Jak przywrócić biel ubrań? Oto kilka domowych trików!
Białe ubrania to idealny wybór na lato. Biel nie tylko nadaje świeżości i elegancji oraz pięknie podkreśla letnią opaleniznę, lecz także odbija promienie słoneczne. Niestety taka odzież szybko się brudzi, a z czasem nawet szarzeje. Jak przywrócić biel zszarzałym ubraniom? Jak o nie dbać? Czy istnieją domowe sposoby na wybielenie bielizny? Podpowiadamy!
Spis treści:
Dlaczego białe ubrania żółkną w szafie?
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego białe ubrania żółkną w szafie? Powodów jest co najmniej kilka. Niestety często się zdarza, że pod wpływem potu, zwłaszcza pod pachami, w okolicy kołnierzyka czy na mankietach, ubrania żółkną. To właśnie w tych miejscach wytwarzane są największe ilości łoju, który szybciej wsiąka w materiał. Ponadto powodem do żółknięcia ubrań może być także nieodpowiednia i niedokładna pielęgnacja, a nawet nieprawidłowy sposób ich przechowywania.
Kolejnym powodem pojawienia się zżółknięć na ubraniach jest niedokładne płukanie. W przeciwnym razie na tkaninach mogą pozostać zarówno resztki środków chemicznych stosowanych podczas prania, jak i brud uprzednio z nich wyprany. Chociaż wybielacza stosuje się po to, by przywrócić biel zszarzałym tkaninom, zbyt częste stosowanie go powoduje mikrouszkodzenia włókien materiałów, przez co ubrania są znacznie bardziej podatne na żółknięcie.
Odpowiednie pranie to sposób na zachowanie bieli ubrań
Podczas prania bardzo ważne jest dostosowanie programu, właściwych środków oraz sortowanie ubrań. Najlepiej je podzielić na 3 odrębne kategorie: czarne (w tym ciemne odcienie, np. granatowe), białe i kolorowe. Detergent do prania najlepiej dobierać do koloru tkaniny i jej rodzaju.
O tym, jak prać białe (i nie tylko) ubrania można dowiedzieć się z metki. Tam podany będzie sposób odświeżania tkanin (ręcznie, w pralce lub chemicznie w pralni) oraz ewentualna temperatura wody, jaka może być stosowana do prania. Im wyższa temperatura, tym łatwiej będzie pozbyć się plam i zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że niektórych tkanin nie wolno prać w zbyt wysokiej temperaturze, gdyż może to doprowadzić do ich skurczenia lub zniszczenia.
Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na skuteczność prania, jest twardość wody. Tkaniny prane w twardej wodzie stają się szorstkie, szybciej się zużywają i tracą naturalne kolory. Dlatego im miększa woda, tym bielsze będą ubrania.
Zobacz też: Jak często należy zmieniać i prać pościel?
Jak wybielić ubrania, które pożółkły?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wybielanie ubrań jest użycie wybielacza. Chociaż jest to profesjonalny detergent, zastosowany w zbyt dużej ilości może zniszczyć ubrania. Zastanawiasz się, jak wybielić ubrania wykorzystując domowe sposoby? Soda oczyszczona, ocet spirytusowy, cytryna, a nawet aspiryna - to podstawowe produkty, które pomogą uporać się z szarzejącymi tkaninami. Są nie tylko tanie i łatwo dostępne, ale także skuteczne. Poniżej znajdziesz kilka sposobów, które bez użycia wybielacza pomogą przywrócić biel ulubionym elementom garderoby.
- Wybielanie ubrań octem
Ocet to świetny sposób, by wybielić ubrania. Jego stosowanie jest bardzo proste - wystarczy zamiast płynu do płukania wlać miarkę octu. Dzięki temu tkaniny będą zmiękczone, a zszarzałe ubrania odzyskają biel. W przypadku mocnych plam warto te ubrania jeszcze przed wypraniem namoczyć w roztworze ciepłej wody z octem. Ponadto mieszanką kwasu octowego można czyścić pralkę. Ocet pomaga usunąć kamień z jej wewnętrznych elementów i stary brud, który w niej zalega. Zabija także grzyby i bakterie, które mogą rozwijać się w wilgotnym środowisku.
- Wybielanie ubrań sokiem z cytryny
Znanym naturalnym wybielaczem jest również sok z cytryny. Szczególnie dobrze radzi sobie z żółtymi plamami z potu, gdyż głęboko oczyszcza włókna tkanin. Aby przywrócić biel ubraniom, przygotuj miksturę na bazie cytryny. Kilka plastrów cytryny zagotuj we wrzątku, a następnie zamocz ubrania w wodzie cytrynowej na godzinę przed praniem. Trudniejsze plamy można dodatkowo natrzeć połówką cytryny.
- Wybielanie ubrań sodą
Naturalnym, kuchennym wybielaczem jest także soda oczyszczona. Ten produkt ma zdolność głębokiego penetrowania tkanin: pomaga je wybielić, a do tego, podobnie jak ocet, zmiękcza je. Przed włożeniem ubrań do pralki, zrób pastę z sody. Wystarczy zmieszać łyżkę proszku z odrobiną wody. Taką pastę należy nanieść na pożółknięte miejsce i zostawić na 10-15 minut. Po tym czasie tkaninę należy wyprać. Ponadto sodę można dodać do detergentu, którego zazwyczaj używasz.
- Wybielanie ubrań aspiryną
Jeśli chcesz przywrócić ubraniom biały kolor, wykorzystaj aspirynę. Dzięki zawartości kwasu acetylosalicylowego pomoże usunąć pożółknięte plamy. Aby wybielić ubrania, rozpuść 5 tabletek aspiryny w ciepłej wodzie, a następnie zamocz w niej tkaniny. Dopiero potem wypierz ubrania jak zwykle. Poza tym do każdego prania można dodawać jedną pokruszoną tabletkę aspiryny. W przypadku bardzo mocnych plam z potu należy przygotować pastę z dwóch zmiażdżonych tabletek aspiryny i połowy szklanki wody. Uzyskany roztwór trzeba nanieść na plamę i pozostawić na około 2-3 godziny. Po tym czasie należy wyprać ubranie, a po plamach nie będzie śladu.
- Wybielanie ubrań wodą utlenioną
Woda utleniona stosowana jest zarówno do przemywania ran, jak i wybielania pożółkniętych ubrań. Wystarczy dodać pół szklanki tego płynu w stężeniu 3% do detergentu. Wodę utlenioną można zaaplikować bezpośrednio na plamę z potu i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy wyprać ubrania, stosując ulubione środki piorące.
- Wybielanie ubrań mlekiem
Zsiadłe mleko to sposób naszych babć na wybielanie bielizny. Wystarczy włożyć ubranie do miski z mlekiem, pozostawić na kilka godzin, a następnie wyprać. Wybielanie mlekiem zaleca się zwłaszcza dla delikatnych tkanin bawełnianych.
Jak dbać o białe ubrania?
Białe ubrania, choć piękne, z czasem tracą swój nieskazitelny kolor. Właśnie dlatego wymagają od nas szczególnej troski. Oto kilka wskazówek, które pomogą zapobiec szarzeniu i żółknięciu ubrań.
- Dokładnie sortuj odzież: nie mieszaj białych ubrań z kolorowymi.
- Białe skarpetki staraj się prać osobno, ponieważ zgromadzony na nich brud może przyczynić się do szarzenia mniej odpornych białych tkanin.
- Na kilka godzin przed praniem dobrze jest namoczyć mocno zabrudzone ubrania, np. w wodzie z dodatkiem sody lub aspiryny.
- Aby zapobiec gromadzeniu się osadu ze środków piorących, które mogą uszkodzić białe ubrania, zastąp proszek do prania płynem lub kapsułkami.
- Po praniu ciemnych rzeczy dobrze jest przepłukać bęben pralki, aby pozbyć się resztek brudnej wody.
- Białe ubrania najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, zwłaszcza na słońcu, gdyż promieniowanie UV pomaga wybielić tkaniny i utrzymać ich jasny odcień.
***
Czytaj również: