Największe siedlisko bakterii w kuchni. Wystarczy polać wrzątkiem
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Choć kuchnia sprzątana jest na bieżąco i zazwyczaj dbamy tam o należyty porządek, to bakterie są tam z całą pewnością obecne. Gdzie się mogą znajdować? Oczywiście, w zakamarkach, ale także na blatach i w zlewach, a przecież te miejsca mają styczność z żywnością. Jak się ich pozbyć? Sprawdźmy.
Tu bakterii jest najwięcej!
Najwięcej bakterii znajduje się w zlewie. Przede wszystkim dlatego, że właśnie w nim myje się wszystkie produkty spożywcze: owoce, warzywa oraz surowe mięso. Mnożeniu się drobnoustrojów sprzyja wilgoć, która jest idealnym warunkiem dla bakterii. Oczywiście, nie sam zlew jest siedliskiem brudu, ale także jego otoczenie, czyli np. gąbki i zmywaki do mycia naczyń. Zlew można zdezynfekować na dwa sposoby: przede wszystkim warto sięgnąć po prostu po wrzątek i powierzchnię wyparzyć. Innym sposobem jest wyczyszczenie go za pomocą octu o wysokim stężeniu, ale warto wiedzieć, że wszystkich bakterii nie jest w stanie zneutralizować.
Co z gąbkami? Czy da się pozbyć z nich bakterii?
Chyba nie ma w Polsce gospodarstwa domowego, w którym nieobecna jest gąbka i zmywak do mycia naczyń. Trzeba wiedzieć, że znajdująca się w nich wilgoć i porowata struktura to raj dla bakterii. W Internecie swego czasu można było znaleźć sposoby na dezynfekcję gąbek i zmywaków, aby pozbyć się zarazków. Jednym z nich było włożenie jej do kuchenki mikrofalowej albo zalanie wrzątkiem. Niestety, z racji tego, że gąbki są porowate, wybicie bakterii jest niemożliwe. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym sposobem jest po prostu częste ich wymienianie. Co ile warto wymieniać gąbki? Najlepiej co tydzień.
Deski, noże? Tak wybijesz bakterie
Deski do krojenia i noże mają styczność z surowym mięsem, które może być pokryte bakteriami. Na szczęście, można się łatwo ich pozbyć: zamoczenie domowych utensyliów we wrzątku albo umieszczenie w zmywarce w programie o wysokiej temperaturze załatwi sprawę.
Warto wiedzieć, że w domu powinno być kilka desek do krojenia: każda osobna do konkretnego rodzaju żywności.
Blaty: Sprawa jest utrudniona
Blaty kuchenne, jak wiadomo, mają styczność z żywnością, to na nich także mogą być obecne bakterie. Niestety, sprawa jest utrudniona, ponieważ trudno domowymi specyfikami usunąć je w stu procentach. Można, oczywiście, sięgnąć po ocet, ale on wszystkich drobnoustrojów nie wybije. Dlatego wtedy sięgnąć po profesjonalne środki bakteriobójcze. Trzeba mieć wtedy jedynie pewność, że przeznaczone są do użycia w kuchni.