Maseczka z pokrzywy na twarz i włosy. Jak zrobić ją w domu?

Maseczka z pokrzywy to domowy kosmetyk, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Preparat przygotowany na bazie tej rośliny słyną ze swoich właściwości upiększających. Tania i łatwa w wykonaniu maseczka z pokrzywy doskonale odświeży skłonne do przetłuszczania włosy, a także cerę.

Maseczka z pokrzywy ma wszechstronne zastosowanie
Maseczka z pokrzywy ma wszechstronne zastosowanie123RF/PICSEL

Pokrzywa jest bogatym źródłem witamin z grupy A, B oraz C. Inne jej cenne składniki to m.in. flawanoidy, kwas mrówkowy czy glikolowy. Skutecznie niweluje wydzielanie sebum i podrażnienia, dogłębnie oczyszcza, a także tonizuje. Maseczkę z pokrzywy przygotujesz w domu bez większego wysiłku.

Maseczka z pokrzywy - wskazania

Maseczka z pokrzywy szczególnie polecana jest osobom ze skłonnością do przetłuszczania się skóry twarzy, głowy oraz samych włosów. Cenne składniki pokrzywy pozwalają w naturalny sposób pozbyć się problemu i to bez ponoszenia dużych kosztów.

Mikstura z pokrzywy zaaplikowana na twarz pozwoli uszczelnić rozszerzone naczynka, zamknie istniejące i zapobiegnie powstawaniu kolejnych pajączków. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Jest także antidotum na dokuczliwe stany zapalne skóry. Polecana jest też do cery trądzikowej.

Niektórzy twierdzą, że maseczka z pokrzywy ma właściwości odmładzające.

Maseczka z pokrzywy na twarz: Jak zrobić?

Świeże lub suszone liście pokrzywy zalej wrzątkiem w proporcjach: dwie łyżki rośliny na szklankę wody. Pozostaw na 5 minut do zaparzenia. Równocześnie zagotuj dwie łyżki płatków owsianych. Wystudź, połącz wszystko ze sobą i zmiksuj blenderem. Aplikuj na twarz, zmyj po 15 minutach ciepłą, ale nie gorącą wodą.

Maseczkę z pokrzywy możesz wzbogacić również o jogurt naturalny. Dodaj jedną lub dwie łyżki do mikstury, ponownie wymieszaj i nałóż na skórę. Przepis można modyfikować, sięgając dodatkowo także o jajka czy miód.

Maseczka z pokrzywy - przeciwskazania

Po maseczkę z pokrzywy sięgaj w zależności od potrzeb. Gdy cera jest mocno przetłuszczona, a naczynka popękane, warto robić to nawet dwa razy w tygodniu. Profilaktycznie wystarczy raz. Warto pamiętać jednak o przeciwskazaniach, a do nich należy zaliczyć skórę wrażliwą, mocno podrażnioną, z otwartymi ranami zmianami o podłożu chorobowym.

Przed każdym użyciem warto przeprowadzić test skórny, czyli zaaplikować maseczkę na niewielki fragment skóry i odczekać kilka-kilkanaście minut. Jeśli nie pojawi się zaczerwienienie czy opuchlizna – miksturę prawdopodobnie można bezpiecznie stosować.

Płukanka z pokrzywy na włosy

To najpopularniejszy sposób wykorzystania tej drogocennej rośliny, aby móc cieszyć się silnymi zdrowymi puklami. Wystarczy zalać dwie łyżki świeżej lub suszonej pokrzywy szklanką wrzątku i pozostawić do wystudzenia. Zwilż włosy, nałóż czepek albo ręcznik. Pół godziny później spłucz wodą.

Bardziej treściwa maska z pokrzywy powinna zostać wzbogacona o jedną łyżkę oliwy z oliwek oraz jedno całe jajko. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i także pozostaw na głowie przynajmniej przez 20-30 minut. Zmyj szamponem.

W aptekach i sklepach zielarskich dostępny jest również sok wyciśnięty z pokrzywy. Możesz go wykorzystać zamiast liści w ilości około jednej łyżeczki.

Jak zrobić domową maseczkę po opalaniu?Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas