Najczęstsze błędy, które popełniamy w pielęgnacji roślin

Rośliny doniczkowe są jedną z naszych ulubionych ozdób. Nie tylko stanowią efektowną dekorację wnętrz, ale dodatkowo oczyszczają powietrze z toksyn i szkodliwych substancji. Niestety tylko wieloletni miłośnicy doniczkowych roślin wiedzą, jak je pielęgnować, by zdrowo rosły i cieszyły nas swoim widokiem. By nasze rośliny pięknie się rozwijały, powinniśmy przede wszystkim unikać błędów, które często popełniane są w ich pielęgnacji. Oto siedem tych najpopularniejszych.

article cover
©123RF/PICSEL

1. Przelewanie roślin wodą

©123RF/PICSEL

To z pewnością najczęstszy błąd, który popełniamy w pielęgnacji roślin. Wiele osób uważa, że jeśli ziemia w doniczce jest sucha, to znak, że roślina potrzebuje wody. To oczywiście nieprawda. Oznaką zbyt małej ilości wody są opadłe lub przesuszone liście i kwiaty. Większość roślin powinno podlewać się dwa razy tygodniu. Jedną z najważniejszych zasad ich odpowiedniej pielęgnacji jest hasło: lepiej podlewać mniej niż przelewać rośliny.

2. Przesuszanie

Wielu z nas albo przelewa, albo przesusza rośliny. Często trudno wyczuć, kiedy roślina potrzebuje większej ilości wody.

takich sytuacjach należy trzymać się zasady wspomnianej wyżej. Warto dodać jeszcze, że podlewanie młodych kwiatów raz w tygodniu to z pewnością za mało. Przesuszone rośliny to często efekt braku wiedzy na temat pielęgnacji konkretnej odmiany. Jeśli posiadasz oryginalne kwiaty, które być może wymagają szczególnej pielęgnacji, koniecznie zapoznaj się z informacjami na ich temat.

3. Ustawianie roślin w zbyt ciemnych miejscach

©123RF/PICSEL

Często zdarza się, że stawiamy rośliny w miejscach, w których efektownie się prezentują, ale nie niestety nieprawidłowo rosną. Jednym z nich są ciemne kąty lub zabudowane półki. Większość roślin potrzebuje światła, a przede wszystkim tlenu. Jeśli postawimy kwiat w rogu na podłodze, nie dziwmy się, że nie będzie chciał rosnąć.

4. Ustawianie kwiatów w zbyt jasnych i za ciepłych miejscach

Rośliny potrzebują światła, ale nie nadmiernego naświetlania i gorąca. Umieszczanie ich w zbyt ciepłych i za jasnych miejscach, wcale nie przyspieszy ich wzrostu. Wręcz przeciwnie. Rośliny doniczkowe szybciej się przesuszą i zaczną gnić.

5. Nadmierne nawożenie roślin

Mamy tutaj do czynienia z podobnym problemem, jak w przypadku wody. Wielu z nas myśli, że jeśli roślina dostanie więcej nawozu, będzie szybciej rosła. Nic z tych rzeczy! Jeśli będziemy dostarczać naszym kwiatom i krzewom zbyt dużej ilości nawozu, przesolimy ich ziemię, narażając roślinę na przesuszenie. Jeśli rozpoczynamy proces nawożenia konkretnej rośliny, warto w tej sprawie skonsultować się wcześniej z ogrodnikiem lub poczytać o sposobach jej pielęgnacji.

6. Niedożywianie roślin

©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że nie wszystkie kwiaty potrzebują nawozu, a dla niektórych jest on wręcz obowiązkowy. Nawozu wymagają zazwyczaj rośliny duże i młode. Informacje o sposobach nawożenia konkretnych roślin znajdziesz w encyklopediach roślin i poradnikach dla ogrodników.

7. Brak regularnego przesadzania

Być może z braku wiedzy lub po prostu z lenistwa wiele osób nie przesada regularnie roślin. Przesadzania wymagają głównie rośliny doniczkowe. Gdy rosną w tej samej doniczce przez kilka lat, ich ziemia może ulec wyjałowieniu lub zasoleniu. W konsekwencji są słabsze i szybciej więdną. Warto wiedzieć, że młode rośliny wymagają przesadzania co rok, natomiast starsze co dwa lata.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas