Reklama

Niechciani goście na balkonie. Jak pozbyć się os?

Specjaliści zajmujący się usuwaniem gniazd os mają w ostatnim czasie ręce pełne roboty. Codziennie są wzywani do kilku tego typu przypadków. Wysokie temperatury w 2018 r. sprawiły, że borykaliśmy się wówczas w Polsce z plagą os. Czy sytuacja się powtórzy? Co zrobić, gdy zauważymy rój osiadający na elewacji budynku czy balkonie? Jak pozbyć się os? Kto może pomóc nam w takiej sytuacji?

Osa: Pożyteczna czy szkodliwa?

Osy należą do owadów błonkoskrzydłych. Swoim wyglądem przypominają pszczoły, ale są od nich większe i bardziej smukłe. Osy mają widoczne przewężenie między tułowiem a odwłokiem, a ich ciało pokrywa gładki pancerz. Podobnie jak pszczoły, osy mają żądła i czarno-żółte ciała, ale o wiele jaśniejszych, żywszych barwach.

Osy w ogrodzie bywają pożyteczne. Żywią się bowiem komarami, meszkami i muchami. A swoje larwy karmią mszycami i gąsienicami innych owadów. Toteż mogą pomóc w zwalczaniu szkodników roślin. Ponadto owady te gustują także w nektarze kwiatów, są więc ważnymi zapylaczami.

Reklama

Z drugiej jednak strony osy nadgryzają owoce, a niektóre gatunki także korę młodych drzew niszcząc uprawy w sadach i szkółkach. Owady mogą być też roznosicielami niektórych chorób zakaźnych. Kochają cukier i słodycze toteż często w ich poszukiwaniu zapuszczają się do sklepów, cukierni i domów. Utrudniając tym samym życie i pracę ludziom.

Ukąszenie osy jest niezwykle bolesne, dlatego wiele osób boi się tych owadów. Szczególnie niebezpieczne są one dla alergików. Czasem wystarczy jedno użądlenie, aby doszło do wstrząsu anafilaktycznego.

Wygląda jak osa. Gliniarz naścienny - gdzie występuje i czy jest niebezpieczny?

Gdzie osy budują gniazda?

Wiele os to samotnicy, jednak są również gatunki społeczne budujące gniazda. Ich "domy" mogą przybierać różne formy. Owady te gnieżdżą się w:

  • w dziuplach,
  • w korzeniach drzew,
  • w krzewach,
  • w ziemi, adaptując na swoje potrzeby nory gryzoni

Jeśli tego typu mieszkania owady założą z dala od ludzkich siedzib, nikomu one nie przeszkadzają. Kłopot pojawia się, gdy osy upodobają sobie:

  • elewację,
  • wyrwy w ścianach budynku,  
  • nieużywane poddasze,
  • balkon. 

Obecność os w pobliżu domu można łatwo rozpoznać po charakterystycznym brzęczeniu, które przy dużej liczbie osobników jest naprawdę głośne. Z czego osy budują gniazda? Owady, które zakładają siedzibę “zewnętrzną" przygotowują ją najczęściej z przeżutej zmieszanej z ich śliną celulozy, którą pozyskują z drewna. Takie papierowe gniazda często można spotkać wiszące w rogach balkonów, pod dachami i w innych tego typu miejscach. W takiej sytuacji większość właścicieli domów podejmuje decyzje o usunięciu niechcianych lokatorów. Jak pozbyć się os?

Przeczytaj: Sposób na osy i szerszenie. Jak się ich pozbyć raz, a dobrze?

Jak usunąć gniazdo os?

Usuwanie gniazd os najlepiej zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt chroniący ich ciała przed ugryzieniami oraz środki chemiczne pozwalające skutecznie uporać się z tym problemem. W przypadku gniazd na balkonach w blokach warto skontaktować się z administracją budynku. Według prawa zapewnienie bezpieczeństwa w budynku jest obowiązkiem zarządcy lub właściciela. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że administrator bloku ma umowę z firmą zajmującą się usuwaniem gniazd os i szerszeni. W takiej sytuacji może wystarczyć jeden telefon, aby bez ponoszenia przez mieszkańca dodatkowych kosztów, odpowiednio wyposażony specjalista zajął się problemem.

Jak pozbyć się os w domach prywatnych? W tym przypadku z pomocą może przyjść straż pożarna, jednak należy wiedzieć, że nie w każdej sytuacji strażacy muszą interweniować. Przepisy określają sytuację, w których straż pożarna może pomóc w likwidacji gniazda os: 

  • jeśli gniazdo znajduje się w takim miejscu, że może powodować zagrożenie (balkony, okolice wejścia do domu, itp.),
  • jeśli w domu znajdują się osoby starsze, dzieci lub alergicy, dla których użądlenia os mogą by szczególnie niebezpieczne. 

Strażacy po przybyciu na miejsce oceniają sytuację i w zależności od środków, jakimi dysponują oraz stopnia ryzyka, mogą: usunąć gniazdo, ewakuować mieszkańców budynku, a teren zabezpieczyć i przekazać kwestię pozbycia się os do wyspecjalizowanej jednostki, która ma odpowiednie preparaty chemicznyme. Gdy usunięcia gniazda wymaga rozbiórki części budynku lub demontażu jakiegoś jego elementu, strażacy pytają o zgodę — jeśli właściciel jej nie udzieli, zobowiązany jest do pozbycia się os na własny koszt.

 Jak pozbyć się os i szerszeni z ogrodu lub balkonu?

Jak pozbyć się os samodzielnie?

Jak usunąć gniazdo os bez pomocy strażaków i specjalistycznych firm? W sklepach dostępne są preparaty, które mają rozwiązywać ten problem. Przeciętnie tego typu środki kosztują około 50 - 60 zł za litr. Takie preparaty najlepiej używać na wczesnym etapie, gdy gniazdo nie jest jeszcze gotowe. Należy też pamiętać, aby dokładnie zabezpieczyć ciało przed zbliżeniem się do os.

Państwowa Straż Pożarna przestrzega jednak przed samodzielnym likwidowaniem roju. Pryśnięcia w gniazdo małoskutecznym lub zbyt słabym preparatem może jedynie rozjuszyć osy. Choć ugryzienie jednego owada nie jest niebezpieczne dla zdrowego człowieka, to już atak kilku czy kilkunastu może okazać się tragiczny w skutkach.

Wstrząs anafilaktyczny - co to jest, jak go rozpoznać, pierwsza pomoc >>

Ile kosztuje likwidacja gniazda os?

Firmy zajmujące się usuwaniem gniazd os różnie wyceniają swoje usługi. Wszystko zależy od regionu Polski, stopnia skomplikowania pracy, środków, jakie muszą zostać użyte oraz bezpośredniego (lub nie) dostępu do gniazda. Ceny zaczynają się od 150 zł przy najbardziej podstawowej likwidacji i mogą dochodzić do 450 zł jeśli gniazdo jest w trudnodostępnym miejscu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: osy | straż pożarna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama