Nie potrzebują dużo miejsca, a zachwycają wyglądem. Idealne do małego ogrodu
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Mały ogródek stawia przed działkowcem spore wyzwanie. Niewielka powierzchnia nie oznacza jednak, iż należy zupełnie porzucić plany o wypielęgnowanej, zachwycającej ilością kwiatów i krzewów działce. Przy odrobinie skupienia i dobrego planowania, na małej powierzchni zasadzić można nawet kilka drzew. Jakie drzewa do małego ogródka? Są niewielkie i łatwe w uprawie, ale zachwycają wyglądem.
Ogródek to wizytówka każdego działkowca. Nie każdy daje jednak to samo pole do popisu. Ten o niewielkiej powierzchni stawia przed ogrodnikiem spore wyzwanie, zmuszając go do wyboru takich roślin, które nie osiągną zbyt dużych rozmiarów, nie ograniczając tym samym rozwoju innych, rosnących w pobliżu.
Kluczem do sukcesu może okazać się dobre planowanie. Przy odrobinie skupienia na małej powierzchniowo działce wciąż zasadzić można bowiem zachwycające ilością kwiatów krzewy, a nawet niewielkie drzewa. Niektóre z gatunków są prawdziwym hitem wśród tych działkowców, którzy swoją pasję realizują na zaledwie kilku metrach kwadratowych.
Spis treści:
Jakie drzewa do małego ogródka? Działkowcy sięgają po nie najczęściej
Działkowcy radzą, by do małego ogrodu wybrać te drzewa, które charakteryzują się wolnym tempem wzrostu. Podczas zakupów warto także zwrócić uwagę na fakt, czy w przyszłości dany gatunek będzie dobrze znosił cięcie. Mały powierzchniowo ogród poniekąd wymusza bowiem systematycznie formowanie korony drzewka, by to nie rozrosło się zbyt mocno.
Jednym z najczęstszych wyborów jest wierzba całolistna, nazywana również japońską. Posiada wyjątkowe, zielono-białe liście, od wiosny do jesieni zachwycając również intensywnie różowymi przyrostami. To jedna z piękniejszych ozdób ogrodu.
Wierzba całolistna, najczęściej uprawiana w formie piennej, rośnie jednak również w postaci sporego, rozłożystego krzewu. W tym przypadku warto mieć pod ręką sekator, pamiętając o systematyczności. Roślinę można bowiem dowolnie formować, przycinając na przykład w formę zagęszczonej kuli. Co ważne, wierzba całolistna jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Preferuje słoneczne stanowiska i lekko wilgotną glebę.
Jakie drzewo do 6 metrów? Idealnie sprawdzi się w małym ogrodzie
Nieco bardziej wprawieni ogrodnicy chętnie sięgają również po wiśnię piłkowaną - niewielkie, ozdobne drzewko, które dorasta do maksymalnie 3-4 metrów wysokości, tworząc kolejno rozłożystą koronę. Zachwyca błyszczącymi, brązowo-purpurowymi liśćmi, od wiosny obsypując się także niedużymi, różowymi kwiatami. Jest jednak mocno wymagające.
Wiśnia piłkowana najlepiej czuje się na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku, na żyznej, próchniczej glebie. Jej mankamentem jest średnia mrozoodporność.
Niskie temperatury świetnie znosi jednak śliwa wiśniowa. To niewymagający, dorastający do około 5 metrów wysokości gatunek, zachwycający oko właściciela rozłożystą, gęstą koroną i dużymi, błyszczącymi liśćmi. Wiosną staje się jednym z najmocniejszych akcentów ozdobnych ogrodu, obsypując się mnóstwem niewielkich, różowych kwiatów.
Zobacz również:
Jakie niskie drzewa do ogrodu? Zasadź i podziwiaj ich wygląd
W małym ogrodzie zasadzić można również te drzewa, których nazwa kojarzy się z rozłożystymi, ogromnymi koronami i pokaźnych rozmiarów pniami. Klon pospolity Globosum, mimo iż może przywodzić na myśl leśny zagajnik, w rzeczywistości dorasta do zaledwie 3 metrów wysokości, zachwycając kolejno swoim kulistym pokrojem.
Jego liście, usytuowane na krótkich pędach, promieniście rozchodzących się od korony, jesienią zmieniają barwę z zielonych na żółtą, wciąż będąc niemałą ozdobą. Co więcej, roślina posiada niewielkie wymagania glebowe, rosnąc zarówno w cienistych, jak i nasłonecznionych miejscach.
Niedużych rozmiarów ogród ozdobić może również migdałek trójklapowy.
Mimo iż rośnie najczęściej w postaci dużego krzewu, w sklepach ogrodniczych coraz częściej pojawia się także w formie piennej. Wówczas dorośnie do około 2 metrów wysokości, przez większość sezonu będąc niedużym drzewkiem o zielonych liściach. Wczesną wiosną bogato zakwitnie zaś jasnoróżowymi, przypominającymi różyczki kwiatami. Roślinę warto mieć jednak na oku. Wymaga próchniczej, żyznej gleby i słonecznego stanowiska. Sporym wyzwaniem mogą okazać się dla niej wiosenne przymrozki.