Najlepsza metoda podlewania storczyków. Zrób im kąpiel, by były bujne i odporne na choroby
Storczyki to wdzięczne rośliny, ponieważ nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych, za to bardzo bujnie i obficie kwitną. Jednak kłopotem może być ich podlewanie - nieumiejętne dawkowanie wody może sprawić, że atrakcyjne kwiatostany szybko obumrą, a korzenie będą narażone na gnicie oraz ataki chorób grzybowych. Dlatego warto zastosować kąpiel storczyków - to dzięki niej korzenie rośliny są jędrne i dostatecznie nawodnione, a tym samym minimalizuje się ryzyko wystąpienia chorób. Jak kąpiel wpływa na storczyka?
Pielęgnacja storczyka: Kiedy należy go podlewać?
Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy storczyka należy podlać. Wszystko zależy od jego kondycji - czy jest w stanie spoczynku, czy jego przepiękne kwiaty są dekoracją naszego domu. Mimo wszystko, wodę należy roślinie zawsze dozować oszczędnie i nigdy nie wolno dopuszczać do przelewania korzeni, ponieważ storczyki szybko gniją. Więc jak poznać, że storczyk wymaga nawodnienia? Wystarczy obserwować kolor korzeni schowanych w przezroczystych osłonkach: jeśli są zielone, to znaczy, że nie ma potrzeby nawodnienia. Jeśli ich kolor zmienia się na szary lub biały to znak, że trzeba je podlać.
Zobacz również: Jak stosować nawóz z drożdży do storczyków?
Dlaczego kąpiel?
Wiele osób jest wiernych swoim przyzwyczajeniom i podlewa swoje storczyki w tradycyjny sposób, czyli nalewa wodę wprost do osłonek. Jednak to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ zbyt mała ilość wody nie pozwoli na dokładne nawodnienie storczyka. Dlatego polecana jest raz na jakiś czas kąpiel storczyków, ponieważ wtedy można sprawnie i efektywnie nawodnić korzenie i je wzmocnić bez obaw, że zaczną gnić! Ale jak to zrobić bez szkody dla naszych doniczkowych okazów?
Kąpiel storczyka krok po kroku
Jak wykonać kąpiel storczyka? Wystarczy w misce lub dużym wiadrze nalać wodę, poczekać aż osiągnie temperaturę pokojową i umieścić w niej naszą roślinę. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że poziom wody nie może być wyższy niż korzenie storczyka i nie wolno zalać jego liści. Jak długo ma trwać kąpiel storczyka? Takie półgodzinne moczenie rośliny w wodzie w zupełności wystarczy. Po tym prostym zabiegu roślinę trzeba wyjąć z wody i poczekać, aż jej nadmiar swobodnie wypłynie z korzeni.
Kąpiel storczyka: Jaką wodę wykorzystać?
Nie tylko sposób podlewania storczyka jest kluczowy, ale ważny jest także dobór wody. Jak wiadomo, jakość kranówki często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego warto postawić albo na wodę filtrowaną, albo deszczówkę. Warto pamiętać, że równie dobrze na storczyki działa butelkowana, niegazowana woda mineralna. Jeśli chcesz użyć zwykłej kranówki, warto ją odstawić, aby mógł ulotnić się zawarty w niej chlor.