Mrówki na drzewach owocowych: Jak się ich pozbyć?

Mrówki w ogrodzie spełniają wiele pożytecznych funkcji, więc wydawać by się mogło, że ich obecność jest jak najbardziej pożądana i nie należy umieszczać ich w kategorii szkodników. Niestety, każdy medal ma dwie strony, a zbyt duża populacja mrówek może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Tym bardziej, gdy mowa o obecności mrówek na drzewach owocowych. Dlaczego ich pojawienie się w tym miejscu jest problematyczne i jak temu przeciwdziałać? Wszystkiego dowiesz się z naszego ogrodowego poradnika.

Dlaczego mrówki na drzewach owocowych są szkodliwe?
Dlaczego mrówki na drzewach owocowych są szkodliwe?123RF/PICSEL

Czy mrówki mogą zniszczyć drzewo?

Zdarza się, że wybierają drzewa jako lokalizację do budowania swoich gniazd, co znacząco osłabia ich strukturę i kondycję. Co więcej, zdarza się, że mrówki w okresie suszy podgryzają młode pędy wierzchołkowe roślin. Biorąc pod uwagę, że w mrówczej kolonii mogą być dziesiątki, a nawet setki tysięcy osobników, staje się to naprawdę dużym problemem.

Nie można pominąć jeszcze jednej kwestii, przez którą należy zadać sobie pytanie: jak chronić drzewa owocowe przed mrówkami. Okazuje się, że stają się one sprzymierzeńcami mszyc, które z kolei są w stanie w szybkim tempie wysysać z roślin życiodajne soki, doprowadzając uprawy do ruiny. Na czym polega ta zależność? Mrówki chronią mszyce przed atakiem innych drapieżnych owadów. Nie robią tego jednak bezinteresownie! Żywią się one spadzią, znaną również jako rosa miodowa, wydzielaną przez szkodniki.

Jak zabezpieczyć drzewa przed mrówkami?

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z problemem mrówek na drzewach owocowych jest stworzenie prostej pułapki. Sprowadza się ona do opaski o szerokości około 10 centymetrów, którą owija się pień drzewa. Pokryta jest ona specjalnym klejem ogrodniczym, który unieruchamia owady.

Tego typu wynalazki można kupić w sklepach ogrodniczych, ale też z powodzeniem przygotować samodzielnie. Jak to zrobić?

  • Wykorzystaj folię. Wytnij taki kawałek, by jego długość przekraczała o kilka centymetrów obwód drzewa owocowego, które chcesz uchronić przed mrówkami.
  • Owiń ciasno pień. Zadbaj o to, by powstała mała zakładka, dzięki której łatwiej będzie usunąć opaskę, gdy już spełni swoje zadanie.
  • Szpatułką lub pędzlem o sztywnym włosiu nałóż klej ogrodniczy. Dobrze dobierz preparat - musi być on wodoodporny.
  • Pułapka gotowa! Wymieniaj ją, gdy zauważysz, że straciła lepkość lub została już w całości pokryta ciałami owadów.

Takie rozwiązanie zadziała nie tylko na mrówki, ale też na wspomniane wcześniej mszyce, chrząszcze i skorki. Z racji tego, że aktywność tych intruzów przypada na różne terminy, opaskę możesz stosować już od wczesnej wiosny, przez całe lato, aż do jesieni.

Co jeszcze działa na mrówki w ogrodzie? Naturalne sposoby

Domowe metody walki ze szkodnikami w ogrodzie przechodzą w ostatnich latach renesans. Nic dziwnego! Coraz większej liczbie osób zależy na tym, by ograniczać użycie inwazyjnej chemii w swoich gospodarstwach domowych i na działkach. Jednak postawieni pod ścianą ogrodnicy często sięgają po dość drastyczne środki, np. polewanie mrowisk wrzątkiem. Istnieje kilka bardziej humanitarnych sposobów na zwalczenie mrówek w ogrodzie.

  • Co prawda wymaga to trochę pracy i cierpliwości, ale warto posadzić na rabatach i grządkach rośliny, których zapach odstrasza mrówki. Należą do nich lawenda, nagietek i majeranek.
  • Olejki eteryczne także zniechęcają mrówki do wizyty w naszej przestrzeni. Spryskuj nimi gniazda i ścieżki, którymi mrówki przemieszczają się gromadnie. Bardzo dobrze sprawdzą się specyfiki miętowe, goździkowe, z drzewa herbacianego i cytrusowe.
  • Cynamon na mrówki w ogrodzie i na drzewach owocowych też działa znakomicie! Jeśli zauważysz, że dana roślina cieszy się nadmiernym zainteresowaniem owadów, rozsyp wokół niej pachnącą przyprawę. Mrówki będą omijać to miejsce szerokim łukiem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas