Naturalne metody zapobiegania chorobom grzybowym w ogrodzie i sposoby ich zwalczania
Przedłużająca się zima nie pozwalała na to, by prace w ogrodzie ruszyły pełną parą. Ale warto widzieć, że – niezależnie od pory roku – należy monitorować stan znajdujących się w nim roślin. Zarówno gatunki liściaste, jak i iglaste narażone są na wszelkie choroby grzybowe, które mogą zdziesiątkować dekoracyjne rośliny. Ale zamiast walczyć z postępującymi infekcjami warto wiedzieć, w jaki sposób powstają i jak im skutecznie zapobiegać.
Czym są choroby grzybowe?
Choroby grzybowe to zmiany infekcyjne wywołane patogenami i są niezwykle groźne dla obecnych w ogrodzie roślin. Przede wszystkim dlatego, że jeśli nie podejmie się szybkich i zdecydowanych kroków, to mogą zaatakować całą roślinę, co niechybnie może doprowadzić do jej zamierania. Niestety, choroby grzybowe są bardzo agresywne, przez co błyskawicznie może dojść do ataku na kolejne okazy i stanowić bardzo trudne wyzwanie. Walka z zaawansowaną chorobą grzybowa jest niezwykle czasochłonna i istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że poświęcony czas i siły zakończą się niepowodzeniem.
Jak rozpoznać choroby grzybowe?
Rozpoznanie chorób grzybowych nie zawsze jest łatwe. Ale kiedy powinna się zapalić nam ostrzegawcza lampka? Przede wszystkim wtedy, gdy na częściach roślin - przede wszystkim na liściach - pojawiają się plamy. Mogą być one białe i przypominać przyprószenie mąką lub stanowić drobne białe zacieki (w takim przypadku to objaw mączniaka). Oczywiście liście mogą być również porażone przez różnorodne zmiany, np. koloru brązowego lub czarnego. Często powiększają się i rozprzestrzeniają na całą roślinę znacznie ją osłabiając. Równie groźna jest szara pleśń - ją najłatwiej rozpoznać jest wtedy, gdy możliwe jest zauważenie szarego, sypiącego się nalotu.
Jak postępować z chorobami grzybowymi?
Jeśli choroba grzybowa zaatakowała roślinę, należy działać radykalnie. Kiedy objawy widoczne są na małej powierzchni, warto ją odciąć. Oczywiście profilaktycznie można ją potraktować naturalnymi środkami przeciwgrzybowymi. Wysoką skutecznością wykazuje się odwar z czosnku (kilkanaście ząbków zalać dwoma litrami wody i odstawić na minimum dobę) lub z pokrzywy lub skrzypu polnego (garść ziela zalać litrem wody i również odstawić na 24 godziny). Oczywiście, jeśli domowe metody zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak zastosowanie chemicznych środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Warto pamiętać, że w przypadku zaatakowania znacznej części rośliny przez chorobę, próby jej ratowania mogą się nie udać - w takim razie roślinę należy zutylizować, aby nie była zarzewiem chorób.
jak zapobiegać chorobom grzybowym?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zapobiegać chorobom, warto wiedzieć w jaki sposób powstają. Grzyb przede wszystkim rozwija się w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także w momencie, kiedy podłoże jest zanieczyszczone resztkami organicznymi. Choroby grzybowe mają dobre warunki do rozwoju wtedy, gdy rośliny umieszczone są bardzo blisko siebie i do części z nich nie dociera odpowiednia dawka promieni słonecznych, co ją znacząco osłabia. Szkodliwa jest również obecność chwastów, które rosną bujnie i utrudniają wymianę gazową liści i łodyg.
Dbaj o porządek
Jeśli chcemy, aby rośliny w ogrodzie nie były narażone na działanie chorób grzybowych, warto powziąć kilka łatwych kroków. Przede wszystkim pamiętać o częstym usuwaniu chwastów, które rosną na rabatach i grządkach, a także umieszczenie roślin w takich odległościach, by miały swobodne warunki do rozwoju. Oprócz tego należy dbać o podłoże, czyli na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, grabić liście i monitorować stan gleby.
A co zrobić w przypadku rabat, gdzie umieszczane są rośliny jednoroczne? W takich wypadkach pomaga usuwanie jesienią resztek organicznych, a także dokładne spulchnianie powierzchni. To właśnie pozostawione części roślin mogą być zarzewiem, które - połączone z wysoką wilgotnością - mogą sprawiać, że stworzą idealne warunki do rozwoju grzyba.
Dbaj o podłoże
Samo dbanie o podłoże i jego częste sprzątanie z resztek może nie wystarczyć. Choroby grzybowe mogą pojawiać się również wtedy, kiedy w glebie panuje bardzo wysoka wilgoć. Dzieje się tak przede wszystkim w glebach zbitych, dlatego - gdy chcemy zapobiegać grzybom - warto stworzyć dobre warunki roślinie od zasadzenia. Zbitą ziemię warto rozluźnić. Można to zrobić w prosty sposób, na przykład podczas przekopywania wymieszać ją z odrobina piasku albo keramzytu.
Stosuj naturalne środki ochrony
Jeśli rośliny narażone są na choroby grzybowe, warto zastosować organiczne środki hamujące rozprzestrzenianie się patogenów. Wysoką skutecznością odznacza się ziemia okrzemkowa, którą warto rozsypać na podłożu. Oczywiście możemy też okresowo sadzić wśród roślin gatunki wytwarzające naturalne substancje bakteriobójcze. Do nich należą warzywa, takie jak np. czosnek oraz kwiaty - takie jak znana wszystkim aksamitka.