Reklama

Reklama

Naucz się obsługi tego pokrętła. Po 30 października możesz dostać mandat!

Od 1 stycznia 2022 r. drastycznie wzrosły kary dla kierowców, a mandat można dostać za przewinienie, na które jeszcze niedawno część policjantów przymykała oko. Przykładem może być np. prawidłowa regulacja świateł, szczególnie istotna po 30 października 2022 roku.

Kierowca powinien być ostrożny i uważny przez cały rok, ale to w sezonie jesienno - zimowym warunki atmosferyczne sprawiają, że bezpieczna i pewna jazda staje się większym wyzwaniem. Już w październiku dzień jest krótszy i szybciej zapada zmrok - kierowca musi więc zachować ostrożność, dostosować prędkość do panujących warunków i oczywiście używać świateł mijania. 

Światła mijania to najczęściej używany rodzaj oświetlenia zewnętrznego w samochodzie. Zamontowane są one z przodu i pełnią dwie funkcje:

Reklama

  • oświetlają drogę przed samochodem, zapewniając kierowcy dobrą widoczność i nie oślepiając innych użytkowników drogi
  • oświetlają pojazd podczas jazdy, aby był dobrze widoczny z daleka. 

Światła mijania mają zawsze barwę białą.

Zobacz również: Co się dzieje, gdy grób przestaje być opłacony?

Jak ustawić światła mijania?

Prawidłowo ustawione światła mijania powinny oświetlać drogę na minimum 40 metrów przed samochodem. Powinny być także ustawione asymetrycznie, czyli w przypadku samochodów, poruszających się po polskich i i w większości europejskich drogach, światła oświetlają mocniej prawą stronę drogi. W krajach, gdzie obowiązuje ruch lewostronny, światła mijania oświetlają mocniej lewą stronę drogi.

Prawidłowe ustawienie świateł mijania to nie tylko zadanie dla diagnosty - kierowca jest zobowiązany do ich ciągłej regulacji, a ta powinna zmieniać się wraz z obciążeniem pojazdu i wynosić: 

  • "0", gdy w aucie siedzi kierowca i pasażer
  • "1", gdy w aucie jest czterech lub pięciu pasażerów
  • "2", gdy w aucie jest komplet pasażerów i bagaże
  • "3", gdy w aucie przebywa tylko kierowca, ale bagażnik jest załadowany do pełna. 

Za to grozi ci wysoki mandat! Uważaj szczególnie jesienią

Światła mijania mają na celu poprawę widoczności, ale nie mogą oślepiać! Niestety, jak wynika z badania ankietowego wykonanego przez Instytut Transportu Samochodowego aż 80 proc. pojazdów ma źle ustawione światła, a 98 proc. badanych doświadczyło oślepienia przez inne samochody. To właśnie źle ustawione światła, mogą przyczynić się do wypadku na drodze, a nawet skutkować mandatem! 

Szczególnie ważne jest to jesienią - już w nocy z 29 na 30 października zmienimy czas na zimowy - zmrok będzie zapadał zdecydowanie wcześniej i na drodze trzeba będzie zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy również, że mandat za źle ustawione światła wynosi 500 zł, w skrajnych przypadkach funkcjonariusze mogą także odebrać dowód rejestracyjny pojazdu i wycofać go z ruchu. 

Zobacz również:

Tych grzybów nigdy nie zbieraj. Grozi za to surowy mandat! 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy