Nie pomyl tej rośliny z pietruszką. Jest śmiertelnie trująca
Oprac.: Gabriela Kurcz
Blekot pospolity to, występujący w całej Polsce chwast, przypominający wyglądem pietruszkę, a zapachem czosnek. To sprawia, że łatwo pomylić go z jadalną rośliną. Niestety, blekot jest silnie toksyczny, a w skrajnych wypadkach jego spożycie może skończyć się śmiercią.
Blekot pospolity rośnie na przydrożach, przychaciach i na polach uprawnych. Często pojawia się obok miejsc uprawy ziemniaków, buraków i kukurydzy. Kwitnie od czerwca do października.
Blekot pospolity wyglądem przypomina pietruszkę, a zapachem czosnek. Ma pustą łodygę i rozgałęzia się w górnej części. Liście rośliny przypominają liście pietruszki, a biały kwiatostan koper. Blekot pospolity wytwarza nawet 500 nasion, szybko się rozprzestrzenia i zajmuje coraz większą powierzchnię. To jednak nie tylko uciążliwy chwast - roślina ta może być bowiem wyjątkowo groźna.
Czytaj również: Najbardziej trujące rośliny w Polsce. Tak je rozpoznasz
Blekot pospolity - śmiertelnie groźna roślina
Ziele i kłącze blekotu zawierają toksyczne związki chemiczne - koniinę i cynapinę, a także liczne flawonoidy. Wspomniana koniina jest wyjątkowo toksyczna, powoduje silne podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, a w większych dawkach nawet paraliż współczulnego układu nerwowego.
Objawy zatrucia blekotem pospolitym to:
- brak apetytu
- drgawki
- rozszerzenie źrenic
- zaburzenia równowagi
- paraliż
- w skrajnych wypadkach śmierć.
Blekot pospolity ma gorzki i piekący smak - zwierzęta omijają go więc z daleka i rzadko ulegają zatruciu, choć i dla nich roślina jest silnie trująca. Blekot w przeszłości uznawany był za roślinę leczniczą. Przejawia bowiem działanie przeciwbólowe, przeciwskurczowe i słabo uspokajające. Leczenie się nim na własną rękę jest jednak bardzo groźne i może skończyć się nawet śmiercią!
Zobacz również: Nie wyrzucaj pestek czereśni. Mogą ci się jednak przydać