Masz kłopoty z zasypianiem? Wypróbuj prosty trik, który stał się hitem TikToka

Spożywanie lekkostrawnej kolacji, wieczorny trening lub spacer, medytacja, słuchanie wyciszającej muzyki - sposobów na poprawę jakości snu jest doprawdy wiele. Nieoczywistą metodą na walkę z bezsennością podzieliła się na TikToku lekarka Jess Andrade, której publikacja zyskała w serwisie ogromną popularność.

W skarpetkach zaśniesz przynajmniej 15 minut szybciej niż bez nich
W skarpetkach zaśniesz przynajmniej 15 minut szybciej niż bez nich123RF/PICSEL

Bezsenność doskwiera coraz większej liczbie ludzi. Problemy z zasypianiem u wielu z nas nasiliły się w dobie pandemii, podczas której drastycznie zwiększyliśmy częstotliwość korzystania z emitujących szkodliwe niebieskie światło urządzeń elektronicznych. Spędzanie większości czasu w domu, przed ekranem komputera lub telewizora, może spowodować zaburzenie rytmu dobowego, a w konsekwencji - pogorszenie jakości snu.

Bezsenność jest tymczasem nie tylko uciążliwa, ale i wyjątkowo groźna dla zdrowia. Powoduje wszak spadek koncentracji, zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych, zmniejszenie odporności na infekcje, a także zwiększa ryzyko groźnych chorób. Nowe badanie uczonych z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie dowiodło, że osoby, które śpią zazwyczaj mniej niż pięć godzin w ciągu doby, są bardziej narażone na rozwój demencji.

Sposobów na polepszenie jakości snu jest wiele - począwszy od stosowania odpowiedniej diety, na aktywności fizycznej skończywszy. Jedną z nieco mniej oczywistych metod na szybsze i bezproblemowe zasypianie jest udanie się do łóżka... w skarpetkach. Taką radę dla swoich odbiorców ma dr Jess Andrade - lekarka, której publikacje na TikToku osiągają zawrotną popularność. Filmik, w którym ekspertka objaśnia skuteczność zasypiania w skarpetkach, zdobył ponad 2,4 miliona polubień oraz 180 tysięcy udostępnień.

Niedźwiedź

Niekwestionowany numer jeden w naszym zestawieniu, bo może dotyczyć nawet połowy populacji. Niedźwiedź wstaje do pracy lub innych obowiązków około 7:00, ale naprawdę aktywny staje się dopiero kilka godzin później. Po południu chętnie drzemie, a później sięga po słodzone produkty, aby odzyskać energię. To sprzyja tyciu.
Lew

Jego dzień jest wyjątkowo długi, bo budzi się nawet przed wschodem słońca. Pobudka o 5:00 to żadne poświęcenie, ale siedzenie do późna – już tak. Lew okazuje zmęczenie wczesnym wieczorem, a o 21-22:00 jest już w łóżku. Według ekspertów to wyjątkowo zdrowe podejście.
Delfin

Nie sposób określić jego chronotypu, bo codziennie wygląda to inaczej. Raz zarywa noce, kładzie się nad ranem i wstaje skoro świt, a później kładzie się bardzo wcześnie i pozostaje w łóżku przez kilkanaście godzin. Organizm długo tego nie wytrzyma. Taki styl życia może skutkować zaburzeniami psychicznymi czy otyłością.
Wilk

Nigdy nie kładzie się wcześnie, bo najlepiej funkcjonuje w godzinach nocnych. Zasypia zazwyczaj po północy, co niesie za sobą pewne ryzyko. Wieczorna aktywność sprzyja podjadaniu i piciu alkoholu. Sen jest wtedy płytki, co w dłuższej perspektywie może skutkować przyrostem masy ciała.
+1

"Noszenie skarpet rozgrzewa stopy, co rozszerza naczynia krwionośne i zapobiega budzeniu się w nocy. Uspokojone za pomocą ciepła ciało daje sygnał mózgowi, że pora spać. W rezultacie ci, którzy udają się do łóżka w skarpetkach zasypiają szybciej niż osoby, które tego nie robią oraz są od nich bardziej wypoczęci" - tłumaczy dr Andrade. I dodaje, że sztuczka ze skarpetkami przynosi podobne korzyści fizjologiczne, co gorące kąpiele, które rozgrzewają ciało, działając wyciszająco i relaksująco.

Pozytywne skutki spania w skarpetach zostały zresztą udokumentowane naukowo. Badanie przeprowadzone przez Holenderski Instytut Neuronauki wykazało, iż osoby stosujące tę metodę zasypiają szybciej o co najmniej 15 minut.

Ci z nas, dla których spanie w skarpetkach wydaje się absurdalne lub zwyczajnie nieeleganckie, winni czym prędzej zrewidować swoje poglądy i przetestować metodę dr Andrade. Jeśli w ten sposób zwiększymy swoje szanse na pożegnanie uciążliwego problemu bezsenności, zdecydowanie warto spróbować.

Zobacz również:

Pięć zaskakujących sposobów na bezsennośćInteria.tv
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas