Nastawiaj pralkę tylko o tej godzinie. Efekt może mocno cię zaskoczyć

Agnieszka Tkacz

Opracowanie Agnieszka Tkacz

Wiele osób stara się dbać o to, aby ich gospodarstwo domowe było tańsze w utrzymaniu oraz ekologiczne. Zapomina jednak o wielu ważnych aspektach, które po dodaniu wszystkich kosztów, najmocniej obciążają nasz budżet. Dlatego, zanim zdecydujemy się na maniakalne oszczędzanie wody i gaszenie świateł w pokojach, sprawdźmy, ile prądu i wody regularnie zużywa nasza pralka.

Czy da się zaoszczędzić na praniu?
Czy da się zaoszczędzić na praniu?123RF/PICSEL

Ile mniej więcej kosztuje jedno pranie?

Nie da się określić, ile mniej więcej kosztuje nas jedno pranie. Wszystko zależy od rodzaju pralki, programu, w jakim pierzemy, a nawet ilości prania, którą umieszczamy w bębnie.

Przyjmuje się, że pralka o klasie energetycznej A+++ o pojemności 7 kg podczas prania w temperaturze 60 st. C. zużywa od 0,8 do 1,2 kWh energii. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli ilość energii zużywanej przez pralkę wydaje się niewielka, wraz ze zwiększoną częstotliwością prania, koszty jej użycia będą rosnąć.

Jeśli chcemy wiedzieć, ile dokładnie energii zużywa nasza pralka, możemy to obliczyć. Weź pod uwagę, ile mocy pobiera pralka, a następnie pomnóż tę liczbę przez czas trwania cyklu. Następnie uzyskaną wartość pomnóż przez liczbę razy, kiedy uruchamiasz pralkę w miesiącu. Uzyskana liczba będzie miesięcznym zużyciem prądu przez twój sprzęt.

W których godzinach pralka pobiera mniej prądu?

Jeśli pralka pobiera dużo prądu, możemy spróbować przechytrzyć naszego dostawcę prądu. Będzie to możliwe jednak jedynie przy systemie dwutaryfowym. Dzięki nocnej taryfie, która jest tańsza niż ta dzienna, możemy sporo zaoszczędzić. Wystarczy, że pranie zaczniemy robić jedynie w nocy — w godzinach od 22 do 6 rano.

Wyjmij z pralki, a rachunki będą mniejsze

Jedną z zasad oszczędnego prania jest włączanie pralki jedynie wtedy, kiedy bęben jest pełny. Okazuje się, że zasada ta może nas wprowadzać w błąd. Przeciążenie pralki przez wypychanie jej ubraniami po brzegi może spowodować, że pranie będzie nieefektywne, a my będziemy zmuszeni do ponownego wstawienia go. Dlatego niezwykle ważne jest wyważenie odpowiedniej ilości prania, które możemy umieścić w bębnie.

Odpowiednia ilość detergentów to klucz do utrzymania ubrań w dobrym stanie
Odpowiednia ilość detergentów to klucz do utrzymania ubrań w dobrym stanie123RF/PICSEL

Drugim aspektem, w którym również sprawdzi się zasada lepiej mniej niż więcej, jest ilość detergentów. Nadmiar proszków i płynów może sprawić, że ubrania wcale nie będą czystsze. Szybciej doprowadzą do powstawania osadów w sprzęcie, przez które ubrania będą matowe. Odpowiednia ilość detergentów uchroni nas od prania rzeczy ponownie, a więc od marnowania wody i energii.

Jak prać oszczędnie?

Jedną z głównych zasad oszczędnego prania jest również właściwa segregacja ubrań, niekoniecznie w kwestii kolorów, a wymagań. Dzięki temu możemy zastosować odpowiednie programy do poszczególnych rzeczy i uchronić się od zużywania niepotrzebnie energii i wody. Programy, które używają wody o wysokiej temperaturze, pobierają więcej prądu, a przez to są mniej energooszczędne.

Lepiej jest prać w niskich temperaturach, szczególnie jeśli ubrania wymagają jedynie odświeżenia. Wiele pralek ma tryb energooszczędny, który jest wygodnym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy się martwić wyborem odpowiedniego programu.

Zobacz także:

Tchnienie świeżości o poranku
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas