Reklama

Reklama

Mimozy na Dzień Kobiet

Mimoza ten niezwykle czuły na dotyk kwiat jest chętnie wręczany paniom w Dniu Kobiet między innymi we Włoszech i w Rosji.

Wystarczy lekko musnąć mimozę aby jej listki się złożyły a łodyżki zwiotczały. Ten wiecznie zielony krzew pochodzi z Brazylii i dorasta do około 0,5 metra. Jest uprawiany jako roślina ozdobna, ale w ciepłym klimacie występuje też jako chwast.

Reklama

W Polsce nie jest zbyt popularny chociaż można go uprawiać w doniczkach. Mimozę można rozmnażać przez wysiew nasion (należy je wcześniej przez 24 godziny moczyć w letniej wodzie). Hodując mimozę trzeba zadbać, aby ziemia była dobrze wilgotna a doniczka ustawiona w pełnym słońcu. Roślina jest wrażliwa na polewanie wodą, a przy przesadzaniu należy uważać aby nie uszkodzić systemu korzeniowego.

We Włoszech i w Rosji gałązka mimozy to popularny prezent na Dzień Kobiet. We Włoszech stowarzyszenie rolników obliczyło, że w handlu przygotowano 15 milionów bukietów tych kwitnących właśnie kwiatów. Nie wszyscy jednak idą po nie do kwiaciarni. Wielu Włochów zrywa gałązki mimozy z drzew, rosnących wszędzie w miastach.

To zaś nie cieszy hodowców, którzy w geście wręczania bukietu mimozy widzą zarazem wspieranie włoskich plantacji.

Znacznie mniejszą popularnością cieszą się w Dniu Kobiet inne kwiaty. Podobnie, jak przy innych masowych świętach, rolnicy apelują, by kupować włoskie kwiaty, a nie te sprowadzane czasem z odległych zakątków świata.

Czy nadajesz się na ogrodnika?

Dowiedz się więcej na temat: W.E. | Dzień Kobiet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje