Na szerszenie działa jak magnes. Rozwścieczone owady ruszą do ataku

Co przyciąga szerszenie i jak uchronić się przed ich żądłem?
Co przyciąga szerszenie i jak uchronić się przed ich żądłem?123RF/PICSEL

Szerszeń jako agresor — popularny mit na temat owadów

Szerszeń może użądlić w przypadku zagrożenia
Szerszeń może użądlić w przypadku zagrożeniaStanislaw PUSZCZYNSKI/East NewsEast News
  • Owady uwielbiają dojrzałe owoce, zwłaszcza gruszki, jabłka i winogrona. Z tego względu często pojawiają się w sadach i ogrodach, gdzie mogą znaleźć swój przysmak. Zachowaj ostrożność, zbierając owoce, które spadły na ziemię. Jeśli zaskoczysz ucztującego szerszenia, odpłaci się użądleniem. Unikaj również chodzenia boso po trawie.
  • Szerszenie przyciąga zapach — zwłaszcza żywicy drzew iglastych. Trafić na nie można w okolicy wierzb, brzóz, jesionów oraz bzów. Korony tych gatunków mogą stać się dla nich miejscem na uwicie gniazda. W jego obronie szerszenie są w stanie szybko podjąć atak.
  • Często bytują w okolicach zbiorników wodnych. Mogą być to ogrodowe oczka wodne, fontanny, ale też beczka do zbierania deszczówki.
  • Szerszenie są aktywne zarówno w dzień, jak i wieczorami. Zdarza się, że wlatują do domów zwabione światłem. By tego uniknąć, rozważ montaż moskitiery. Uważaj także podczas wieczornych posiedzeń w ogrodzie — lampiony i inne źródła światła są w stanie przyciągać szerszenie.

Czy szerszeń umiera po użądleniu?

Czy użądlenie szerszenia jest groźne?

Użądlenie kilku osobników szerszeni dla osób uczulonych może być śmiertelnie niebezpieczne
Użądlenie kilku osobników szerszeni dla osób uczulonych może być śmiertelnie niebezpieczne123RF/PICSEL

Kiedy pomogą domowe sposoby na użądlenie szerszenia?

Co na użądlenie szerszenia? Działaj od razu naturalnymi metodami

  • Miejsce użądlenia umyj wodą z mydłem.
  • Wykonaj zimny okład z lodu, tkaniny zwilżonej zimną wodą albo metalowego przedmiotu.
  • Dla złagodzenia bólu i pieczenia skorzystaj z tradycyjnych patentów rodem z babcinej apteczki. Okład na użądlenie wykonasz z grubego plastra cebuli lub pietruszki korzeniowej. Użyć możesz także rabarbaru. Kompres ze zsiadłego mleka też przyniesie ulgę.
U 1-3 proc. uczulonych wstrząs anafilaktyczny kończy się zgonem. Każdy alergik powinien nosić przy sobie strzykawkę z adrenalinąNewseria LifestyleNewseria Lifestyle/informacja prasowa