Najlepsze domowe sposoby na przędziorka. Szare mydło nie ma sobie równych

Przędziorki atakują rośliny ozdobne całymi skupiskami, doprowadzając je tym samym do ruiny. Zwalczanie tych niewielkich szkodników bywa bardzo uciążliwe. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwalają na ich skuteczną eliminację. Aby pozbyć się problemu, wcale nie musimy sięgać po szkodliwe środki chemiczne. Oto pięć domowych sposobów na przędziorka, które naprawdę działają, a przy okazji nie wpływają negatywnie na środowisko.

Przędziorki w dużych skupiskach mogą doszczętnie zniszczyć kwiaty w domu i ogrodzie
Przędziorki w dużych skupiskach mogą doszczętnie zniszczyć kwiaty w domu i ogrodzie123RF/PICSEL

Domowe sposoby na przędziorka nie ustępują w niczym toksycznym środkom ochrony roślin przed szkodnikami. Są równie skutecznie, jednak nie szkodzą środowisku, ponieważ do przygotowania tych preparatów potrzebne będą nam wyłącznie naturalne składniki, które mamy w kuchni czy łazience.

Wyjaśniamy, po czym poznać przędziorka na kwiatach doniczkowych i podpowiadamy, czego nie lubią przędziorki. Oto proste i tanie metody, które pozwolą nam wyeliminować szkodniki z mieszkania w ekspresowym tempie.

Po czym poznać przędziorka na kwiatach doniczkowych?

Przędziorek zalicza się do rzędu roztoczy. Pajęczak posiada osiem nóg i w zależności od stadium rozwoju czy gatunku jego ciało występuje w różnych kolorach. Szkodniki mogą być zielone, czeglasto-pomarańczowe, czerwone a nawet żółte. Są bardzo drobne, przez co niezwykle trudno dostrzec je gołym okiem.

Zatem, po czym poznać przędziorka? Jego inwazji towarzyszą najczęściej szare pajęczynki, które mają za zadanie ułatwić mu poruszanie się po wybranej roślinie. Gdy insekty zdążą już na dobre "zadomowić się" na konkretnym gatunku, w krótkim czasie przybiera on żółtawo-szare zabarwienie.

Roślina słabnie, a na liściach można zauważyć niewielkie otwory wydrążone przez przędziorki, które w ten sposób wysysają sok z komórek. W miarę upływu czasu zaczynają się one zniekształcać np. zwijać, a ich struktura jest chropowata.

Czego nie lubią przędziorki? Tak zapobiegniemy pladze szkodników

Roślinomaniaków na pewno nie ucieszy fakt, że przędziorki atakują o każdej porze roku i nie oszczędzają przy tym żadnej rośliny, choć oczywiście mają swoich faworytów. Należą do nich m.in. takie gatunki jak:

  • fikus,
  • kalatea, 
  • maranta, 
  • bluszcz, 
  • difenbachia, 
  • dracena, 
  • kroton.

Wśród roślin ogrodowych szczególnie upodobały sobie natomiast pomidory, ogórki czy paprykę. Na szczęście jednak istnieją proste sposoby, aby zapobiegać występowaniu plagi przędziorków.

Świadomość, czego nie lubią przędziorki, pozwoli nam uniknąć wielu problemów. Trzeba więc jak najszybciej uświadomić sobie, że szczególnie upodobały sobie one suche powietrze i wysokie temperatury.  Zatem, w okresie jesienno-zimowym, gdy włączone jest centralne ogrzewanie, sami niejako przyciągamy je do roślin.

Świadomość, czego nie lubią przędziorki, pozwala nam uniknąć wielu problemów
Świadomość, czego nie lubią przędziorki, pozwala nam uniknąć wielu problemów123RF/PICSEL

Taki stan rzeczy skutecznie zmienić może wyłącznie regularne podlewanie i nawilżanie powietrza (optymalna wilgotność to 45-60 procent). Należy również pamiętać o regularnym, cotygodniowym przeglądzie roślin, z których musimy pozbywać się zeschniętych liści. Ważne jest również jak najczęstsze mycie ram okiennych, w których często skrywają się szkodniki.

Jak domowym sposobem pozbyć się przędziorków? 5 skutecznych metod

Domowe sposoby na przędziorki sprawdzą się zwłaszcza wtedy, gdy ich skupisko nie jest jeszcze duże.  Jeśli nawilżanie powietrza lub delikatne opłukiwanie roślin wodą zawiedzie (oblewamy dolną stronę liści co 3 dni przed 3 tygodnie), wypróbujmy poniższe rozwiązania.

  • Szare mydło na przędziorki

Dobrą metodą zwalczania przędziorków może okazać się przemywanie liści i łodyg kwiatów szmatką nasączona wodą z szarym mydłem potasowym lub stosowanie mieszanki w formie oprysku. Płyn przygotowujemy, rozpuszczając w 1 litrze letniej wody 3-4 łyżeczki szarego mydła. Można je również zastąpić łyżką płynu do mycia naczyń. Po zastosowaniu tego triku roślinę opłukujemy wodą i zabieg powtarzamy przez 5 dni. Profilaktycznie można również stosować tę metodę raz w tygodniu.

Szare mydło skutecznie rozprawi się z przędziorkami
Szare mydło skutecznie rozprawi się z przędziorkami123RF/PICSEL
  • Owijanie liści folią

To kolejny domowy sposób na przędziorka. Eliminuje larwy i jaja insektów poprzez podniesienie wilgotności podłoża. Tak niekorzystne warunki zapewnimy szkodnikom, owijając rośliny foliowymi workami i taśmą klejącą

  • Smarowanie olejem roślinnym

Smarowanych liści i łodyg porażonych roślin olejem roślinnym przy pomocy pędzelka to kolejna metoda ich eliminacji. Pokrywając ciało przędziorków oraz powierzchnie ich jaj, uniemożliwiamy im oddychanie.

  • Wyciąg z czosnku na przędziorki

25g ząbków czosnku należy zalać litrem zimnej wody i odczekać 12-14 godzin do czasu, aż utworzą się pęcherzyki powietrza. Następnie trzeba przecedzić roztwór, rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i rozpylić na roślinę. Zabieg powtarzamy po trzech tygodniach.

Ekologiczny oprysk z czosnku to świetny domowy sposób na przędziorki
Ekologiczny oprysk z czosnku to świetny domowy sposób na przędziorki123RF/PICSEL
  • Napar z goździków

Domowe sposoby na przędziorka byłyby niekompletne bez uwzględnienia preparatu z cynamonu, goździków, ziół i czosnku. Aby go przygotować, do litrowego garnuszka wsypujemy łyżeczkę zmielonego cynamonu, goździków, a także dwie małe łyżeczki ziół prowansalskich. Zalewamy składniki litrem wrzącej wody i mieszamy. Gdy roztwór przestygnie, dodajemy do niego dwie łyżki rozgniecionych ząbków czosnku. Po kolejnej godzinie napar przelewamy do spryskiwacza. Opryskujemy rośliny i zabieg powtarzamy co 3 dni przez 2 tygodnie.

Jak pozbyć się przędziorka środkami ze sklepu ogrodniczego?

W przypadku dużego skupiska szkodników może się zdarzyć, że naturalne metody zwalczania przędziorków zawiodą. Wtedy pozostaje nam sięgnąć po specjalistyczne środki ochrony roślin o działaniu biobójczym, lub chemiczne preparaty przędzikobójcze.

Skuteczne mogą okazać się również preparaty zawierające drapieżne roztocza dobroczynka szklarniowego, albo dobroczynka gruszowego, ponieważ są one naturalnymi wrogami przędziorków. W zwalczaniu pajęczaków najważniejsza jest jednak systematyczność. Opryski muszą być stosowane co 4-7 dni (naturalne środki) bądź w zależności od zaleceń producenta (chemia). 

Czytaj również:

 Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas