Mięsiste wnętrze pełne witamin. Skuteczna uprawa cykorii sałatowej we własnym ogrodzie

Cykoria sałatowa to warzywo liściaste, które swoim kształtem przypomina nieco zdeformowaną kapustę pekińską. Różni się od niej jednak nie tylko wyglądem, ale także większym bogactwem ukrytych wewnątrz substancji odżywczych. Cykoria świetnie nadaje się do pędzenia zimą, stanowiąc zdrowe i smaczne uzupełnienie diety w okresie utrudnionego dostępu do świeżych owoców i warzyw. Jak zabrać się za uprawę cykorii sałatowej? Podpowiadamy.

Cykoria świetnie reguluje pracę wątroby
Cykoria świetnie reguluje pracę wątroby123RF/PICSEL

  • Korzystny wpływ na zdrowy rozwój cykorii ma odpowiednie nawożenie zasilaczami wieloskładnikowymi lub odżywkami naturalnymi, np. biohumusem.
  • Zbiór cykorii przypada najczęściej od października do listopada, kiedy liście ulegną przebarwieniu.
  • Po zbiorze warzywa zaleca się jego pędzenie. W tym celu warto przykryć je słomą lub piaskiem i pozostawić w całkowitej ciemności na 2-3 tygodnie.

Wymagania uprawowe rośliny

Cykorię sałatową odkryto zupełnie przypadkowo w XIX wieku na terenie Belgii. Przechowywane podczas zimy korzenie wytworzyły charakterystyczne pędy, które z wyglądu przypominały niewielkie szyszki i wyróżniały się delikatnym smakiem z nutą goryczki. Współcześnie odmianę z powodzeniem uprawia się w przydomowych ogrodach. Warzywo preferuje wzrastanie na stanowiskach półcienistych oraz w pełni słonecznych. Im więcej słońca, tym bardziej okazałe efekty.

Odpowiednie podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym. Roślina nie toleruje gleb lekkich, które są mało zasobne w cenne składniki, a także ciężkich, które cechują się słabą przepuszczalnością. Najprostszym sposobem na poprawę złej jakości podłoża jest wymieszanie go z gliną oraz odpowiednio przygotowanym kompostem. Pamiętajmy, że na grządkach oraz rabatach, na których wcześniej rosły inne rośliny astrowate, możemy posiać cykorię najszybciej po 3-4 latach przerwy.

Pędzenie cykorii sałatowej

Za pędzenie cykorii najlepiej zabrać się późną jesienią
Za pędzenie cykorii najlepiej zabrać się późną jesienią123RF/PICSEL

Od końca września aż do późnej jesieni trwa czas zbierania korzeni do pędzenia cykorii sałatowej. W tym celu najlepiej wybrać te o średnicy ok. 3-5 cm i długości 18-20 cm. Po pobraniu potrzebnej części rośliny odcinamy od niej liście tak, aby przy korzeniu pozostało jedynie 2 cm nasady liścia. Proces pędzenia cykorii przeprowadzamy w trakcie zimy. W tym celu specjalnie przygotowane doniczki o średnicy 24 cm wypełniamy ziemią kompostowaną lub wcześniej pobraną z ogródka.

W każdej doniczce umieszczamy pionowo po 3 korzenie, dopełniamy resztę przestrzeni ziemią i umieszczamy w zaciemnionym pomieszczeniu. Ogrodnicy doradzają wybór miejsca, do którego nie docierają promienie słoneczne. Ważne, by temperatura otoczenia oscylowała między 10 a 20 st. C, a podłoże pozostawało stale wilgotne. Jeśli nie dysponujemy w pełni ciemnym pokojem, doniczki możemy przykryć plastikowymi nakładkami o średnicy takiej samej jak doniczki z korzeniami. Główki cykorii wyrastające dzięki pędzeniu będą gotowe do spożycia po ok. miesiącu.

Wysiew nasion i pielęgnacja

Decydując się na uprawę cykorii sałatowej z nasion, pamiętajmy o wysianiu ich w terminie od połowy maja do połowy czerwca. Optymalna głębokość siewu w podłożu to ok. 1,5 cm, a odległość między rzędami powinna wynosić 30-45 cm. Ogrodnicy zwracają uwagę na to, by nie wysiewać cykorii po warzywach korzeniowych.

Po upływie czterech tygodni, od momentu wysiania cykorii, warzywo jest na tyle mocne i duże, że możemy swobodnie zabrać się do jego przerzedzania. W pierwszej kolejności pozbywamy się chorych oraz wątłych okazów. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie cykorii jest regularne nawadnianie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w czasie suszy i wysokich temperatur. Odpowiednio podlewane rośliny odwdzięczą się bujnym plonowaniem. Ogrodnicy doradzają także poświęcenie czasu na dokładne odchwaszczenie terenu, na którym uprawiamy cykorie. Wspominają także o profilaktycznym stosowaniu gnojówek na bazie pokrzywy, czosnku lub cebuli.

Cykoria - choroby i szkodniki

Cykoria
Cykoria123RF/PICSEL

Zdarza się, że udaną uprawę cykorii sałatowej w ogrodzie przerywa pojawienie się niechcianych szkodników, a także rozwój chorób. Gatunek jest bardzo podatny na brunatnego raka oparzeniowego, czyli chorobę wywoływaną przez niedobór boru, mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego oraz zgnilizny. Szkodnikiem, który upodobał sobie żerowanie w liściach cykorii, jest natomiast miniarka. Ta niewielka muchówka wykazuje sporą aktywność od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni.

Dorosłe samice składają ok. 20-30 jajeczek na górnej stronie blaszek liściowych, skąd wykluwa się żarłoczna postać larwalna. Skuteczną metodą zapobiegania namnażaniu się chorób oraz szkodników jest dbałość o wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności pielęgnacyjnych. Jeśli mimo to zauważymy żerujące w uprawach cykorii szkodniki, sięgnijmy po dedykowany oprysk, który szybko zaradzi sytuacji.

Właściwości i zastosowanie warzywa

Przydomowa uprawa cykorii zapewnia nam dostęp do warzywa bogatego w liczne wartości odżywcze. Ta niewielka roślina skrywa w sobie wiele witamin i minerałów, m.in.:

  • witaminy z grupy B,
  • witaminę A,
  • witaminę C,
  • witaminę E,
  • witaminę K,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas,
  • cynk,
  • selen
  • fosfor.

Włączając cykorię sałatową do codziennego jadłospisu, dostarczamy organizmowi beta-karotenu oraz zapewniamy dostęp do źródła aminokwasów. Warzywo sprzyja także osobom będącym na diecie, dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz niski indeks glikemiczny. Charakterystyczny gorzkawy smak cykorii wynika z obecności intybiny, która ma pozytywny wpływ na trawienie, pracę nerek oraz produkcję czerwonych krwinek. Na tym jednak właściwości zdrowotne cykorii się nie kończą. Listę warto uzupełnić m.in. o:

  • odtruwanie organizmu,
  • obniżanie poziomu cholesterolu,
  • działanie moczopędne i żółciopędne,
  • wzmacnianie odporności,
  • wygładzanie skóry i redukcję zmarszczek,
  • poprawę kondycji włosów i paznokci.
Zielona sałatka dla kobiet w ciążyInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas