Najlepszy czas na zabiegi na twarz. Oto trzy najlepsze domowe zabiegi
Pielęgnacja twarzy jest istotna przez cały rok, lecz przy niektórych zabiegach warto wciąć pod uwagę porę roku. W okresie jesienno-zimowym jest mniej słonecznie, a co za tym idzie, jest mniejsze promieniowanie, co sprzyja wielu zabiegom na skórę. Dodatkowo chłód może działać na korzyść dzięki łagodzeniu obrzęków i ułatwianiu gojenia. Poniższe zabiegi najlepiej wykonywać w mroźne miesiące.
Domowe zabiegi na twarz: Peelingi
Złuszczanie martwego naskórka ma znaczenie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała, ponieważ pomaga ją oczyścić oraz usprawnia proces odbudowy. Wśród peelingujących zabiegów na twarz wyróżniamy mechaniczne i chemiczne. Te drugie docierają do głębszych warstw, dzięki czemu skuteczniej usuwają naskórek.
Jednak ze względu na zawartość kwasów o różnym stężeniu lepiej sprawdzają się w okresie jesienno-zimowym, gdyż skóra wymaga po nich gojenia. Może ono trwać nawet do dwóch miesięcy przy peelingu o działaniu głębokim. Skóra staje się wtedy wrażliwa na oddziaływanie słońca, co może powodować podrażnienia oraz przebarwienia przy nadmiernym eksponowaniu jej na słońce.
Depilacja laserowa
Obecnie metody depilacji są na tyle zróżnicowane, że pozwalają na usuwanie nadmiernego owłosienia na wiele sposobów. Najdłużej utrzymujące się efekty zapewnia depilacja laserowa, którą można stosować na całym ciele, również na twarzy. Dzięki postępowi technologicznemu nie jest już ona zarezerwowana jedynie dla profesjonalnych salonów kosmetycznych. Na rynku dostępne są urządzenia do depilacji w domu, które wykorzystują światło led.
Po drugie, w zimie promieniowanie jest słabsze. Po zabiegu należy unikać promieni ultrafioletowych i ekspozycji na słońce. Mogą one powodować poparzenia oraz doprowadzić do przebarwień na skórze. Konieczne jest z tego powodu, nawet zimą, stosowanie kremu z filtrem (min. SPF 30) po wykonaniu depilacji.
Domowe zabiegi pielęgnujące z kwasami
Kwasy są pomoce w pielęgnacji skóry twarzy, szczególnie w procesie odmładzającym oraz przywracającym prawidłowy poziom nawilżenia. W domowym zaciszu wykorzystywane są raczej kwasy o niższym stężeniu, niż w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Często nie są to czyste kwasy, a jedynie znajdują się one w używanych do codziennej pielęgnacji kosmetykach. Do najpopularniejszych należą kwas hialuronowy, migdałowy, askorbinowy.
Należy jednak pamiętać przy zabiegach na twarz z użyciem kwasów, że ich znaczna część nie przepada za promieniowaniem i słońcem. Ekspozycja na nie może prowadzić do uszkodzeń warstw skóry, podrażnień i pojawienia się plam.
***
Zobacz także:
Chcesz stosować kwasy na twarz w domu? Nie popełnij tych błędów!
Pielęgnacja twarzy - w jakiej kolejności używać kosmetyków?
Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry