Mieszam z wodą i tworzę pastę. Patentu na białe poduszki uczyłam się od babci
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Wymiana poszewek na poduszkach często wiąże się z koniecznością oglądania brzydkich żółtych plam na białym wypełnieniu. Widok zabrudzeń sprawia, że wcale nie mamy ochoty nakładać na poduszki świeżego kompletu pościeli. W jaki sposób skutecznie i tanio usunąć związane z użytkowaniem nieczystości i przywrócić dawną świeżość poduszkom? Podpowiadamy triki, których nie powstydziłyby się mamy i babcie.
Spis treści:
Przyczyny powstawania zażółceń na poduszkach
Śnieżnobiałe oraz idealnie puszyste poduszki po kilku tygodniach lub miesiącach użytkowania przestają wyglądać tak samo. Wypełnienie zbija się w kilku miejscach, a na powierzchni wykwita coraz więcej żółtych plam. Skąd biorą się przebarwienia na pościeli? Przyczyn takiego stanu rzeczy wcale nie trzeba szukać zbyt daleko. Jako główną przyczynę możemy wskazać pocenie się w nocy oraz wchłanianie wilgoci zarówno przez poszewki, jak i wypełnienie.
Najwięcej plam powstaje w sezonie letnim, kiedy wysokie temperatury przedostają się do mieszkania i utrudniają nocny wypoczynek. To właśnie wtedy na ciele człowieka wydziela się najwięcej potu, który w nocy wchłania się w to, do czego mu najbliżej. To jednak niejedyne źródło żółtych odbarwień. Kolejnymi najczęstszymi powodami odkrywania kolejnych plam są m.in.:
- wypływająca z ust ślina,
- tłuste maści na skórze,
- niezmyte resztki kosmetyków,
- mokre lub niedosuszone włosy,
- nadmiernie przetłuszczająca się fryzura.
Wywabianie żółtych plam z poduszki
Odplamianie bawełnianych poszewek na poduszki nie jest zajęciem zbyt wymagającym. W tym celu możemy użyć sklepowych preparatów lub sięgnąć po domowe metody. Zabawa zaczyna się, kiedy przyjdzie pora odświeżania syntetycznych poduszek, które również należy utrzymywać w czystości. To elementy, które każdej nocy wystawione są na pocenie, kontakt ze śliną czy drobnoustrojami. Wybawieniem dla zabrudzeń okazuje się babcina metoda, która działa cuda.
Zarówno poszewki, jak i poduszki w domu babci zawsze zachwycają nieskazitelną bielą. Taki efekt nestorka rodu uzyskuje mieszając ok. 120 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny z pięcioma litrami gorącej wody. Do przygotowanej mikstury wkładamy poduszkę bez poszewki i pozostawiamy na dwie godziny. Po tym czasie dokładnie wypłukujemy ją w zimnej wodzie i pierzemy ręcznie lub w pralce. Temperaturę najlepiej dostosować do zaleceń podanych przez producenta.
Soda do skutecznego wybielania poduszek
Mamy to także prawdziwe skarbnice wiedzy i ciekawych trików, które z powodzeniem możemy zastosować w domu lub mieszkaniu. Jednym z nich jest przygotowanie pasty na bazie sody oczyszczonej do wywabienia zażółceń z poduszek. W tym celu wystarczy jedynie do miseczki wlać 200 ml wody i wsypać pięć łyżek proszku. Całość mieszamy do uzyskania gładkiej konsystencji, nanosimy na żółte miejsca i dokładnie wcieramy.
Teraz wystarczy uzbroić się w cierpliwość i odczekać dwie godziny. Po upływie ostatniej minuty zabieramy się za ręczne pranie poduszek lub wrzucamy je do pralki i nastawiamy odpowiedni program. Już po pierwszym cyklu zauważymy różnicę. Alternatywnie możemy wsypać porcję sody do dozownika na detergenty i uruchomić najczęściej używany przez nas program prania. Nawet niewielka ilość środka skutecznie przywróci biel zażółconym poduszkom.
Sprawdź również: