Natnij cieniutko skórkę. Domownicy przestaną kaprysić nad ziemniakami

Czy można wyobrazić sobie obiad bez ziemniaków? W zasadzie ich nieobecność w polskiej kuchni grzechem nie jest, ale smaczne bulwy nad Wisłą są po prostu powszechne. Choć potrafimy przyrządzać je na setki, a może i nawet tysiące sposobów, to warto dla urozmaicenia spróbować pomysłu pochodzącego z północy Europy. Ziemniaki Hasselback, bo o nich mowa, to połączenia wszystkim znanych chipsów z kremowym miąższem o ciekawej formie. Jeśli nie mieliśmy do tej pory okazji ich skosztować, warto nadrobić kulinarne braki: przyrządzenie jest łatwe, jak bułka z masłem, a kto wie, czy nie zostaną wprowadzone na stałe do domowego menu? Jak zrobić ziemniaki Hasselback? Sprawdźmy.

Ziemniaki Hasselback są łatwe w przygotowaniu, wystarczy jedynie odrobina cierpliwości
Ziemniaki Hasselback są łatwe w przygotowaniu, wystarczy jedynie odrobina cierpliwości123RF/PICSEL

Skąd pochodzą ziemniaki Hasselback?

Choć wydawać się może, że Polacy o ziemniakach wiedzą już wszystko, to okazuje się, że możemy się jeszcze wiele nauczyć z kulinarnych kultur różnych narodowości. Szwedzi serwują swój rarytas, czyli ziemniaki Hasselback, które kilka lat temu szturmem zawładnęły sercami ludzi spragnionych nowych wyzwań smakowych. Receptura na tak podawane warzywo liczy sobie już ponad 200 lat i, jak widać, zainteresowanie nie słabnie, co można zobaczyć na wszelkiej maści blogach kulinarnych. Co jest sekretem ziemniaków Hasselback? Przede wszystkim ich forma, ponieważ muszą być dokładnie nacięte: im cieniej, tym lepiej! Wtedy uzyskamy niemal idealnie połączenie kruchych i smacznych chipsów z kremowym miąższem ziemniaka.

"Ewa gotuje": Ziemniaki po irlandzkuPolsat

Jak wyglądają ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki Hasselback łączą kruchą skórkę z delikatnym środkiem
Ziemniaki Hasselback łączą kruchą skórkę z delikatnym środkiem123RF/PICSEL

Przygotowanie ziemniaków Hasselback nie jest trudne, ale trzeba pilnować jednego szczegółu, czyli nacięć. Wiadomo już, że im są one zrobione cieniej, tym lepiej, jednak trzeba również pilnować, aby bulw nie przekroić w całości, ponieważ pożądany efekt będzie tylko marzeniem. Oczywiście, można zrobić to z chirurgiczną precyzją, ale warto poznać patenty na to zadanie, a znane są co najmniej dwa. Pierwszy polega na posiłkowaniu się patyczkami do spożywania pokarmów: wystarczy umieścić je równolegle po obu stronach ziemniaka i nacinać. Niektórzy w zastępstwie polecają sięgnięcie po dużą drewnianą łyżkę: trzeba ziemniaka umieścić na jej środku, a ranty zapobiegną przecięciu w całości warzywa. Oczywiście, nie zapominajmy o nożu: musi być bardzo ostry.

Jak zrobić ziemniaki Hasselback?

Ziemniaki Hasselback najpierw trzeba piec pod przykryciem, ale później trzeba je dopiec
Ziemniaki Hasselback najpierw trzeba piec pod przykryciem, ale później trzeba je dopiec123RF/PICSEL

Zanim zabierzemy się za przygotowanie ziemniaków Hasselback, warto skompletować składniki. Na szczęście, lista jest bardzo krótka. Potrzebne będą:

  • ziemniaki (najlepiej mączyste),
  • olej,
  • rozmaryn (suszony lub świeży),
  • sól oraz pieprz.

Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni Celsjusza, w międzyczasie dokładnie myjemy ziemniaki, nie obieramy ich, ale nacinamy. Gotowe bulwy polewamy olejem albo aplikujemy do za pomocą pędzelka. Na koniec przyprawiamy i wykładamy do naczynia żaroodpornego lub na blachę. Na początku pieczemy pod przykryciem przez 40 minut, a po tym czasie, ściągamy pokrywkę lub folię i dopiekamy 20 minut. Po tym czasie ziemniaki Hasselback są gotowe. 

Z czym podawać ziemniaki Hasselback?

Prostota przepisu na ziemniaki Hasselback pozwala nam na wykorzystanie ich w prawie w nieograniczony sposób. Można podawać je albo solo, albo mogą być dodatkiem do dań głównych. Jeśli skłaniamy się ku pierwszej opcji, to danie można wzbogacić różnymi sosami majonezowymi, czy serem lub dodać do nich podsmażony, lub upieczony boczek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas