Migdałek trójklapowy - krzew kwitnący na różowo. Jak o niego dbać?
Migdałek trójklapowy to wyjątkowy krzew, obok którego nie można przejść obojętnie. Głównie wiosną zachwycamy się jego pięknymi kwiatami. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym różowym krzewem w swoim ogrodzie, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak wygląda uprawa migdałka trójklapowego? Kiedy i jak go przycinać? Odpowiadamy
Spis treści:
Migdałek trójklapowy - jak wygląda?
Migdałek trójklapowy to jeden z najpopularniejszych kwitnących krzewów ogrodowych. Pochodzi z terenów Chin i Korei. W Polsce najbardziej znany jest migdałek trójklapowy Prunus triloba, zwany także migdałowcem trójklapowym. Warto nadmienić, że nazwa "trójklapowy" pochodzi od kształtu jego liści. Najpopularniejsza odmiana to ‘Multiplex’. Roślina wyróżnia się pełnymi jasnoróżowymi kwiatami (w pąku są ciemnoróżowe, rozwinięte stają się jasnoróżowe). Wiele osób przyznaje, że przypominają im małe różyczki. Dzięki niewielkim rozmiarom jego uprawa możliwa jest także w małych ogródkach. Nadaje się do tworzenia żywopłotów, ale dobrze radzi sobie także samodzielnie.
Jak wygląda migdałek?
- Liście - trójklapowe, porośnięte delikatnymi włoskami, rozwijają się po przekwitnięciu różowych kwiatów
- Kwiaty - różne odcienie różu, osadzone są gęsto na zeszłorocznych pędach, wydzielają przyjemny, słodki migdałowy zapach
Kiedy kwitnie migdałek trójklapowy?
Zazwyczaj ten popularny różowy krzew kwitnący uprawiany jest w szkółkach. Tam kupić możemy małe drzewka szczepione na pniu lub w formie krzaczastej. Pora kwitnienia migdałka trójklapowego to koniec kwietnia i początek maja. Chociaż często spotkać można się z tym krzewem już pod koniec marca.
Migdałek trójklapowy - przymrozki mogą uszkodzić kwiaty
Ten różowy krzew jest dość łatwy w uprawie. Ważne jest, aby posadzić ją w odpowiednim miejscu. Nie lubi niskich, zimowych temperatur czy porywistych wiatrów. Powinien być więc zabezpieczony przed przymrozkami i dobrze osłonięty. Najlepsze będzie dla niego słoneczne stanowisko. Migdałek kocha słońce. Promienie słoneczne rozbudzają w nim chęć kwitnienia. Roślina wymaga także właściwego podłoża, które powinno być próchnicze, żyzne i stosunkowo wilgotne. Nie będą dobrze rosły na glebach ciężkich, mokrych, jałowych.
Czytaj również: Wieloletnie krzewy ozdobne do ogrodu
Jak rozmnażać migdałka?
Migdałki, które rosną naturalnie, można rozmnażać przez odrosty korzeniowe. Rozmnażanie migdałka trójklapowego polega na pobraniu w lipcu sadzonek pędowych. Sadzonki (ok. 8-10 cm) należy pobrać z wierzchołków pędów. Następnie należy posadzić je w specjalnej mieszance (piasek i torf w stosunku 1:1). Pamiętaj, aby zrobić to w miejscu ciepłym i wilgotnym. Najlepiej o temperaturze 18-20 st. C.
Migdałek trójklapowy - podlewanie
O migdałka należy szczególnie zadbać w czasie suszy. Rośliny niepodlewane kwitną krótko. Jeśli chodzi o nawożenie, to można to robić sporadycznie, np. wykorzystując nawozy organiczne.
Jak przyciąć migdałka?
Przycinanie migdałka trójklapowego to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Odpowiednie wykonanie gwarantuje bujne kwiaty. Kiedy należy przycinać migdałka? Zaraz po kwitnieniu, czyli maj/czerwiec. Należy wtedy mocno skrócić pędy jednoroczne, na których pojawiły się kwiaty. Drugi raz zabieg przycinania należy powtórzyć w lipcu. Wtedy skracamy te gałązki, które niszczą kształt korony, pozbywamy się uszkodzonych lub chorych pędów. Co ważne, w przypadku roślin prowadzonych w formie piennej, przez cały okres wegetacyjny usuwa się wszelkie odrosty należące do podkładki i pojawiające się poniżej miejsca szczepienia.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Choroba migdałka
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych to bardzo często występująca choroba migdałka trójklapowego. Objawy zauważymy już wiosną na pojedynczych pędach czy liściach, które będą gwałtownie więdnąć, brązowieć. Charakterystyczne jest to, że liście nie będą opadać, a zwisać na pędach.
Polecamy również: