połowie maja bezpośrednio do gruntu, ale wtedy będzie bardzo krótko kwitnąć. Zdecydowanie najlepiej zatem rozmnażać ją z rozsady, czyli w marcu bądź kwietniu wysiać nasiona do skrzynek, trzymać je w ciepłym pomieszczeniu, następnie przepikować je do doniczek torfowych i dopiero w drugiej połowie maja (już po przymrozkach) umieścić je na stałe na rabatach.

Co zrobić, by lwia paszcza obficiej zakwitła?

Bujnie kwitnie przez całe lato
©123RF/PICSEL

Niezbędnym zabiegiem w pielęgnacji lwiej paszczy jest podcinanie pędów z zawiązanymi nasionami. Dzięki tej prostej metodzie roślina wypuszcza nowe i znacznie obficiej kwitnie. Jeśli tylko jest odpowiednio nawadniana i nie ma nadmiaru wilgoci, bardzo rzadko zapada na choroby. Nieczęsto staje się też ofiarą szkodników i choćby dlatego - poza małymi wymaganiami - warto wzbogacić jej egzemplarzami swój ogród.

Lwia paszcza i jej wszechstronne zastosowania

Lwie paszcze układają się w przepiękne wielobarwne kobierce i cudnie zdobią rabaty. Fantastycznie komponują się także z innymi roślinami; tworzą między innymi udane duety z gailardią czy nagietkami. Ślicznie zdobią też balkony czy tarasy oraz stanowią podstawę niebanalnych bukietów. Ścięta roślina zachowuje świeżość nawet przez dwa tygodnie. (Co bardzo istotne, ścinanie kwiatów pobudza roślinę do rozkrzewiania).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas