Nadchodzą podwyżki prądu i gazu. Porady, jak oszczędzać prąd
W 2022 roku będzie obowiązywała nowa taryfa za prąd, którą zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki. W związku z tym koszt prądu wzrośnie o 24 proc. względem zeszłorocznych stawek. Warto dowiedzieć się, jak oszczędzać prąd na co dzień.
Jak oszczędzać prąd: Urządzenia
Pierwszym krokiem w kierunku oszczędzania prądu powinien być wybór odpowiednich urządzeń i sprzętu. Warto mieć to na uwadze szczególnie, gdy myślimy o wymianie sprzętów domowych. Należy zwrócić przy wyborze uwagę na użycie energii. Najlepszym rozwiązaniem będą urządzenia energooszczędne, które mają mniejszy pobór energii.
Poza tym, jeżeli nie używamy w danej chwili jakiegoś sprzętu warto odłączyć go z gniazdka. W stanie spoczynku urządzenia także podbierają minimalną ilość prądu. Oczywiście, mowa tu o urządzeniach, które nie muszą być podpięte do prądu cały czas - w przeciwieństwie do na przykład lodówki.
Jak oszczędzać prąd: Oświetlenie
Duże znaczenie dla oszczędzania prądu będzie miał rodzaj i sposób korzystania z oświetlenia. Światło należy oczywiście wyłączać, jeżeli nie jest ono konieczne i nie potrzebujemy sztucznego oświetlenia. Najlepiej korzystać w jak największym stopniu z naturalnego światła w trakcie dnia. Warto także zmniejszać ilość używanych jednocześnie lamp - korzystać z pojedynczych, zamian zaświecać wszystkie na raz. Przy czynnościach, które nie wymagają mocnego oświetlenia lepiej korzystać ze słabszego, np. lampek na biurko.
Bardzo pomocne przy oszczędzaniu prądu okażą się żarówki energooszczędne. Można je zastosować w całym gospodarstwie domowym lub tylko w pomieszczeniach, w których najdłużej i najczęściej korzystamy z oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się żarówki LED. Zapewniają one intensywny promień światła, mają dłuższą żywotność i pobierają mniej energii.
Jeżeli na poważnie myślimy o oszczędzaniu prądu to warto zastanowić się nad wprowadzeniem pewnych zmian w swoim stylu życia. To pomoże zmniejszać zużycie energii elektrycznej każdego dnia. Oto, o jakich zasadach warto pamiętać:
- Zamień kąpiel na prysznic - zużyjesz mniej ciepłej wody, więc i mniej energii do jej nagrzania;
- Nie wkładaj ciepłego jedzenia do lodówki, zamrażarki oraz nie otwieraj na długo drzwi - ponowne ochłodzenie wnętrza wymaga dużo energii;
- Nie nastawiaj zmywarki lub pralki, jeżeli jest wypełniona w całości. Wybieraj raczej krótsze programy;
- Korzystaj rozsądnie z piekarnika - nie nagrzewaj go zbyt długo i wykorzystuj maksymalnie przestrzeń wewnątrz;
- Korzystaj z naczyń lepiej absorbujących ciepło, gdy gotujesz na kuchence indukcyjnej;
- Pamiętaj o odłączaniu z gniazdek niepotrzebnych urządzeń, z których aktualnie nie korzystasz;
- Pamiętaj o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia;
Zobacz także:
Ile wynosi bon energetyczny? Dofinansowanie do prądu w 2022 roku
Osiem rzeczy, na których nie warto oszczędzać. Tutaj nie sugeruj się ceną!
Jak oszczędzić na rachunkach za prąd w domu i w mieszkaniu?