Najlepsze odmiany wrzosów. Posadź je w grupach i ciesz się wspaniałym widokiem
Oprac.: Tomasz Kromp
Wrzosy to lubiane przez ogrodników krzewinki, które mogą stać się doskonałą ozdobą każdego ogrodu. Istnieje wiele odmian tych roślin, a każda z nich może różnić się od siebie nie tylko wyglądem, ale również terminem kwitnienia czy formą wzrostu. Które z nich najlepiej wybrać do ogródka i w jaki sposób powinno się je pielęgnować? Odpowiadamy.
Jakie są odmiany wrzosów? Najlepsze propozycje do ogrodu
Ogrodnicy chcący zadbać o prezencję swoich ogródków, powinni rozważyć posadzenie wrzosów, które zapewnią niepowtarzalny wygląd przydomowej przestrzeni. Wrzos zwyczajny, zwany również wrzosem pospolitym, to gatunek rośliny wieloletniej należącej do rodziny wrzosowatych. W większości przypadków dorasta do około 0,6 m wysokości, choć czasem zdarza się, że wysokość sięga 1,2 m lub więcej.
Istnieje wiele odmian tych roślin, które mogą różnić się od siebie terminem kwitnienia, wyglądem kwiatów, kolorem liści czy formą wzrostu. Które z nich warto wybrać do ogródka? Wśród często proponowanych odmian znajdują się:
- 'Arabella' – krzewinka ma poduszkowaty pokrój i osiąga około 30 cm wysokości, kwiaty mają odcień jasnoczerwony, kwitnie od czerwca do września;
- 'Carmen' – ta odmiana dorasta do około 40 cm wysokości, jej pokrój jest dość szeroki, roślina odznacza się kwiatami w kolorze różowofioletowym, kwitnie w sierpniu i wrześniu;
- 'Allegro' – odmiana osiąga około 20-30 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój i kwiaty w kolorze purpurowofioletowym, kwitnienie rozpoczyna w okolicach sierpnia i września;
- 'Long White' – odmiana wrzosu 'Long White' ma eleganckie białe kwiaty, termin kwitnienia przypada na wrzesień, osiąga około 20-30 cm wysokości;
- 'Silver Knight' – odmiana ma pokrój kępiasty, osiąga około 30 cm wysokości, wypuszcza na świat jasnofioletowe kwiaty, termin kwitnienia to sierpień i wrzesień.
Chcąc stworzyć cudownie kolorową przestrzeń w ogródku, najlepiej posadzić obok siebie zróżnicowane odmiany wrzosów. W większych grupach będą prezentować się rewelacyjnie.
Podstawy pielęgnacji wrzosów w ogrodzie
Uprawa wrzosów nie jest zbyt skomplikowana, aczkolwiek trzeba pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Owe rośliny najlepiej sadzić na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, które dodatkowo są osłonięte od wiatru. Warto postawić na żyzne podłoże o kwaśnym odczynie i unikać ziem podmokłych – w przeciwnym razie korzenie wrzosów mogą zacząć gnić.
Podlewanie wrzosów powinno przebiegać w sposób umiarkowany – dobrze jest unikać ich przelewania. Żeby rośliny mogły wydać na świat piękne kwiaty, warto potraktować je nawozem dla roślin wrzosowatych. Niektórzy ogrodnicy ściółkują wrzosy za pomocą igliwia lub kory.
Jak już zostało wcześniej wspomniane, wrzos pospolity to roślina wieloletnia – warto zabezpieczyć ją na zimę. Do tego celu nada się biała agrowłóknina lub inny materiał przepuszczający powietrze.