Mole spożywcze będą omijać kuchnię szerokim łukiem. Banalny patent

Choć są niewielkie, działają bardzo podstępnie. Wdzierają się do naszych kuchni, niszcząc doszczętnie zapasy żywności, które po kontakcie z tymi szkodnikami nadają się wyłącznie do wyrzucenia. Mole spożywcze w domu to prawdziwa zmora. Zauważyłeś małych intruzów we własnych czterech ścianach? Działaj od razu. Podpowiadamy, jak zwalczyć mole spożywcze domowym sposobem.

Wykorzystaj domowy sposób na mole spożywcze, by szybko pozbyć się problemu
Wykorzystaj domowy sposób na mole spożywcze, by szybko pozbyć się problemu123RF/PICSEL

Jak wyglądają mole spożywcze?

Najczęściej spotykamy się z takim właśnie nazewnictwem, ale mole spożywcze to potoczne określenie mklika mącznego i omacnicy spichrzanki. Ich obecność w kuchni nie jest trudno zidentyfikować. Co prawda nie poruszają się zbyt szybko, ale za to są w stanie błyskawicznie się rozmnażać.

Jak rozpoznać mole spożywcze? Przypominają małe ćmy, których długość ciała nie przekracza zazwyczaj jednego centymetra. Rozpiętość ich brązowo-szarych skrzydeł może wynosić półtora centymetra. Celem ich ataku stają się produkty sypkie. Tego rodzaju żywność cechuje się długą przydatnością do spożycia, więc wielu z nas magazynuje mąkę, kasze, ryże czy płatki w sporych ilościach.

Niestety, żywność staje się doskonałym środowiskiem dla moli spożywczych do składania jaj. Po ośmiu dniach wylęgają się z nich larwy w kolorze brązowym (w przypadku mklika mącznego) lub białym (wtedy mowa o omacnicy spichrzance).

Mole spożywcze: Czy są szkodliwe dla zdrowia?

Obecność moli spożywczych w domu rozpoznasz na podstawie cienkiej i jasnej przędzy, jaką po sobie zostawiają. Wyglądem przypomina nieco pajęczynę. Najczęściej zaobserwować można ją wewnątrz opakowań z żywnością.

Nie ulega wątpliwości, że taki widok wzbudza bardzo nieprzyjemne skojarzenia. Jednak wiele osób nadal zastanawia się, czy mole spożywcze są groźne dla zdrowia. Nie wchodzą w bezpośrednią interakcję z człowiekiem, nie kąsają, więc pod tym kątem wydają się nieszkodliwe. To nie do końca prawda.

Udowodniono, że zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki przenoszą chorobotwórcze bakterie, w tym paciorkowce fekalne. Kontakt z nimi może powodować u człowieka reakcje alergiczne - zwłaszcza w kontekście dróg oddechowych. Wywołują także problemy żołądkowe i biegunki. Szczególnie narażone są osoby o obniżonej odporności.

Pamiętaj o profilaktyce - żywność przechowuj w szczelnych pojemnikach, by mole spożywcze nie miały do niej dostępu
Pamiętaj o profilaktyce - żywność przechowuj w szczelnych pojemnikach, by mole spożywcze nie miały do niej dostępu123RF/PICSEL

Jak zwalczyć mole domowym sposobem?

Nie musisz przygotowywać arsenału chemicznych środków, by pozbyć się moli spożywczych. Domowe sposoby są równie skuteczne, a do tego przyjaźniejsze dla środowiska i zdecydowanie tańsze. Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, czego nie lubią mole. Nie przepadają za wieloma zapachami, które dla ludzkiego nosa są bardzo przyjemne. Dlatego zachęcamy do zrobienia aromatycznej mieszanki zwalczającej mole spożywcze.

  • Przygotuj kilka niewielkich bawełnianych saszetek.
  • Wypełnij je mieszanką suszonych i pokruszonych ziół. Twoimi sprzymierzeńcami są: lawenda, liść laurowy, tymianek, rozmaryn i goździki.
  • Rozwieś lub połóż w miejscach, które mogą być dla moli spożywczych szczególnie zachęcające. Skup się na szafkach, w których przechowujesz żywność.

Zapach tak przygotowanej mieszanki skutecznie odstraszy mole i sprawi, że stracą ochotę na przebywanie w twojej kuchni.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas