Mydlnica bazyliowata: Idealna na skalniaki i rabaty. Jak uprawiać?

Mydlnica bazyliowata to niska i obficie kwitnąca roślina, która znakomicie nadaje się do obsadzania skalników i rabat. Będzie je pięknie zdobić przez wiele sezonów i tworzyć gęste, barwne kobierce z kwiatów. Mydlnica bazyliowata nie tylko efektownie się prezentuje, ale też wytwarza obłędny, intensywny zapach. Mało tego, bylina ta jest wdzięczna w uprawie i nie ma dużych wymagań. Jest odporna na niekorzystne warunki i sprawdza się w każdym ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować mydlnicę bazyliowatą?

Mydlnica bazyliowata pięknie porasta skalniaki i rabaty
Mydlnica bazyliowata pięknie porasta skalniaki i rabaty123RF/PICSEL

Mydlnica bazyliowata: Bylina na skalniaki i rabaty

Mydlnica bazyliowata to roślina z rodziny goździkowatych, która naturalnie rośnie na obszarze Alp (oprócz ich północno-wschodniej części), we Włoszech, w Hiszpanii i południowej części Francji. Gatunek został jednak rozpowszechniony w wielu miejscach na całym świecie. Mydlnica jest niską byliną, która może osiągać od 5 do 25 wysokości. Jest to roślina zadarniająca, posiadająca rozgałęzione i płożące łodygi. Szczyty owłosionych pędów są wzniesione, a czasami także zwisające. Pędy w okresie kwitnienia od maja do lipca pokrywają się licznymi, drobnymi kwiatuszkami przybierającymi kolor od różowego do białego. Roślina tak obficie kwitnie, że tworzy gęsty, różowy dywan z niewielkimi zielonymi prześwitami. Kwiaty mydlnicy wydzielają intensywny, migdałowy zapach, bardziej wyczuwalny wieczorami.

Rośliny, które oczyszczają dla nas wodęInteria.tv

Dzięki temu, że pędy mydlnicy silnie się rozgałęziają i pokrywają obficie kwiatami, ta roślina idealnie sprawdza się do obsadzania skalniaków, murków czy skarp. Pięknie będzie się również prezentować na rabatach oraz jako wypełnienie trudno dostępnych miejsc czy pustych przestrzeni między krzewami.

Jakie wymagania ma mydlnica bazyliowata?

Mydlnica bazyliowata tworzy gęsty dywan z drobnych kwiatów
Mydlnica bazyliowata tworzy gęsty dywan z drobnych kwiatów

Mydlnica bazyliowata jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Nie ma dużych wymagań, jest odporna na przymrozki i susze, a także silne promienie słoneczne. Dlatego też preferuje miejsca ciepłe, w pełnym słońcu, ale można posadzić ją również w półcieniu. Mydlnica lubi podłoże kamieniste lub wapienne - nie musi być ono żyzne, ale warto, by było dobrze przepuszczalne. Mydlnica może też rosnąć w ziemi żwirowej lub piaszczystej. Słabo za to kwitnie w glebach gliniastych i wilgotnych.

Jak sadzić mydlnicę bazyliowatą?

Urokliwą mydlnicę bazyliowatą można wysiać z nasion lub ukorzenić jej kwiatowe pędy. Nasiona należy zasiać do skrzynek lub doniczek wiosną, to jest od marca do czerwca. Można też zasiać je bezpośrednio do gleby w sierpniu, a wtedy rośliny zakwitną w następnym sezonie. Z kolei sadzonki pędowe należy pobierać późną wiosną i umieścić je w gruncie, gdy minie ryzyko przymrozków. Często zdarza się również, że mydlnica rozsiewa się samoistnie.

Mydlnica bazyliowata: Uprawa i pielęgnacja

Mydlnica szybko się rozrasta
Mydlnica szybko się rozrasta123RF/PICSEL

Ta wdzięczna w uprawie roślina nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Mydlnicę można podlewać jedynie przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie, ale jest ona dość odporna na suszę. Nie trzeba jej natomiast w ogóle nawozić. Nadmiar nawozów może wręcz sprawić, że mydlnice nie będą prezentowały się efektownie.

Mydlnica bazyliowata jest również mało podatna na choroby. Może być jednak atakowana przez mszyce i ślimaki. Aby pozbyć się tych ostatnich, można zrobić wokół rabat i skalniaków bariery z rozdrobnionych skorupek jaj lub pułapki z piwem. Mydlnica może także ucierpieć z powodu chorób grzybowych. (np. plamistości liści). Aby zwalczyć je i mszyce, warto stosować naturalne preparaty, np. na bazie czosnku lub pokrzywy.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów mydlnicy

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym przy uprawie mydlnicy bazyliowatej jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu wydłużymy kwitnienie rośliny. Warto także co pewien czas przycinać zbyt rozrośnięte kępy, gdyż mydlnica może ekspansywnie się rozmnażać. Najlepiej zrobić to latem, po kwitnieniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas