Najlepsze kraje dla emerytów. Polska poza zestawieniem
Do perspektywy zakończenia kariery zawodowej można podchodzić różnie. Część osób czeka na emeryturę z utęsknieniem, lecz jednocześnie niejeden z nas ma wiele obaw związanych z tym etapem życia, zwłaszcza pod kątem zabezpieczenia finansowego i opieki zdrowotnej. Grupa finansowa Natixis od 10 lat sprawdza, które kraje radzą sobie najlepiej z zaspokajaniem potrzeb seniorów. Przedstawiamy podsumowanie ostatnich wyników tej analizy. Gdzie szukać rajów dla emerytów? W pierwszej dziesiątce znajdziemy naszych sąsiadów.
Spis treści:
Czy to jest kraj dla starych ludzi? Które państwa wzięto pod lupę?
Celem "Natixis Global Retirement Index 2022" jest coroczne badanie czynników, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa emerytalnego (zwłaszcza w kontekście starzejących się społeczeństw). Analizom poddano 44 kraje. Badano rozwinięte gospodarki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (organizacji działającej w ramach ONZ, której celem jest światowa stabilizacja ekonomiczna), a także członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Finalnie w rankingu krajów, w których najlepiej spędzić emeryturę, znalazło się 25 państw.
Jak powstało zestawienie? Główne kryteria
Porównanie poziomu zabezpieczenia emerytalnego w różnych krajach z całego świata wymagało dogłębnej analizy charakterystyki tej specyficznej grupy demograficznej oraz sięgnięcia do źródeł akademickich i danych zbieranych przez organizacje międzynarodowe. Na tej podstawie wyszczególniono cztery główne zakresy tematyczne, które rozszerzono o 18 wskaźników świadczących o dobrostanie seniorów.
- Skupiono się na zdrowiu analizowanym między innymi pod kątem oczekiwanej długości życia, wydatków na opiekę zdrowotną na mieszkańca oraz wydatków, które wykraczają poza ubezpieczenie.
- Drugim filarem zestawienia była jakość życia obejmująca zarówno subiektywne poczucie szczęścia, jak i ocenę jakości powietrza, warunków sanitarnych, czynników środowiskowych i różnorodność biologiczną.
- Nie mogło zabraknąć dobrobytu materialnego, którego wskaźnikami były dochód na mieszkańca, zatrudnienie lub jego brak i nierówności dochodowe.
- Czwartą kategorię stanowiły finanse na emeryturze rozumiane znacznie szerzej niż wysokość comiesięcznego przelewu. Ważny był poziom inflacji, polityka podatkowa, stopy procentowe czy wysokość długu publicznego w danym kraju.
Gdzie emerytom żyje się najlepiej?
Wśród 25 krajów, które znalazły się na liście "raju dla emerytów" aż 18 to państwa europejskie. Niestety, na próżno szukać wśród nich Polski. Liderem w 2022 roku okazała się Norwegia. Kluczem do jej sukcesu stała się kategoria zdrowotna i średnia długość życia na poziomie 83 lat. Tuż za nią uplasowała się Szwajcaria, a na podium znalazła się także Islandia. Co ciekawe, pierwszą dziesiątkę zamykają nasi sąsiedzi. Czesi w pierwszym rankingu z 2012 roku plasowali się na 22. miejscu, więc są jednym z krajów, które w ciągu 10 lat zaliczyły największy awans.
Szczegółową punktację wszystkich państw, które znalazły się w rankingu, przedstawia grafika przygotowana przez Visual Capitalist:
Należy wspomnieć, że aż cztery państwa znajdujące się w pierwszej dziesiątce, to kraje, które od 2012 roku zanotowały największy skok i znacząco zmieniły swoją pozycję. Wspomnieliśmy już o Czechach, ale niekwestionowanym liderem jest Irlandia, która 10 lat temu plasowała się na 38. pozycji. Notowania Nowej Zelandii były niewiele lepsze i zapewniły jej 34. miejsce. Islandia natomiast startowała z miejsca 17, choć jej trzecia pozycja w 2022 roku niekoniecznie jest powodem do świętowania. W 2021 roku była bowiem liderem rankingu.
Polecamy: