Mało kto po nią sięga. Zapomniana roślina przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Sezon wiosenny sprawia, że masz więcej motywacji do zadbania o swoją sylwetkę? Świetnie, mobilizacja to pierwszy krok do zrzucenia zbędnych kilogramów. Kolejne to dieta i aktywność fizyczna, warto jednak poznać jeszcze jednego sprzymierzeńca. Właściwości kozieradki na odchudzanie przyczynią się do szybszej utraty masy ciała i utrzymania efektów swoich starań.

Nasiona kozieradki pomogą na rożnych płaszczyznach
Nasiona kozieradki pomogą na rożnych płaszczyznach123RF/PICSEL

Jak wygląda kozieradka? Gdzie występuje?

Pełna nazwa rośliny to kozieradka pospolita. Jej stosowanie w medycynie naturalnej ma długą historię, nic więc dziwnego, że przez lata doczekała się wielu innych przydomków. Bywa określana mianem bożej trawki, greckiego siana, fenegryki i kozioroźnika. W naturze najpowszechniej występuje w Azji oraz Europie, ale biorąc pod uwagę jej wszechstronne właściwości lecznicze, współcześnie uprawiana jest na całym świecie.

Gdzie szukać kozieradki? Najlepsze warunki rozwoju rośliny występują na stanowiskach słonecznych. W pełnym stadium może osiągać nawet 160 centymetrów wysokości, w Polsce jednak zatrzymuje się zazwyczaj na 60 centymetrach. Łodyga pokryta jest drobnymi włoskami — zwłaszcza w górnej części. Cechą charakterystyczną są ząbkowane liście, stosowane zarówno w ziołolecznictwie, jak i przyprawa w kulinariach. Najcenniejszym surowcem leczniczym są jednak nasiona kozieradki.

Kozieradka to w naszym kraju wciąż niezbyt doceniana roślina
Kozieradka to w naszym kraju wciąż niezbyt doceniana roślina123RF/PICSEL

Właściwości lecznicze kozieradki — żołądek będzie wdzięczny

Chcąc przeprowadzić bezpieczne i skuteczne odchudzanie, trzeba zadbać o organizm na różnych polach. Kozieradka wykazuje bardzo dobry wpływ na układ trawienny. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych, co usprawnia trawienie oraz przyswajanie cennych witamin i minerałów. Jednocześnie wspiera błonę śluzową żołądka, chroniąc przed drażniącymi czynnikami.

Boża trawka to również sposób na łagodne usuwanie toksyn z organizmu, co z kolei doceni wątroba. Ma działanie lekko przeczyszczające. Szczególnie przyda się osobom, które mają problemy z regularnym wypróżnianiem się i często doświadczają bolesnych zaparć.

Dary natury sprzyjają osiąganiu zadowalających efektów w czasie odchudzania
Dary natury sprzyjają osiąganiu zadowalających efektów w czasie odchudzania123RF/PICSEL

Włącz do diety, by poskromić apetyt

Kozieradka na odchudzanie sprawdza się dzięki zawartości błonnika, który pozwala przedłużyć uczucie sytości po posiłku. Ułatwi to wytrwanie w swoich dietetycznych postanowieniach. Roślina znana z ludowych zabiegów leczniczych ma też właściwości obniżające i regulujące poziom cukru. Należy wspomnieć, że jej regularne spożywanie przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu. Szybciej założysz mniejsze o rozmiar ubrania.

Odchudzanie wymaga siły

Mowa tu nie tylko o silnej woli czy podnoszeniu ciężarów. Dieta i aktywność fizyczna są kluczowymi czynnikami, ale trudno realizować ich założenia, jeśli odczuwamy notoryczne zmęczenie. Zarówno osłabienie fizyczne, jak i psychiczne nie sprzyja utracie wagi. Kozieradka pomoże uporać się z tymi stanami, wesprze też budowę mięśni.

Jak stosować kozieradkę na odchudzanie?

Dobroczynne nasiona pozwolą w prosty sposób przygotować napar z kozieradki. Wystarczy, że dwie łyżeczki nasion wsypiesz do szklanki i zalejesz wrzątkiem. Odstaw na pół godziny i gotowe. Dla uzyskania najlepszych rezultatów odchudzających pij go dwa razy dziennie — przed śniadaniem i wieczorem przed położeniem się do łóżka.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas