Nie bagatelizuj czarnych muszek ma pomidorach. Prosty oprysk je przegoni

Od wielu tygodni doglądasz swój warzywnik i starasz się zapewnić roślinom najlepsze warunki do rozwoju, nie mogąc doczekać się letnich zbiorów. W pewnym momencie obserwujesz coś podejrzanego – czarne muszki na pomidorach nie dają ci spokoju? Bardzo słusznie, ponieważ twoje uprawy najpewniej zostały zaatakowane przez żarłoczne mszyce. Jak się ich pozbyć? Skorzystaj z domowego sposobu na mszyce, by w naturalny sposób uporać się z problemem.

W uprawie pomidorów musisz uważać na szkodniki
W uprawie pomidorów musisz uważać na szkodniki123RF/PICSEL

Czarne muszki na pomidorach — diagnoza to podstawa

Szkodniki mogą zaatakować pomidory uprawiane pod osłonami, w gruncie, a nawet w doniczce na balkonie. Czujność musi zachować każdy ogrodnik, niezależnie od rozmachu, z jakim uprawia te popularne warzywa. Mogą stać się bowiem celem ataku różnych gatunków mszyc, choć zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z mszycą brzoskwiniowo-ziemniaczaną.

Mszyce atakują wiele gatunków roślin uprawnych i ozdobnych
Mszyce atakują wiele gatunków roślin uprawnych i ozdobnych123RF/PICSEL

Rozpoznanie szkodnika nie jest szczególnie trudne. Mszyce tworzą kolonie, najczęściej gromadząc się na liściach i pędach. Wydłużone ciało mszycy mierzy zwykle od jednego do trzech milimetrów. Spotkać się można z formami zarówno bezskrzydłymi, jak i uskrzydlonymi, dlatego ogrodnicy starający się rozpoznać intruza, początkowo określają je mianem czarnych muszek na pomidorach, choć owady z muchami jako takimi mają niewiele wspólnego.

Mszyce na pomidorach — kiedy są najbardziej niebezpieczne?

Ogrodniczą czujność zachować trzeba przez cały sezon, lecz mszyce na pomidorach najczęściej pojawiają się w czasie kwitnienia i w fazie zawiązywania owoców. Uważnie obserwuj zwłaszcza szczytowe części roślin.

Jeśli nie zainterweniujesz od razu i zbagatelizujesz wizytę szkodnika, będzie w stanie "oblepić" znaczną część łodyg i liści. Na roślinie zauważysz deformacje i żółte plamy. Z czasem zacznie słabnąć i zamierać, ponieważ mszyce szybko wysysają roślinne soki. Jednym z objawów żerowania mszyc jest również lepka wydzielina. To spadź, nazywana także rosą miodową, stanowiąca kropelki ich odchodów. Z całą pewnością nie chcesz dawać mszycom swobody działania na swoich uprawach.

Domowy sposób na mszyce — wyciąg z pokrzywy przychodzi z odsieczą

Choć bywa postrzegana jako pospolity chwast, właściwości pokrzywy w ogrodnictwie są doceniane przez wiele osób. Przygotować z niej można naturalne preparaty, które wzmacniają rośliny i chronią je przed atakiem szkodników. Idealne rozwiązanie, gdy w uprawie warzyw chcesz ograniczyć udział syntetycznych środków do minimum. Jak zrobić oprysk z pokrzywy na mszyce?

  • Do zrobienia wyciągu z pokrzywy potrzeba jednego kilograma świeżych liści.
  • Zalej je 10 litrami wody i odstaw na dobę.
  • Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj dokładnie zaatakowane przez szkodnika rośliny. Mszyce szybko wezmą nogi za pas.

Kiedy zbierać pokrzywę do zrobienia oprysku?

Pokrzywę w celach ogrodniczych należy zbierać, zanim zacznie kwitnąć. Proces ten zaczyna się zazwyczaj w czerwcu. Z powodzeniem jednak można stosować także pokrzywę w formie suszonej. Wystarczy jedynie zmienić proporcje — do zrobienia domowego środka na mszyce będziesz potrzebować 200 gramów suszonej rośliny. Cała reszta procedury przygotowania oprysku pozostaje bez zmian.

Łatwy i pachnący sposób na mszyceInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas