Miskant chiński: Posadź teraz, jesienią będzie największą ozdobą ogrodu
Trawy ozdobne cieszą się coraz większą popularnością, stając się gwiazdą przydomowych ogródków. Jedną z najciekawszych jest, mieniący się kolorami miskant chiński. Posadź go teraz, a jesienią będzie cieszyć oczy gości.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to gatunek trawy należący do rodziny wiechlinowatych, zwany również trawą słoniową. Naturalnie występuje w Azji, a do Europy sprowadzony został w pierwszej połowie XX wieku jako roślina ozdobna. W latach 80. stał się jedną z ważniejszych roślin alternatywnych, którą wykorzystuje się jako odnawialny surowiec energetyczny oraz przemysłowy.
Chcąc posadzić trawę słoniową we własnym ogrodzie, wybierać możemy zarówno wśród odmian wysokich i rozłożystych jak i niskich. Miskanty sprawdzą się więc w każdej przestrzeni - zarówno dużej jak i mocno ograniczonej.

Miskant chiński: Kiedy sadzić trawę ozdobną?
Miskant chiński powinien być sadzony wczesną wiosną. Przez kilka miesięcy trawa zdąży się bowiem przyjąć i przygotować do polskiej zimy. Sadzenie rośliny jesienią nie jest najlepszym pomysłem i warto zrobić to właśnie teraz.
Miskant chiński: Wymagania
Miskant chiński jest dość prosty w uprawie. Najlepiej rośnie w ciepłych i słonecznych, ewentualnie półcienistych miejscach - ważne jednak, by były one zaciszne i osłonięte od wiatru.
Miskant lubi żyzną, lekko wilgotną i przepuszczalną glebę. Podczas sadzenia powinniśmy zadbać o to, by odległość pomiędzy poszczególnymi sztukami wynosiła przynajmniej 70 centymetrów. Dzięki temu rośliny nie będą nawzajem ograniczać swojego rozwoju.
Trawa słoniowa dobrze znosi susze, ale najlepiej rośnie w lekko wilgotnej ziemi. Nie wymaga nawożenia, ale można odżywić ją wczesną wiosną, a potem powtórzyć zabieg na przełomie czerwca i lipca.
Dobrze przygotowany do zimy miskant jest rośliną mrozoodporną. By jednak przetrwał chłodne miesiące, nie należy go podcinać, a młode okazy warto związać sznurkiem lub okryć agrowłókniną. Starsze rośliny można zabezpieczyć torfem.

Miskant chiński największe wrażenie robi na przełomie lata i jesieni. Próczdekoracyjnych liści w gęstych kępach pojawiają się także duże, kłosowate kwiatostany, najczęściej o białym zabarwieniu. Liście rośliny również zmieniają barwę, przyjmując odcienie żółci, czerwieni i jasnego brązu.