Jak szybko usunąć odciski? Spróbuj prostych okładów z cytryny
Odciski na stopach powstają najczęściej w wyniku noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, które uciska powierzchnię skóry. Jeśli zastanawia was, jak się ich pozbyć, warto wypróbować domowe sposoby, które zmiękczą zgrubiałą skórę. Jeśli problem jest nasilony, należy zgłosić się do specjalisty, tym bardziej że mogą one zwiastować poważne choroby.
Kwestią podstawową jest profilaktyka - czyli noszenie odpowiednio dobranego, wygodnego obuwia. Należy unikać zbyt ciasnych, wąskich, jak i luźnych butów oraz wielogodzinnego chodzenia w szpilkach.
Domowe usuwanie odcisków - najpierw odpowiednia pielęgnacja
Do domowego usuwanie odcisków konieczna będzie odpowiednia pielęgnacja stóp. Regularne nawilżanie skóry i jej złuszczanie pomoże zapobiegać nagromadzaniu się zrogowaciałego naskórka. Raz w tygodniu dobrze jest wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem zmiękczającej soli czy płynu, a także usunąć naskórek specjalną tarką lub pumeksem. Warto stosować produkty do stóp, które w składzie posiadają:
- mocznik,
- rumianek,
- glicerynę,
- alantoinę,
- witaminę A
- kwas salicylowy.
Plastry i okłady na odciski
Zobacz również:
Skutecznymi, domowymi sposobami na odciski są okłady:
- z czosnku,
- liść aloesu,
- cytryny, przyklejone plasterkiem.
Opatrunek należy zmieniać dwa razy dziennie, aż do całkowitego usunięcia stwardniałego miejsca.
Metodą walki z odciskami jest również stosowanie skarpetek złuszczających, zawierających kwasy roślinne i mocznik. Działają one zmiękczająco na skórę stóp, niwelują zrogowaciały naskórek i zgrubienia. Regularne poddawanie się takiemu zabiegowi zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania nowych odcisków, ale również przyniesie ulgę dla suchych, popękanych pięt.
Aspiryna na odciski - szybki sposób na pozbycie się problemu
Kolejnym sposobem jest rozdrobnienie aspiryny w małej ilości wody, nałożenie powstałej papki na odcisk i pozostawienie pod folią na około 20 min. W tym czasie skóra ulegnie zmiękczeniu i łatwo będzie można ją usunąć (np. tarką).