Najlepsze triki na prasowanie ubrań

Prasowanie to jedna z najbardziej znienawidzonych domowych czynności. Sterty ubrań po praniu skutecznie zniechęcają do sięgnięcia po żelazko, co tylko… pogarsza sytuację. Jednocześnie gładkie i starannie wyprasowane ubrania to nasza wizytówka i niezbędny element eleganckiego czy biznesowego wizerunku. Sprawdź, w jaki sposób prasować szybciej, lepiej i wydajniej, a do tego w mniej męczący sposób. Kilka prostych trików sprawi, że ubrania będą gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku.

Jak prasować szybciej i lepiej?
Jak prasować szybciej i lepiej? ©123RF/PICSEL
Awaryjne prasowanie bez żelazkaInteria DIY

Triki dotyczące prania

Dodaj octu
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy szybciej uporać się z prasowaniem, musimy zadbać o odpowiednią jakość prania. Przede wszystkim nie możemy załadować maksymalnej ilości tkanin do bębna pralki. Optymalne jest wypełnienie ¾ przestrzeni – dzięki temu ubrania znacznie mniej się pogniotą. Ważne jest też, szczególnie w przypadku bawełny i innych materiałów naturalnych, by ustawiać jak najsłabsze wirowanie (silne sprawia, że ubrania są bardzo pogniecione). Do prania warto też dodać szklankę octu. Dzięki temu tkaniny będą bardziej miękkie w dotyku i mniej podatne na zgniecenia. Jakby tego było mało, ocet odświeża ubrania i działa bakteriobójczo (pomaga pozbyć się uporczywego, nieprzyjemnego zapachu). Utrwala też barwę kolorowych ubrań, a czarne chroni przed płowieniem. Pranie powinno się też jak najszybciej wyjąć z pralki i rozwiesić do suszenia.

Triki dotyczące suszenia

Suszenie i prasowanie
©123RF/PICSEL

Odpowiednie suszenie upranych ubrań sprawi, że ich prasowanie nie będzie konieczne. Po wyjęciu z pralki każdą rzecz należy starannie strzepać i wygładzić, a następnie rozwiesić (na sznurku lub suszarce) za pomocą klamerek. Ubrania (np. spodnie czy podkoszulki) najlepiej wieszać „do góry nogami”, a klamerki zakładać w miejscu szwu. Dzięki temu na ubraniach nie powstaną nieestetyczne zagięcia, które trudno potem rozprasować. Warto wiedzieć, że suszone w ten sposób rzeczy z tkanin z sztucznych samoistnie się rozprostują i nie będą wymagać prasowania. Bawełniane koszule, sukienki i delikatne bluzki najlepiej suszyć na wieszakach – dzięki temu nie stracą fasonu, a ich prasowanie będzie o wiele szybsze i łatwiejsze. Ważne jest też, by ubrania zacząć prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne.

Triki dotyczące prasowania

Spray do prasowania
©123RF/PICSEL

Użyj folii aluminiowej

Dzięki folii aluminiowej ubrania wyprasujesz dwa razy szybciej. Wystarczy włożyć ją pod pokrowiec deski – błyszczącą stroną do góry. Folia odbije w ten sposób ciepło, a ubrania będą prasowane jednocześnie z obu stron. Jest to szczególnie przydatne w przypadku koszul i innych cienkich tkanin z bawełny.

Domowy spray do prasowania

Do prasowania ubrań mocno zmiętych lub uszytych z łatwo mnących się tkanin najlepiej użyć domowego płynu na bazie octu, który ułatwi i przyspieszy wygładzenie odzieży. Ocet wystarczy zmieszać z wodą destylowaną (nie pozostawia osadów z kamienia) w proporcji 1:4 i dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, a całość wlać do pojemnika z atomizerem. Zamiast octu można też użyć spirytusu (proporcje zostają te same).

Prasuj szybciej i efektywniej

Prasowanie zacznij od ubrań, które wymagają najniższych temperatur. Dzięki temu zapobiegniesz zniszczeniu odzieży i zaoszczędzisz czas na oczekiwaniu na odpowiednią temperaturę żelazka. Używaj też szerokiej i poręcznej deski dopasowanej do swojego wzrostu.

W rękawy koszul czy bluzek warto wkładać zrolowane ręczniki. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych zgięć na linii prasowania. Uprasowane rzeczy warto rozwiesić na wieszakach, by zdążyły dokładnie wyschnąć – nawet niewielka wilgoć sprawi, że w szafie mogą znów się pomiąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas