Naturalne środki czystości: Jak je wykorzystać w sprzątaniu?

Choć niektórzy wierni są swoim ulubionym markom, to czasem warto – zwłaszcza w modnym duchu "eko" – sięgnąć po naturalne środki czystości. Przede wszystkim dlatego, że mają takie samo działanie, ale są bezpieczne dla środowiska i nie wywołują nieprzyjemnych dolegliwości skórnych, o czym najczęściej wiedzą alergicy. Dzięki naturalnym środkom czystości tanim sumptem pozbędziesz się zacieków, trudnych do usunięcia plam, a także pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Jak wykorzystać naturalne środki czystości? Sprawdźmy!

Krany bez kamienia? To możliwe dzięki naturalnym środkom czyszczącym
Krany bez kamienia? To możliwe dzięki naturalnym środkom czyszczącym123RF/PICSEL

Cytryna: Usuniesz nią szybko kamień!

Jeśli osady z kamienia spędzają ci sen z powiek, nie trzeba załamywać rąk, ale wytoczyć zabrudzeniom skuteczną walkę. Tutaj sprawdzi się albo cytryna, albo kwasek cytrynowy. Gdy zabrudzenia nie są duże, można przetrzeć krany i kurki połówką owocu tak, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię sokiem i pozostawić ją około pół godziny. Po tym czasie warto gąbką przetrzeć kamienny osad, a następnie dokładnie opłukać ciepłą wodą.

Jeśli borykasz się z uporczywym kamieniem, wystarczy sporządzić ekologiczny środek rozpuszczający oporny osad: do butelki ze spryskiwaczem wystarczy wsypać opakowanie kwasku cytrynowego i resztę uzupełnić gorącą wodą. Nie pozostaje nic innego, jak przygotowaną mieszanką nasączyć ręczniki papierowe, obłożyć nimi kamień i pozostawić na całą noc. Rano nie pozostanie po zabrudzeniu nawet najmniejszy ślad!

Co zrobić z rolkami po papierze?Interia DIY

Pożegnaj na zawsze pleśń!

Pleśń najczęściej się pojawia w łazience. Trudno się temu dziwić, ponieważ to właśnie tam ma idealne warunki do rozwoju. W zakamarkach, takich jak załamania oraz fugi, jest ciepło i wilgotno, co szybko sprawia, że pokrywają się pleśnią. Jak wiadomo, grzybowe wykwity są groźne dla zdrowia, ponieważ mogą wzmagać astmę i szkodzić alergikom. Jak zatem pozbyć się szybko pleśni w naturalny sposób? Wystarczy soda oczyszczona i kilka kropel olejku z drzewa herbacianego: dodaj tyle kropel, aby uzyskać gęstą pastę, którą łatwo nałożysz na pleśń. Zostaw całość na pół godziny, a następnie wyszoruj za pomocą gąbki lub szczoteczki do zębów. Wykwity szybko powinny zniknąć.

Rozpraw się z tłuszczem

Środki eko pomogą wyczyścić piekarnik na błysk!
Środki eko pomogą wyczyścić piekarnik na błysk!123RF/PICSEL

Jeśli w kuchni borykasz się z plamami z tłuszczu, które za nic w świecie nie chcą się rozpuścić, nie musisz sięgać po detergenty. Wystarczy, że przygotujesz rewelacyjny środek, który pomoże usunąć nawet trudne osady. W butelce wymieszaj ze sobą szklankę octu spirytusowego, a resztę dopełnij wodą i sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Butelkę zamknij, wstrząśnij i gotowe - w łatwy sposób przyrządziłeś uniwersalny płyn do mycia. Może on pomóc uporać się z zaschniętymi plamami na płytkach, okapie oraz blatach. Jeśli nie przepadasz za ostrym zapachem octu spirytusowego, mamy alternatywę: wkrop do mieszanki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego lub główny składnik zastąp octem jabłkowym.

Przypalone resztki jedzenia

Niewiele trzeba, aby piekarnik pokrył się resztkami jedzenia, które przypalają się i nie można ich usunąć. Niestety, nie tylko szpecą urządzenie, ale także wydzielają bardzo nieprzyjemny i szkodliwy dla zdrowia zapach! Jak pozbyć się spalenizny z piekarnika? To dziecinnie proste! Wymieszaj ocet z sodą oczyszczoną w takich proporcjach, aby powstała pasta (przez chwilę będzie się pienić), a następnie pokryj nią odpowiednie części piekarnika: blachę, ruszt bądź jego ścianki i pozostaw na minimum godzinę. Na koniec wystarczy całość spłukać albo przetrzeć wilgotną szmatką.

Plama na dywanie? Pozbądź się jej w naturalny sposób!

Plama na dywanie? Szybko zasyp ją mąką ziemniaczaną!
Plama na dywanie? Szybko zasyp ją mąką ziemniaczaną!123RF/PICSEL

Utrzymanie w idealniej czystości dywanu może być nie lada wyzwaniem, dlatego jego codzienne odkurzenie powinno być twoim nawykiem. Niestety, niewiele trzeba, aby wylać na niego napój albo żeby coś tłustego spadło na jego włosie. Co w takim wypadku należy zrobić? Najlepiej szybko wsyp na zabrudzenie solidną porcję mąki ziemniaczanej i poczekaj, aż proszek wchłonie dokładnie tłuszcz lub płyn. Na koniec całość wystarczy zebrać, a resztki dokładnie odkurzyć.

Chcesz odświeżyć swój dywan? To również dziecinnie proste! Zamiast prać go na kolanach albo szorować za pomocą szczotki, wystarczy że zmieszasz szklankę sody oczyszczonej z kilkoma kropelkami olejku eterycznego, a następnie posypiesz mieszanką dywan. Dla lepszego efektu możesz specyfik wetrzeć we włosie. Teraz nie pozostaje nic innego, jak poczekać godzinę, a następnie dywan dobrze odkurzyć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas