Najlepsza odżywka dla zamiokulkasa. Liście znów będą grube i zielone
Zamiokulkas nie wypuścił nowych liści? Spokojnie, jeszcze nic straconego. Możesz wypróbować odżywki, którą chwalą sobie miłośnicy tej rośliny. Potrzebujesz jedynie wymieszać ze sobą dwa składniki. Nie wydasz fortuny, a zamiokulkas odżyje po pierwszej dawce tego odżywczego nawozu.
Spis treści:
Zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści. Pomoże żelatyna
Gdy tylko zobaczysz, że liście zamiokulkasa robią się żółte, opadają - nie lekceważ tego. Jak najszybciej zacznij działać, ale nie szukając drogich chemicznych środków. Najpierw wypróbuj domowe metody, których skuteczność potwierdza niejeden hodowca roślin. Cel jest jeden, trzeba odpowiednio odżywić zamiokulkasa. Sprawdzi się do tego napar z pokrzywy, o czym pisaliśmy ostatnio w artykule: Napar z pokrzywy do zamiokulkasa. Jak stosować? albo odżywka z żelatyny.
Dlaczego akurat żelatyna? Jak działa na kwiaty?
Żelatyna przede wszystkim dostarcza roślinom doniczkowym dużo azotu. A to dzięki niemu rośliny m.in.:
- mają bujniejsze kwiatostany,
- mają silniejsze korzenie,
- ich liście stają się soczyście zielone i jest ich znacznie więcej.
Żelatyna sprawdzi się, gdy chcemy, aby rośliny miały soczyście zielonej liście. Stosując ją regularnie, zapewnimy im nie tylko intensywną barwę, ale i brak jakichkolwiek niepokojących przebarwień. Nawóz polecany jest także jako naturalna ochrona roślin przed chorobami.
Jak przygotować domowy nawóz z żelatyny do zamiokulkasa?
Aby przygotować nawóz z żelatyny, nie potrzebujesz żadnego specjalnego sprzętu. Kilka minut, dwa składniki i gotowe.
- Rozpuść jedną łyżkę proszku w filiżance gorącej wody.
- Następnie powstały roztwór rozcieńcz w trzech szklankach zimnej wody.
Tak przygotowanym domowym nawozem możemy podlewać zamiokulkasa od razu. Zabieg najlepiej stosować raz w miesiącu, aby pobudzić go do wypuszczania nowych pędów i liści o pięknym, intensywnie zielonym zabarwieniu.
Czym jeszcze można podlać rośliny, aby je odżywić?
Nawóz z żelatyny do zamiokulkasa i innych roślin
Nawóze z żelatyny można podlewać również inne domowe rośliny. Jeśli masz w domu także skrzydłokwiaty, które przestały kwitnąć, czy fikusy, które gubią liście, odżyw je właśnie taką mieszanką. Często natrafić można także na opinię, że nawóz z żelatyny to najlepsza odżywka dla roślin, które produkują tlen. Nawóz z żelatyny można stosować również w ogrodzie, aby odżywić trawnik czy też wzmocnić uprawę sałaty, czy jarmużu.