Najlepsze rośliny do domowego terrarium

Hodowla zwierząt w terrarium jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają relatywnie mało czasu, aby poświęcić się wymagającym czworonogom. W domowych warunkach można w prosty sposób zapewnić specjalistyczne i wymagające warunki, które są niezbędne do przeżycia wielu gatunków płazów i gadów. Niestety, wiedza większości hobbystów nie wykracza poza wymogi obchodzenia się z kotami czy psami. Chcąc zapewnić im sprzyjające warunki, warto też zasadzić w terrariach rośliny – ułatwi to życie stworzeniom i podniesie ich komfort. Co warto zasadzić? Przekonajmy się.

Rzekotka w terrarium
Rzekotka w terrarium ©123RF/PICSEL

Rośliny a terrarium

Sukulenty
©123RF/PICSEL

Zwierzęta w terrarium potrzebują specyficznego środowiska. Te, które na wolności żyją na terenach suchych, wymagają wysokiej temperatury, suchego powietrza oraz dużej ilości światła. Inaczej rozwijają się gady czy płazy, które pochodzą z rejonów tropikalnych: potrzeba im wysokiego poziomu wilgoci i temperatury. Poza tym warto zapewnić im warunki, które zbliżone są do naturalnych, dlatego świetnym rozwiązaniem jest zasadzenie w terrarium niewymagających roślin. Nie należy się obawiać o poziom nasłonecznienia, ponieważ obecne w terrariach oświetlenie umożliwia niezbędne procesy fotosyntezy.

Zalety obecności roślin w terrarium

Wiele osób unika sadzenia naturalnych roślin w terrariach. Najczęściej obawiają się, że ich obecność będzie wiązała się z dodatkowymi obowiązkami, dlatego decydują się na sztuczne okazy. Niestety, nie służą one gadom i płazom, gdyż wykonane są ze szkodliwych, syntetycznych substancji. Wbrew pozorom naturalne rośliny nie są wymagające, za to posiadają wiele zalet. Przede wszystkim regulują poziom wilgotności powietrza wewnątrz terrarium. Poza tym stanowią ochronę oraz miejsce lęgowe dla wielu gatunków gadów i płazów. W takich warunkach łatwiej o rozród podopiecznych oraz wychowanie miotu młodych.

Jak dobrać rośliny do terrarium?

Liście grubosza
©123RF/PICSEL

Rośliny do terrarium powinny być dostosowane do obecnych w nich zwierząt. Warto postarać się o odmiany, które występują w środowisku naturalnym konkretnych przedstawicieli gadów i płazów. Najlepiej udać się do sklepów zoologicznych i skorzystać z pomocy fachowca, albo wybrać się na giełdę kwiatową lub do zwykłej kwiaciarni. Warto też sprawdzić aukcje internetowe – wszystko, co jest potrzebne, znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest popularną rośliną pokojową. Nie tylko pięknie dekoruje wnętrza, ale też znany jest ze swoich właściwości filtrujących powietrze. W naturalnym środowisku występuje w wilgotnych lasach równikowych, dlatego dobrze sprawdzi się w terrarium o dużej wilgotności powietrza.

Grubosz drzewiasty

Grubosze mogą osiągać pokaźne rozmiary, ale dobrze znoszą przycinanie, stąd łatwo nadać im fantazyjne kształty. Szczególnie nadaje się do terrariów, w których panują wysokie temperatury oraz jest duży poziom nasłonecznienia. Warto umieścić je w rogu, tworząc azyl np. dla różnych jaszczurek.

Eszeweria

Dracena
©123RF/PICSEL

Eszeweria jest sukulentem – bardzo dobrze znosi wysoki poziom nasłonecznienia i równocześnie nie wymaga częstego podlewania. Charakteryzuje się krępym pokrojem, nie daje zbyt dużo cienia gadom i płazom, ale może stanowić ciekawą ozdobę terrarium.

Storczyki

Storczyki są roślinami, które często zdobią parapety domów. Ich ogromnym walorem są efektowne kwiaty. Naturalnym środowiskiem są dla nich wilgotne lasy tropikalne, stąd mogą rosnąć w terrariach, w których znajdują się różne gatunki płazów. Niestety, trzeba dbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

Kalatea i maranta

Rośliny takie jak kalatea albo maranta są trudnymi w uprawie okazami doniczkowymi. Wymagają wilgotnego powietrza oraz zacienionego stanowiska. W sprzyjających warunkach mogą osiągnąć pokaźne rozmiary, jednak odpowiednio przycięte, będą wspaniałą ochroną dla płazów.

Dracena

Draceny są roślinami popularnymi w domach i mieszkaniach. Istnieją różne ich gatunki oraz odmiany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w terrariach. Najlepiej sprawdzą się w takich, w których żyją jaszczurki: wymagają – tak jak dracena – dużego natężania światła.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas