Magnolie obsypane bujnym kwieciem. Zabieg, z którego ogrodnicy nigdy nie rezygnują
Żyzna i pełna składników odżywczych ziemia warunkuje zdrowy wzrost magnolii oraz wpływa na obfite kwitnienie. Jeśli chcemy każdego roku zachwycać się obsypanymi zjawiskowymi kwiatami krzewami, pamiętajmy o regularnym ich nawożeniu. Jak dobrać odpowiedni produkt, by nie zaszkodzić wypielęgnowanej roślinie? Podpowiadamy, po jaki nawóz sięgnąć i jak go stosować.
Spis treści:
Nawożenie magnolii - dlaczego jest tak ważne?
Magnolię do ogrodu wybiera się przede wszystkim ze względu na okazałe i piękne kwiaty, najczęściej występujące w odcieniach różu. Choć roślinę uważa się za wyjątkowo delikatną i wrażliwą na mróz, okazuje się, że opinie te są nieco przesadzone. Nawet trudny klimat panujący w Polsce nie przeszkadza roślinie w prawidłowym wzroście. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych, by cieszyć się dorodnymi okazami zdobiącymi działki oraz ogródki.
Kluczem do zachowania zdrowego i pięknego wyglądu magnolii jest dbałość o prawidłowe i regularne odżywianie. Czym skutkuje zaniechanie tego kroku? U niedożywionych roślin szybko zauważymy gorszy wzrost oraz częstszy rozwój chorób. Innym objawem jest rozwijanie małych, bladozielonych lub źle wybarwionych liści. Zbyt rzadko nawożona magnolia kwitnie słabo lub w ogóle. Zanim jednak zabierzemy się za stosowanie odżywek, sprawdźmy, czy roślina została posadzona w podłożu o właściwym odczynie pH.
Odpowiedni odczyn pH gleby
Zdrowy i bujny wzrost magnolii uzależniony jest przede wszystkim od właściwego pH podłoża. Gatunek wymaga lekko kwaśnej gleby, której pH waha się od 5,6 do 6,5. Ziemia powinna być także próchnicza, dobrze przepuszczalna oraz odpowiednio wilgotna. Prawidłowy odczyn wpłynie na skuteczniejsze przyswajanie cennych składników pokarmowych. Warto stale pilnować, by podłoże zachowywało odpowiedni poziom pH. Pomoże nam w tym kilka podstawowych kroków, do których zaliczamy:
stosowanie dedykowanego nawozu,
Chcąc dodatkowo zapewnić roślinie jak najlepsze warunki do wzrostu, możemy wykorzystać specjalną szczepionkę mikoryzową. Na czym polega zjawisko mikoryzy? To nic innego jak współistnienie roślin oraz grzybów symbiotycznych, które wzmacniają korzenie, a dodatkowo zwiększają odporność nasadów na suszę oraz niekorzystne warunki pogodowe i uprawowe. W przypadku magnolii zastosowanie takiego preparatu sprawi, że efekt zakwaszenia gleby utrzyma się nawet do kilku lat.
Terminy zasilania magnolii
Ogrodnicy zajmujący się uprawą magnolii w przydomowych przestrzeniach zwykle nawożą ją od marca do połowy lipca. W tym celu wykorzystują zasilacze wieloskładnikowe, a najlepiej dedykowany właśnie magnoliom. Takie produkty wyróżniają się odpowiednio zbilansowanym składem, a także zawierają wszystkie potrzebne substancje odżywcze, makro- oraz mikroelementy. Stosujemy je ok. 3-4 razy w odstępach co 2-3 tygodnie.
Stosowanie takich mieszanek zgodnie z poleceniem producenta pobudza roślinę do szybszego tworzenia nowych pąków kwiatowych, a dodatkowo wpływa na utrzymanie prawidłowego pH gleby. Alternatywnie można zdecydować się na zasilenie magnolii tylko raz w sezonie. Odpowiednim produktem będzie długo działający nawóz do magnolii, rododendronów i hortensji.
Sprawdź: Jak sadzić magnolię?
Nawozy do magnolii - czy można stosować je latem i jesienią?
Osoby mające wieloletnie doświadczenie w opiekowaniu się ogrodami wiedzą, że zasilania magnolii zaprzestaje się w połowie lipca. Dotyczy to zwłaszcza odżywek bogatych w azot. Młode pędy muszą mieć czas, żeby zdrewnieć i przygotować się do nadchodzącej zimy. Co ważne, wraz z końcówką lata i nastaniem pierwszych dni jesieni możemy zastosować specjalny nawóz jesienny.
Taki produkt najczęściej w ogóle nie zawiera azotu, czyli składnika pobudzającego roślinę do wzrostu, lub ma go bardzo niewiele. Wyróżnia się bogatą zawartością potasu oraz fosforu. Często wzbogaca się go także magnezem, siarką, żelazem oraz miedzią. Pierwiastki te wzmacniają roślinę, a to pomaga jej przetrwać trudne zimowe warunki.
Sprawdź: Rozmnażanie magnolii jesienią
Jak prawidłowo nawozić roślinę?
Nawozy do magnolii dostępne w sklepach oraz centrach ogrodniczych przeważnie występują w formie granulatu. Stosujemy go zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, wysypując odpowiednią ilość wokół rośliny. W kolejnym kroku delikatnie mieszamy go z wierzchnią warstwą podłoża. Zdarza się, że zasilacze mają sypką konsystencję, co łatwo wykorzystamy podczas podlewania roślin.
Niezależnie od wybranego produktu, kluczową kwestią pozostaje przestrzeganie instrukcji znajdujących się na opakowaniu. Odpowiednie dawkowanie i trzymanie się proporcji jest niezwykle ważne. Samodzielne decydowanie o ilości może bardzo szybko obrócić się przeciwko nam i przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. Zbyt mała porcja będzie zwyczajnie niewystarczająca, a za duża poskutkuje przenawożeniem magnolii, nadmiernym zasoleniem gleby, a także spaleniem delikatnych korzeni rośliny.
Sprawdź również: