Narodowe warzywo w innej wersji. Jesienią z impetem wjedzie na stoły

Co jest naszym narodowym warzywem? Odpowiedź aż nasuwa się sama, bo wszyscy wiedzą, że to cebula. Jednak zupa cebulowa przywędrowała do nas z Francji, ale i nad Wisłą przyjmie się doskonale. Dlaczego? Bo jesienią będzie jak znalazł: wybornie smakuje, syci i rozgrzewa, co w zimne i ciemne wieczory jest potrzebne nam wszystkim. Jak zrobić zupę cebulową? Przekonajmy się.

Zupa cebulowa podbiła serca Francuzów. Idealnie sprawdzi się na polskie słoty
Zupa cebulowa podbiła serca Francuzów. Idealnie sprawdzi się na polskie słoty123RF/PICSEL

Zupa cebulowa: Francuski sznyt

Cebuli czasami nie bierzemy na poważnie, ale w jej postrzeganiu kulinarnym od Francuzów możemy się wiele nauczyć. Z naszego narodowego warzywa przyrządzili zupę, która znana jest na całym świecie. Jeśli ktoś myśli, że to kolejna nudna propozycja podania niepozornego warzywa w płynnej wersji, może się bardzo pomylić. Zupa cebulowa jest wyśmienita, sycąca oraz rozgrzewająca. Czego chcieć więcej? Tylko poznania tajników jej przygotowania.

„Ewa gotuje”: Zupa szpinakowaPolsat

Zupa cebulowa: Składniki

  • Cebula (500 g)
  • Czosnek (dwa ząbki)
  • Masło (łyżka)
  • Oliwa (łyżka)
  • Cukier (łyżka)
  • Białe wytrawne wino (kieliszek)
  • Bulion (warzywny lub drobiowy - 1,5 l)
  • Przyprawy (sól, pieprz i tymianek)

Przygotowanie zupy cebulowej

Cebula nazywana jest naszym narodowym warzywem, więc warto z niej skorzystać
Cebula nazywana jest naszym narodowym warzywem, więc warto z niej skorzystać123RF/PICSEL

Przygotowanie trzeba rozpocząć od obrania i pokrojenia cebuli w piórka. Po udanej akcji trzeba rozgrzać dużą patelnię i dodać masło oraz oliwę, a następnie dodać cebulę wraz z cukrem. Teraz trzeba cebulę skarmelizować na małym ogniu, czyli smażyć około 30 minut. Kiedy cebula jest gotowa? Kiedy staje się brązowa, ale nie spalona. Dlatego koniecznie trzeba ją często mieszać i trzymać na małym ogniu. To ważne zadanie, ponieważ spalona cebula nada zupie zupełnie inny smak, daleki od oczekiwanego.

Do skarmelizowanej cebuli trzeba teraz dodać wino i zmiażdżony czosnek. Jeśli wykorzystujemy świeży tymianek, dodajemy go właśnie teraz, ale gdy posługujemy się suszonym, dodajemy go na koniec. Czekamy, aż większość płynu odparuje.

Do garnka przekładamy cebulę wraz z winem i przyprawami, a następnie zalewamy bulionem, gotujemy około kwadransa, a na koniec przyprawiamy. Przepyszna zupa cebulowa jest gotowa? Gdy burczy nam bardzo w brzuchu, możemy już ją zjadać, ale dla spragnionych wrażeń można ją jeszcze wzbogacić dodatkami.

Z czym podawać zupę cebulową?

Zupa cebulowa najlepiej smakuje z grzankami, więc jeśli mamy czerstwy chleb lub bułki pod ręką, to można je użyć właśnie teraz. Oryginalnie zupę cebulową zapieka się w mniejszych, żaroodpornych naczyniach: trzeba wlać porcję zupy, na wierzch umieścić kromkę pieczywa i plaster żółtego sera, a później umieścić całość w piekarniku i podpiec, by ser się rozpuścił.

Oczywiście, jeśli nie mamy takich naczyń, to wystarczy wcześniej przygotować dowolne grzanki, które kładzie się na talerzu wypełnionym zupą cebulową.