Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na wrzosy w doniczce. Jak je pielęgnować?
Wrzosy to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących jesienią. Uprawiane w doniczce mogą stać się cudownym dodatkiem do wystroju wnętrza domu i balkonu. Rośliny wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o wrzosy w doniczce? Jak często je podlewać oraz kiedy przycinać? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Jak uprawiać wrzosy w doniczce?
Wrzosy są symbolem jesieni. Kwitną w sierpniu i wrześniu, a niektóre odmiany utrzymują kwiaty nawet do końca października. Białe, różowe i fioletowe wrzosy świetnie prezentują się uprawiane samodzielnie i w zestawach. Z powodzeniem można je także sadzić w doniczkach - w domu i na balkonie. Należy jedynie przestrzegać kilku zasad pielęgnacji, gdyż wrzosy są wrażliwe na zaniedbania i szybko tracą atrakcyjny wygląd.
Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, rozpoczynając uprawę wrzosów, to zakup rośliny u sprawdzonego sprzedawcy lub w zaufanym sklepie ogrodniczym. Wrzosy w doniczce nabyte w dużym supermarkecie mogą być przesuszone, osłabione, a co najgorsze chore. W takim przypadku prędko zaczną tracić ładny wygląd i walory ozdobne.
Po zakupie kwiaty należy bezwzględnie przesadzić, gdyż potrzebują więcej podłoża, a doniczka powinna mieć min. 15 cm średnicy i otwory odpływowe w dnie. Trzeba pamiętać też, że wrzosy rosną w kwaśnej i torfowej ziemi o pH między 3,5 a 5.
Jak pielęgnować wrzosy w doniczce?
Wrzosy w doniczce należy posadzić na tej samej głębokości, na której rosły w kupionych doniczkach - wkopane zbyt głęboko mogą gnić. Z kolei na wierzch można wysypać korę sosnową. W ten sposób zapobiegnie się rozwojowi chwastów i parowaniu gleby.
Zarówno okazy uprawiane na zewnątrz, jak i domowe wrzosy w doniczkach lubią nasłonecznione stanowiska, a źle znoszą miejsca zacienione. Co więcej, wrzosów nie należy uprawiać w miejscach nieosłoniętych od wiatru.
Jeśli chodzi o nawożenie, to wrzosy w doniczce są pod tym względem mało wymagające. Rośliny w domu zwykle nawozi się raz w sezonie. Ten zabieg pielęgnacyjny ma za zadanie m.in. dodatkowo zakwasić ziemię. Podczas zakupu koniecznie należy unikać nawozów wapniowych — są one nieodpowiednie dla wrzosów i sprawiają, że rośliny szybko marnieją.
Jak często podlewać wrzosy w doniczce w domu?
Kolejnym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji wrzosów w doniczkach jest regularne podlewanie. Rośliny te lubią wilgoć, jednak są bardzo wrażliwe na zalanie, a wtedy ich korzenie gniją. Podłoże w doniczce powinno być zawsze tylko lekko wilgotne.
Podczas podlewania wrzosów w doniczkach należy zwrócić uwagę, by nie moczyć liści i łodyg roślin, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Poza tym woda do podlewania wrzosów nie może mieć dużej zawartości wapnia.
Wrzosy w doniczce – przycinanie
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, choć często pomijanym i bagatelizowanym, jest przycinanie wrzosów w doniczce. Zaniechanie tej czynności prowadzi do zbytniego wybiegnięcia pędów ku górze, co powoduje, że wygląd krzewu jest mało atrakcyjny. Brak regularnego przycinania wrzosów w doniczce może w efekcie doprowadzić do obumarcia rośliny.
Wrzosy w doniczce należy przycinać każdego roku na początku wiosny. Jak wykonać ten zabieg? Wrzosy przycina się ręcznie, odcinając pędy poniżej miejsca, z którego wyrastały kwiaty - poniżej przekwitniętych kwiatostanów.
Jak przezimować wrzosy w doniczce?
Wrzosy to rośliny, które są bardzo wrażliwe na przemarzanie. Okazy rosnące w doniczce są jeszcze bardziej zagrożone, gdyż ich korzenie okrywa tylko niewielka ilość podłoża. By wrzosy przetrwały zimę i pięknie rozkwitły w następnym sezonie, należy zadbać o ich odpowiednią ochronę.
Najlepsza metoda to okrycie wrzosowiska tkaniną cieniującą, jutą lub agrowłókniną. Absolutnie nie można wykorzystywać do tego celu folii, liści ani słomy, bo wrzosy mogą pod nimi zacząć gnić. Okres, w którym wrzosy są najbardziej narażone na przemarznięcie trwa od grudnia do marca.
Zobacz też: