Mączniak prawdziwy: Błyskawicznie niszczy rośliny. Jak się go pozbyć?
Rośliny ogrodowe oraz te znajdujące się domach często narażone są na ataki szkodników oraz rozwój chorób grzybiczych. Nie trzeba wiele, aby szybko opanowały całą roślinę. Jednym z nich jest mączniak prawdziwy, który błyskawicznie je niszczy. Choć szczególnie upodobał sobie krzewy różane, to może być groźny również dla innych okazów. Dlatego trzeba bacznie się przyglądać swoim roślinom, szczególnie latem, kiedy łatwiej jest rozpoznać mączniaka i skuteczniej się go pozbyć. Co zrobić, kiedy mączniak opanował ogród? Jak sobie z nim radzić?
Mączniak prawdziwy: Zagrożenie dla roślin
Mączniak prawdziwy jest chorobą o podłożu grzybiczym, która atakuje różnego rodzaju rośliny. Choć najczęściej występuje na gatunkach ozdobnych, to jego ofiarami padają również uprawy: drzewa owocowe, krzewy, winorośle, a także owoce i warzywa. Niekiedy może zaatakować okazy znajdujące się w domach (szczególnie fiołki afrykańskie), zwłaszcza, kiedy w pomieszczeniach panuje wilgoć lub zbyt obficie podlewa się rośliny. Mączniak prawdziwy jest łatwy do rozpoznania, dlatego trzeba szybko z nim walczyć. Niestety, istnieje również inna, bardziej utajona choroba, tzw. mączniak rzekomy.
Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego?
Rośliny, które zaatakował mączniak pokryte są białym nalotem (może przypominać oprószenie liści mąką). Można łatwo go zetrzeć palcem, jednak po pewnym czasie się odradza. Najczęściej atakuje obie części liści, ale zdarza się też rozprzestrzeniać na łodygi, rzadziej na kwiatostany czy owoce. Mączniak może z czasem tworzyć ciemniejsze przebarwienia, a następnie doprowadzać do powolnego usychania zaatakowanych części. Gatunki, na których rozwija się choroba, wypuszczają mniej nowych pędów, rzadziej pojawiają się na nich kwiaty oraz owoce. Często konsekwencją jest całkowite ich zamieranie.
Mączniak rzekomy: Jak go rozpoznać?
Mączniak rzekomy jest równie groźny jak mączniak prawdziwy, jednak rozwija się zgoła inaczej. Atakuje najczęściej liście, na których pojawiają się drobne plamy i z czasem stają się bardziej liczne i większe. Mogą one przyjmować rozmaitą barwę, ale najczęściej spotyka się białe, brązowe i pomarańczowe wykwity. Liście z czasem żółkną, a grzyb przenosi się na inne części rośliny, bardzo szybko je niszcząc.
Jak rozwija się mączniak?
Mączniak rozwija się w czasie wysokiej wilgotności. Niekiedy atakuje rośliny również wtedy, kiedy występuje wysoka amplituda temperatur pomiędzy nocą a dniem. Często uaktywnia się również wiosną, ponieważ bardzo dobrze zimuje w opadłych na glebie liściach. Dla mączniaka idealną porą do rozmnażania się są długie i deszczowe dni. Natomiast słoneczne i upalne mogą hamować jego ekspansję, jednak roślina nie poradzi sobie samodzielnie z mączniakiem.
Jakie kroki należy podejmować?
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest usunięcie wszystkich zainfekowanych części rośliny. Nie można ich składować na kompoście, ponieważ mączniak może się tam rozmnażać. Niestety, nie wolno ich również palić na działkach czy w ogrodach, dlatego trzeba oddać liście i łodygi do utylizacji. Rozwiązaniem może być również zakopanie ich w głębokim dole, a miejsce to powinno być wyłączone z użytkowania. W przypadku występowania mączniaka, nie wolno obficie podlewać roślin, a tym bardziej ich zraszać. Zaleca się wlewanie wody bezpośrednio do gruntu tak, aby nie miała styczności z nadziemną częścią rośliny.
Jak radzić sobie z mączniakiem?
Mączniak prawdziwy i rzekomy może być bardzo ekspansywną chorobą. Aby się go pozbyć, można sięgnąć po naturalne środki, które są obojętne dla środowiska. Warto przygotować opryski z ziół, np. z wrotyczu, skrzypu polnego, pokrzywy lub krwawnika pospolitego. Świeże zioła (kilogram) lub suszone (200g) wystarczy zalać 10l wody i pozostawić minimum na 24 godziny. Po tym czasie można nim podlewać zaatakowane rośliny albo opryskiwać ich części nadziemne. Jeśli mączniak nie ustępuje, należy zastosować chemiczne środki grzybobójcze, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.