Nie wyrzucaj pestek czereśni. Mogą ci się jeszcze przydać

Czereśnie to jedne z ulubionych letnich przysmaków Polaków. Te słodkie i soczyste owoce sezonowe skrywają w środku twardą pestkę, która zwykle ląduje w koszu na śmieci. Okazuje się, że wyrzucanie pestek czereśni to błąd.

Pestki czereśni możemy wykorzystać na różne sposoby, dlatego nie należy ich wyrzucać
Pestki czereśni możemy wykorzystać na różne sposoby, dlatego nie należy ich wyrzucać 123RF/PICSEL

Dlaczego nie należy jeść pestek czereśni?

Jedząc czereśnie, musimy pamiętać, że ich duże i twarde pestki nie są jadalne. Zawierają one amigdalinę, czyli trującą substancję, która uwalnia cyjanowodór - silną truciznę, której nie należy spożywać. Z tego powodu nigdy nie powinniśmy celowo rozłupywać pestek czereśni, aby zjeść ich wnętrze. 

Na własnej skórze przekonał się o tym pewien Brytyjczyk, który zjadł zaledwie trzy rozłupane pestki wiśni (one również zawierają trującą substancję). Mężczyzna niedługo po ich spożyciu źle się poczuł i został przewieziony do szpitala. Lekarze oznajmili, że spożył on śmiertelną dawkę cyjanku, jednak dzięki szybkiej interwencji medycznej udało się go uratować.

Pestek czereśni nie powinniśmy też połykać w całości, jednak nie jest to niebezpieczne, ponieważ ich twarda skorupa jest odporna na działanie enzymów trawiennych.

"Na zdrowie": Wiśnie i czereśnie. Wiele łączy i dzieli, oba owoce warte grzechuInteria.tv

Jak wykorzystać pestki czereśni?

Pestki czereśni możemy wykorzystać na różne sposoby. Mają one szerokie zastosowanie w kuchni - możemy zrobić z nich aromat do ciast, nalewki lub dodać je do odchudzających naparów z ogonków czereśni, o których pisaliśmy tutaj: Od teraz już nigdy nie wyrzucisz ogonków z czereśni. Mają niezwykłą moc.

Jednakże pamiętajmy, że wykorzystywanie pestek czereśni w kuchni wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego zawsze powinniśmy obejrzeć wykorzystywane przez nas pestki i sprawdzić, czy nie są uszkodzone lub otwarte.

Nie wyrzucaj pestek z czereśni - jeszcze mogą się przydać
Nie wyrzucaj pestek z czereśni - jeszcze mogą się przydać123RF/PICSEL

Poduszka z pestek czereśni. Naturalny termofor

Pestki czereśni doskonale zatrzymują ciepło. Z tego powodu możemy wykorzystać je jako naturalny termofor. Jak go wykonać? Cały proces powinniśmy rozpocząć od umycia i wysuszenia pestek. Po odpowiednim ich przygotowaniu możemy przesypać je do własnoręcznie uszytego woreczka lub małej poszewki na poduszkę. Istotny jest jednak dobór materiału - powinniśmy wykorzystać do tego naturalną tkaninę np. len lub bawełnę. Po przesypaniu pestek woreczek lub poszewkę musimy szczelnie zaszyć.

Podgrzany termofor z pestek czereśni pomoże nam przy bólach stawów, mięśni, bólach reumatycznych i miesiączkowych. Możemy wykorzystać go również jako zimny okład przy stłuczeniach, użądleniach oraz obniżaniu opuchlizny. 

Termofor z pestek czereśni to świetna, tania i ekologiczna alternatywa dla klasycznego termoforu wypełnionego gorąca wodą
Termofor z pestek czereśni to świetna, tania i ekologiczna alternatywa dla klasycznego termoforu wypełnionego gorąca wodą123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas