Miłośnicy roślin szaleją na punkcie tego trendu. Jedno drzewko, a wzbudza taki zachwyt

Opracowanie Tomasz Kromp

W ostatnich latach wierzba pleciona zdobywa coraz większą popularność. Oryginalne drzewko może stanowić niezwykle charakterystyczną ozdobę ogrodu. Roślina nie jest zbyt skomplikowana w uprawie, aczkolwiek warto wiedzieć, o jakich zabiegach pielęgnacyjnych trzeba pamiętać. Kiedy powinno się sadzić wierzbę plecioną i czy może ona rosnąć w donicy? Odpowiadamy.

Charakterystyczne, puszyste pąki na wierzbie ozdobią ogród już na początku wiosny.
Charakterystyczne, puszyste pąki na wierzbie ozdobią ogród już na początku wiosny.123RF/PICSEL

Kiedy się sadzi wierzbę plecioną?

Wierzba pleciona to roślina, której sadzonki powstają ze splecionych pędów wierzby wiciowej – w ten sposób tworzą one niezwykle oryginalny pień. Rzeczone sadzonki początkowo są umieszczane w donicach. Dzięki temu mogą ozdobić nie tylko ogród, ale również taras czy balkon. Wraz z nadejściem wiosny, roślina wydaje na świat charakterystyczne pąki, które z powodzeniem ozdobią ogród.

Splecione pędy wierzby dość szybko się ukorzeniają. Gdy system korzeniowy dostatecznie się rozwinie, można wówczas posadzić roślinę do gruntu. Zanim to nastąpi, sadzonkę najlepiej umieścić w podłożu wraz z donicą. Mniej więcej w czerwcu bądź w lipcu roślinę można pozbawić rzeczonej doniczki i umieścić bezpośrednio w gruncie.

Jak dbać o wierzbę plecioną?

Wierzba charakteryzuje się dość wysokim zapotrzebowaniem na wodę. Jest to istotne szczególnie w pierwszym roku uprawy. Należy wówczas pamiętać o regularnym podlewaniu. Co więcej, w trakcie pierwszego roku uprawy wierzby plecionej, na jej pędach mogą zacząć pojawiać się listki. W takiej sytuacji należy je oberwać.

O czym jeszcze pamiętać decydując się na uprawę wierzby plecionej? W momencie, gdy na górnej części pędów sadzonki zaczną pojawiać się przyrosty, należy je odpowiednio skracać. Dzięki temu wierzba zachowa schludny kształt.

Warto również wspomnieć o nawożeniu wierzby. Roślinę można zasilić nawozem o przedłużonym działaniu (raz w trakcie okresu wegetacyjnego) bądź kompostem. Dzięki temu wierzba otrzyma składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu.

Czy wierzba pleciona rośnie?

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy wierzba pleciona rośnie. Wszystko zależy od regularności i intensywności przycinania pędów. Rzeczona roślina może osiągnąć nawet 6 metrów. Jednak najczęściej spotyka się wierzby plecione o wysokości 1,8-3 metrów.

Uprawa wierzby plecionej to doskonały sposób na oryginalną aranżację ogrodu. Roślinę można oświetlić od wewnątrz lampką, dzięki czemu całość będzie wyglądać oszałamiająco także po zachodzie słońca. Niektórzy ogrodnicy decydują się również tworzyć z owych drzewek imponujące szpalery. Trzeba przyznać, że wierzba pleciona znacząco wyróżnia się na tle innych roślin ogrodowych.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas