Nie wyrzucaj fusów z kawy. Hortensje i borówki będą wdzięczne za ten poczęstunek

Uwielbiasz pić kawę? Pozostające z niej fusy możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Zmielone nasiona kawy sprawdzą się jako nawóz. Specjalna odżywka wzbogaci glebę i korzystnie wpłynie na rośliny. Za naturalny eliksir podziękują ci przede wszystkim hortensje i borówki.

Pijesz kawę? Fusy wykorzystasz w ogrodzie
Pijesz kawę? Fusy wykorzystasz w ogrodzie123RF/PICSEL

Pijesz kawę? Nie wyrzucaj fusów. Zmielone nasiona kawy możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Nieważne, czy parzysz małą czarną metoda ciśnieniową czy przelewową - możesz je wykorzystać jako naturalny i ekologiczny nawóz do swoich roślin.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Fusy z kawy - właściwości

Fusy z kawy to idealny nawóz do roślin ogrodowych
Fusy z kawy to idealny nawóz do roślin ogrodowych123RF/PICSEL

Fusy z kawy zawierają ważne minerały, które są kluczowe dla prawidłowego wzrostu roślin. To azot, potas, wapń, potas, żelazo, magnez, fosfor i chrom. "Kawowy nawóz" może pomóc przyciągnąć pożyteczne owady, m.in. dżdżownice.

Wspomniane pierwiastki świetnie zasilą glebę, zwłaszcza tam, gdzie raczej nie dodajemy do niej mineralnych nawozów. Kawa ma delikatnie kwaśny odczyn, a powstałe po parzeniu fusy również będą taki miały. Dlatego też kawę warto stosować w miejscach, w których rosną np. hortensje lub tam, gdzie planujemy zakwasić glebę na potrzeby borówki amerykańskiej.

Fusy z kawy jako nawóz. Poczęstuj hortensje i borówki

Fusy z kawy to idealny nawóz do hortensji
Fusy z kawy to idealny nawóz do hortensji 123RF/PICSEL

Fusy z kawy mają właściwości zakwaszające glebę, dlatego należy je stosować wyłącznie w przypadku roślin o takich preferencjach. Hortensje czy borówki będą bujnie rosły, jeśli będziemy je regularnie podlewać taką odżywką.

Jak przygotować naturalny nawóz z fusów z kawy? Nic bardziej prostszego. Specjalną odżywkę zrobisz w mig. Dwie szklanki fusów zalej ok. 10 litrami wody, a następnie wymieszaj. Miksturę przelej do konewki, dzięki czemu łatwiej zaaplikujesz ją w ogrodzie.

Zabieg powtarzaj raz na dwa tygodnie, dzięki czemu uzyskasz jak najlepsze efekty. Jeśli chcesz w ten sposób odżywić rośliny doniczkowe, zmień proporcje na jedną łyżkę stołową fusów na szklankę wody.  Fusy do kawy sprawdzą się też jako nawóz do begonii czy skrzydłokwiatu.

Warto pamiętać o tym, by rośliny "częstować" również innymi nawozami, dzięki czemu będą odpowiednio wzmocnione i staną się piękną dekoracją ogrodu.

Fusy z kawy - zastosowanie w ogrodzie

Nawóz z kawy świetnie sprawdzi się w naszym ogrodzie. Jednak nie jest odpowiedni dla wszystkich roślin
Nawóz z kawy świetnie sprawdzi się w naszym ogrodzie. Jednak nie jest odpowiedni dla wszystkich roślin123RF/PICSEL

Fusy z kawy możesz też stosować w nieco inny sposób. Po parzeniu i wysuszeniu możesz je wysypać pod rośliny i lekko pomieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Z kolei fusy powstałe z parzenia w ekspresach ciśnieniowych możesz wkopywać nieopodal rośliny i przykrywać ściółką. Dzięki temu ulegną rozkładowi w glebie, ale nie będą pleśniały przez kontakt z powietrzem.

Jeśli przesadzamy roślinę lub wymieniamy podłoże wokół niej, warto wymieszać ziemię z fusami.

Fusy z kawy możemy też wykorzystać jako ogrodowy kompost. Ich nadmiar możemy gromadzić w kompostowniku razem z innymi organicznymi odpadami.

***

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas